Jump to content

Privatno groblje - potreban savjet


Fairfax

Preporučene objave

  • 2 tjedna kasnije...

Nemoj se zezat!!! Privatno groblje!!! Već dugo se nisam tako dobro nasmijala. Treba priznat - mašte imate. I to dobreeee mašte.

 

Međutim, ništa od privatog groblja. Jer to brani Zakon o grobljima. Groblje je uvijek u vlasništvu JLS-u. Imperativno. Ništa od biznisa. Žao mi je. Ali svaka čast na ideji.

 

Nemojte zamjerit na komentaru. Svatko ima pravo pitati. Ali se imamo i pravo nasmijati. Tthx na izmamljenom osmjehu. Obožavam ljude koje me uveseljavaju :cager:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pa drago mi je da sam nasmijao nekog:)

ipak nisam bio upucen u to da postoji zakon o grobljima pa hvala na toj informaciji

sad mi je puno jasnije

ideja zapravo nije moja..nego jednostavno postoji više primjera u EU a i ovdje na balkanu da ljudi grade privatna groblja po 200 do 500 grobnica. Tako da se ja sad zapravo smijem :-D

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Fairfax je napisao:

pa drago mi je da sam nasmijao nekog:)

ipak nisam bio upucen u to da postoji zakon o grobljima pa hvala na toj informaciji

sad mi je puno jasnije

ideja zapravo nije moja..nego jednostavno postoji više primjera u EU a i ovdje na balkanu da ljudi grade privatna groblja po 200 do 500 grobnica. Tako da se ja sad zapravo smijem :-D

Postoji Zakon o grobljima NN RH 19/1998

i Pravilnik o grobljima NN RH 99/2002,

ili pak Propis o grobljima iz 1962.godine

te propisi i Zakon o komunalnom gospodarstvu...

i posebni Pravilnici o grobljima koje donose jedinice lokalne samouprave, jer brigu o groblju obično vodi komunalno društvo koje je u vlasništvu jedinice lokalne samouprave, a groblja su često i od posebne važnosti za RH barem ona u lokalnim samoupravama s preko 40.000 stanovništva.

Pozdrav :kavica:

A ideja o privatnom groblju možda bi se i mogla ostvariti putem koncesije ili možda drugačije... :-?

javno-privatno partnerstvo (ak imate zemljište, a prostornim planom je predviđeno groblje, a svasta je moguće....zašto ne probati?) Dobar je to biznis.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da ne bude zabune, nema s grobljem koncesije, JJP-a ni drugih varijabli. Ono što ZOKG-u uređuje odnosi se na komunalne djelatnosti (pogrebni poslovi, prijevoz pokojnika, održavanje groblja....), ali se ne donosi na vlasništvo. To su dva para cipela. I postoji mogućnost ukopa izvan groblja - na nekim drugim mjestima, ali i to je neka druga priča. A sve to zbog sljedećeg:

 

Zakon o grobljima

 

članak 2. stavak 2.

 

Groblja su komunalni objekti u vlasništvu jedinice lokalne samouprave, odnosno Grada Zagreba (u daljnjem tekstu: jedinice lokalne samouprave) na čijem području se nalaze.

 

 

Članak 4.

(1) Građenje i rekonstrukcija groblja u interesu je Republike Hrvatske.

(2) Postupak za izvlaštenje zemljišta za potrebe izgradnje groblja pokreće jedinica lokalne samouprave.

 

 

I nema ..."iznimno"....

:amen:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bakreni je napisao:

Nažalost sve je baš tako kako je moj prethodnik napisao. Istražio sam već ranije tu ideju. NIŠTA OD SLOBODNOG PODUZETNIŠTVA !!!

 

A onda možda izgraditi krematorij ili osnovati pogrebno poduzeće, sa cijelim aranžmanom usluga od izrade lijeseva, križeva, cvjetarne,

svijeća, izrada grobnica, kamenoklesarski poslovi, kipovi, žardinjere, osmrtnice, glazba i sve ostalo kaj ide s tim?

Mislim da je to stvarno dobro plačen biznis, jer kad netko ode u vječna lovišta njegovi najmiliji ne pitaju za cijenu već samo plate......i idu dalje. :-?:vrti::klanja::propovjeda:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bas tako sam i razmisljao, prije nego sto sam istrazio pravnu podlogu za "PODUHVAT", ali nazalost od toga NISTA !! He HE !!

Iako je zakonski sve jasno, nije mi po volji da se tako dobar posao,a koji nemora biti MONOPOL JLS, ostavi bez privatne konkurencije. Ja sam izvorni LIBERAL i meni su sve zabrane privatne in icijative i zabrana konkurancije neprijvatljive. Zasto nebi svako mogao birati, gdje zeli pokopati svoje bliznje, odnosno da sam izaberes gdje se zelis pokopati i na koji nacin, pa u ostalom i na kome mjestu ?? Zasto bi se ja morao pokopati u gradu gdje sada zivim, a ne na pr. u Osijeku, gdje nemem nikog poznatog ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Možete se pokopati gdje god i kako god hoćete.. Pitam se samo kak ćete to izvesti? Ne mislite pričekati mrtvozornika? :misli:

Već vidim naslovnicu svih tiskovina: Nepopustljivi liberal sam sebe pokopao izvan mjesta prebivališta!!!! A meni draaagoooo... jer znam o kome se radi. Pa ću bit važna.

 

Dopustite bližnjima da vas pokopaju gdje im paše. Ili im u oporuci izrazite želju. A vi se potrudite da ostavina bude izdašna. Pa će vas moć kremirat. I držati urnu na TV-u. Ili će vas pokopat u dvorištu. I dok će na terasi pit kavicu.....uživat će u pogledu na humak, koji mogu pretvorit u kamenjar na čijem će vrhu bit patuljak. I to onaj koji zvižduće! ( he-he-he)

 

Sve to možete. Uz određene dozvole koje se mogu pribaviti čak i bez plavih kuverti. Ali se morate od osobe pretvorit u pokojnika. Kud ćeš čovječe živ u zemlju!? :panika:align=righthttp://www.planetsmilies.com/smilies/sick/sick0004.gif[/img]

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ane je napisao:

 

:-D:-D:-D

 

A zasto sam ja uvijek mislila da se to stavi na kamin. :-?:-P

 

Jer si gledala "Dinastiju". A radnička klasa nema kamina. Ili ima onaj mali, od Zeptera na koji ti urna ne stane. Glupo bi bilo urnu stavit na termo-akumulacijsku peć ili radijator. Dizala bi se prašina po cijelom stanu. A kad malo razmislim - propade mi i ona teorija o TV-u. Zaboravila sam da ljudi danas imaju LCD-e i Plazme. Daklem, nemre urna ni na Tv. Ako nemaš dvorište, poživčaniš, odeš na balkon i .....fijuuu.... E, sad znam kaj je LIBERALIZAM! :jupii:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bakreni je napisao:

Zasto nebi svako mogao birati, gdje zeli pokopati svoje bliznje, odnosno da sam izaberes gdje se zelis pokopati i na koji nacin, pa u ostalom i na kome mjestu ?? Zasto bi se ja morao pokopati u gradu gdje sada zivim, a ne na pr. u Osijeku, gdje nemem nikog poznatog ?

Bakreni...

A kam bas u Osjeku gdje ima puno komaraca?

Kad god igram tenis u Ladimirevcima, komarci

nam turnir upropaste.... :-?

Jedno od najljepših groblja u EU je Varaždinsko

gradsko groblje, a kak i nebi kad je Varaždin bio

prijestolnica prije Zagreba... :kavica::frajer:

No salu na stranu....ali mislim da se osoba nebi mogla i bilo gdje pokopati i da to isto ovisi bas o prebivalištu ili popunjenosti groblja po očevidniku

itd....Mislim da ima tu nešto, izabrati mogu samo uvazeni drzavnici koji mogu birati gdje i kam se pokopavaju poput Miloševića koji se u svom dvorištu pokopal. :neznam:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo rješenja dileme:

 

ZOG

Članak 12.

(1) Umrlog se u pravilu ukapa na groblju koje se nalazi na području jedinice lokalne samouprave na kojem je umrli imao prebivalište.

(2) Umrlog se može ukopati i na groblju koje je on odredio za života ili koje odredi njegova obitelj, odnosno osobe koje su dužne skrbiti o njegovu ukopu.

(3) Umrlog se može ukopati i izvan groblja samo uz odobrenje koje daje tijelo jedinice lokalne samouprave nadležno za komunalne poslove uz prethodno mišljenje tijela jedinice lokalne samouprave nadležne za poslove zdravstva.

 

U praksi je obično tako da JLS za umrle koji nisu živjeli na njihovom području drapaju nešto veće naknade. Nisam referent za groblja. Nemojte me pitati otkud to znam. Ali znam da je tak.

 

Jel ima nekoga da zna kako bi se zvala nauka o groblju??????

:zbunj:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ane je napisao:

Milly je napisao:

I držati urnu na TV-u.

:-D:-D:-D

 

A zasto sam ja uvijek mislila da se to stavi na kamin. :-?:-P

 

Nekad se u srednjem vijeku i stavljala urna na kamin oko ognjišta jer je kamin tada bio najbitnije mjesto okupljanja gledanja i tako to, i zato kaj je kamin bil ekvivalent današnjem TV-u, i kamin je predstavljal TV, u srednjem vijeku, jer nije bilo TV-a prije 19 stoljeća.

Eeee kad je TV osvojila Svijet, eto nam najvaznije pozicije u stambenom prostoru TV, suprug na kauču i nogometna utakmica.... :-o:ljubav:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

O grobljima,,

 

dabogda Ministru koji je donio pravilnik o grobljima se dogodilo da mu po tom njegovom pravilniku osnuju groblje njemu, njegovim roditeljima, braći, sestraama, djeci i unicima (jer ove potonje još ima nade dobiti!)

 

jer je stari pravilnik branio osnivanje groblja u naseljenim mjsetima, jer njegov morbidni to ne čini ...

 

 

i taj i takav jjjj

 

eeeeb htio biti, reče, on sam: Ja bum bil premijer!???

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija