Jump to content

prometni prekršaj i pomoć


BibiBibi

Preporučene objave

pozdrav svima.

imam pitanje u vezi prometnog prekršaja.

dana 21.02.2006 upravljao sam vozilom i zaustavila me policija te sam napuhao 0,87g/kg.

nakon mjesec i pol dana dobijam rješenje od prekršajnog suda rješenje od 05.04.2006 da sam kriv i dobijam uplatnicu od 2000 kuna kazne i oko 200 kuna troškova..

kaznu još nisam platio, a troskove sam platio prije par mjeseci.

Žalbu na rješenje sam poslao u roku od 7 dana ali do dan danas ništa.

jedino što sam pogriješio je da nisam poslao preporučeno nego kao obično pismo pa sada mogu reći da nikad nisu dobili žalbu.

 

zanima me šta daalje? kazna mi je prevelika da ju platim jer mi je to mjesečna plaća. a uz oca koji visi po operacijama i na terapiji i majku u mirovini, jedva ovako spajamo kraj sa krajem.

 

jel zastara svejedno naastupa nakon dvije godine od počinjenog prekršaja ili kako to ide?.

ako već nemam druge mogućnost, godisnji za tih 7 dana zatvora mi je spreman, ali nebih volio da mi samo jednom banu na vratima ujutro u 3 sata pa da me odvedu a još i posao izgubim.

 

ima nekog za pomoć? :tuzan:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Za tvoj sučaj moguti odgovoriti slijedeće:

 

1. Žalbu si poslao, a činjnica što ista nije poslana preporučeno nije toliko bitna (osim kako i sam navodiš mogu reći da nikad nisu dobili žalbu, a ti nemaš dokaza da si je poslao).

 

2. Uložena žalba ti odgađa izvršenje rješenja o prekršaju (pod uvjetom da ne bude izvlačenja suda da je nisu primili), pa stoga dok Visoki prekršajni sud Republike Hrvatske ne rješi po tvojoj žalbi nisi dužan platiti kaznu, a niti troškove prekršajnog postupka (ako platiš onda se smatra da si priznao krivicu i žalba tada nema smisla).

 

3. Prema sadašnjem Zakonu o prekršjima, apsolutna zatara nastupa nakon proteka 2 godine od dana počinjeja prekršaja (21.02.2008.).

 

4. No međutim, od 1.1.2008. primjenjuje se novi Zakon o prekršajima koji određuje apsoutnu zastaru od 4 godine od dana počinjenaj prekršaja (21.02.2010.).

 

5. Nemoj samo mislit da se taj novi zakon glede zatare neće primjenjivat na tebe, obzirom da nije bio na snazi u vrijeme počinjenja prekršja. Naime Vrhovni sud je odavno u svojoj praksi zauzeo pravno shvaćanje ad zastara nije privilegij za okrivljenika, pa stoga kada se izmjeni zakon u pogled zastare primjenjuje se novi zakon.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

Jako je BITNO da li je žalba ili prigovor poslan preporučenom poštom ili nije.

Ukoliko se žalba ili prigovor predaju preporučenom poštom, dan predaje na poštu smatra se pravodobnom predajom kao da je tijelo koje vodi postupak zaprimilo taj dan.

U slučaju slanja žalbe ili prigovor poslan "običnom" poštom (kada nije preporučeno) pravodobno ulaganje smatra se danom zaprimanja u tijelu koje vodi postupak.

Ovo je jako važno iz tog razloga što od dana predaje u pošti do zaprimanja u tijelu koje vodi postupak može proteći nekoliko dana i ako Vam u međuvremenu protekne zakonom određen rok za ulaganje žalbe ili prigovora Vaša žalba ili prigovor odbacit će se nako neravodobni.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

problem je u tome da je žalba bila poslana asmo kao obično pismo..

a pošt sam čuo da je odgovor na žalbu već davno morao doći, mislim da ipak idu na fintu da kao nisu dobili nikakvu žalbu.šta opet ja ne mogu naravno dokazati.

 

jel postoji koji način da saznam da li su oni zaprimili žalbu ili pa time samo mogu još ubrzati proces pa reći zbogom nadi za zastaru?

:-(

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postoji, naravno. Otiđi na Prekršajni sud koji je donio rješenje ili nalog, ponesi broj predmeta, odn. broj tog rješenja ili naloga i zatraži u pisarnici da ti kažu u kojem je stanju taj predmet. oni će ti reći da li je poslan na VPS ili je u postupku izvršenja, ako nisu primili žalbu. Ali, ako je tvoja žalba stigla izvan predviđenog roka za žalbu, trebao si dobiti rješenje o odbačaju žalbu zbog proteka roka. Ako ga nisi dobio, vjerojatno je tvoja žalba stigla na vrijeme i nalazi se na VPS, ali svejedno provjeri na sudu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...

eh, nedavno je prošlo dvije godine od počinjenja prekršaja pa me zanima par stvari ako mi netko može odgovoriti.

 

dana 21.02.2008 je proslo dvije godine od počinjenja prekršaja

 

Jel sada nastupila potpuna zastara tog?

 

Pošto nisam dobio odgovor na žalbu, ne znam je li predmet na višem sudu ili nekim slučajem žalba nije ni došla do njih pa je nastupila pravomoćnost 13.04.2006.

 

Sad me zanima:

Ukoliko je predmet na višem sudu, jel sada nastupila zastara pošto je prošlo dvije godine od počinjenja prekršaja?

Ukoliko nisu dobili moju žalbu pa je nastupila pravomoćnost, jel ipak u zastari ili nije?

tj jel onda oni mogu doći po mene i za dvije godine ?

 

Mislim nazvati na sud kroz nekih tjedan dana da provjerim ali bi ipak volio čuti neko stručno mišljenje.

hvala svima na pomoci

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jel sada nastupila potpuna zastara tog?

 

Nije, posoji mogućnost da je sjednica vijeća VPS održana i presuda, odnosno rješenje je u izradi. To može potrajati vjerovali ili ne do godinu dana.

 

Pošto nisam dobio odgovor na žalbu, ne znam je li predmet na višem sudu ili nekim slučajem žalba nije ni došla do njih pa je nastupila pravomoćnost 13.04.2006.

 

To provjeri, kod prvostupanjskog suda, kako ti je već netko gore i savjetovao.

 

Dakle da rezimiramo, ideš do prvostupanjskog suda i provjeriš da li je predmet dostavljen na drugostupanjsko rješavanje, ako je čekaj rješenje VPS, ako nije, dogovori se tamo za plaćanje u ratama, naime prijeti ti prisilno izvršenje.

 

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

ovi se jos nista ne javljaju od kad sam dobio ono rjesenje.

otisao bi na sud pitati u kojem je stadiju proces ali mi bed da kad vec jednom dodjem tamo i oni vide da se vec tako dugo vuce, pa onda jos pozure sa tim i shebem sam sebe.

 

jel 2 godine nakon pocinjenja prekrsaja doslo do apsolutne zastare premda sam ja poslao zalbu?

ukoliko oni "kao" nisu dobili moju zalbu i presuda je postala pravomocna 13.04.2006 jel ipak doslo do zastare?

 

cuo sam nesto da sud salje rjesenja i nakon isteka roka ali stave datum da je "kao" rjesenje od unatrag par mjeseci. jel to istina ili se to samo prica?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

BibiBibi je napisao:

ovi se jos nista ne javljaju od kad sam dobio ono rjesenje.

otisao bi na sud pitati u kojem je stadiju proces ali mi bed da kad vec jednom dodjem tamo i oni vide da se vec tako dugo vuce, pa onda jos pozure sa tim i shebem sam sebe.

 

jel 2 godine nakon pocinjenja prekrsaja doslo do apsolutne zastare premda sam ja poslao zalbu?

ukoliko oni "kao" nisu dobili moju zalbu i presuda je postala pravomocna 13.04.2006 jel ipak doslo do zastare?

 

cuo sam nesto da sud salje rjesenja i nakon isteka roka ali stave datum da je "kao" rjesenje od unatrag par mjeseci. jel to istina ili se to samo prica?

 

Prijatelju dragi,

 

prvo, na tebe se primjenjuje u potpunosti stari zakon i nemaš nikakve veze sa novim zakonom. Definitivno.

 

drugo, ukoliko su oni zaprimili tvoju žalbu, predmet je na VPS, a obzirom da je prošlo dvije godine od počinjenja perkršaja (apsolutna zastara) tvoj predmet je zastario pa nemaš beda.

 

treće, u slučaju da je presuda postala pravomoćna 13.4. 2006. opet ti je nastupila apsolutna zastara (ovaj put zastara izvršenja kazni) i opet nemaš nikakvog beda jer je prošlo dvije godine od pravomoćnosti presude.

 

četvrto, slobodno se odšetaj do prvostupanjskog suda i vidi gdje se nalazi predmet.

 

peto, ukoliko dobiješ nekakvu presudu po kojoj se proglašavaš krivim opet se žali na zastaru jer sud ne pazi na zastaru ex officio.

 

šesto, nikad, ama baš nikad ne "komuniciraj" sa sudom "običnom" poštom već preporučenom.

 

poz

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

"cuo sam nesto da sud salje rjesenja i nakon isteka roka ali stave datum da je "kao" rjesenje od unatrag par mjeseci. jel to istina ili se to samo prica?"

 

Da, to rade, ali to nema veze jer se rokovi računaju od dostave do dostave, znači ako npr zastara nastupa 1.5., a oni npr 15.5. sastave rješenje koja antidatiraju sa npr 15.4., tebi ga mogu uručiti najranije 16.5. i opet ti je nastupila zastara, a oni se ne mogu vaditi da ti rješenje nije bilo moguće uručiti jer si ga primio i nemju niti jednu potvrdu da je dostava bila pokušana prije zastarnog roka, tj. 1.5.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mislim da se ovo vezano na zastaru i Vrhovni sud odnosi na kazneno pravo, gdje je zakonom predviđeno da ako dođe do promjene zakona mora na tuženika primjenjivati za njega povoljniji uvijeti.

 

Kod prekršajnog prava, staro po starom zakonu, novo po novom, osim ako nije striktno navedeno drugačije (prelazne odredbe).

 

Sretno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

sportbilly je napisao:

"cuo sam nesto da sud salje rjesenja i nakon isteka roka ali stave datum da je "kao" rjesenje od unatrag par mjeseci. jel to istina ili se to samo prica?"

 

Da, to rade, ali to nema veze jer se rokovi računaju od dostave do dostave, znači ako npr zastara nastupa 1.5., a oni npr 15.5. sastave rješenje koja antidatiraju sa npr 15.4., tebi ga mogu uručiti najranije 16.5. i opet ti je nastupila zastara, a oni se ne mogu vaditi da ti rješenje nije bilo moguće uručiti jer si ga primio i nemju niti jednu potvrdu da je dostava bila pokušana prije zastarnog roka, tj. 1.5.

 

Ukoliko se radi o prekršajnom postupku, po "starom" zakonu kada se rješenje donosi od drugostupanjskog tijela (VPS) ono je pravomoćno i izvršno danom donošenja, bez obzira kada je uručeno stranci.

 

Pozdrav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija