Jump to content

Pravo služnosti puta


Jel

Preporučene objave

Zanima me da li susjed ima pravo traženja prava služnosti i nužnog prolaza ako je njegova parcela vezana ulazom na javnu površinu, a on si je rasporedom svojih građevina pregradio daljnji prolaz? Naime, naši susjedi hoće silom radi prodaje svoje nekretnine ostariti pravo preko naše čestice i mi smo se poslužili pravnom samopomoći te smo postavili ogradu koja ima i lokacijsku dozvolu, a oni nas sada tuže za uznemiravanje, napominjem da navedeno pravo i pravo nužnog prolaza nikada nije postojalo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Može putem suda tražiti tzv. nužni prolaz koji temeljem čl. 190 ZV-a obuhvaća samo prelaženje pješke preko tvoje parcele, ne smije čak niti gurati bicikl, dakle on je u velikoj gabuli ako nema drugog izlaza.

 

Ako pravo služnosti nije uknjiženo u z.k. onda ne postoji.

 

Njegova tužba za uznemiravanje mi se ne čini izglednom (temeljem ovog što si napisao).

 

No, pravo služnosti puta može se steći dosjelošću, tj. ako je on u periodu od 20-ak, godina prelazio preko tvoje parcele, a ti se nisi usprotivio tome, mogao bi tražiti deklaratornom tužbom utvrđenje prava služnosti dosjelošću (iako je tu u vrlo lošoj poziciji).

 

Isto tako možeš se s njime dogovoriti da ti plati za služnost puta.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija