Jump to content

Pitanja za DSI od 6. prosinca 2007.


novopečena

Preporučene objave

Dakle, dragi supatnici i drage supatnice, ispit sam položila 6. 12. Budući da mi je ovaj forum jako pomogao u nekakvim smjernicama na što da obratim pažnju, evo vam liste pitanja s mog ispita da se možete bolje orijentirati. Nadam se da će vam pomoći, kao što su meni pomogla pitanja koja su objavili drugi. Ali jedno da znate, morate naučiti stvari i morate ih kao neku shemu imati u glavi, inače vam sve uzalud.

 

ZUP, ZUS i Uredsko poslovanje

(mene je pitao sudac Upravnog suda - Turkalj - OK je čovjek na kraju pusti, ali ipak želi pokazati kako sve što ste učili ništa ne znači tj. nastoji vas zbuniti svojim pitanjima). Evo liste njegovih pitanja:

 

1. koji propisi i zakoni reguliraju uredsko poslovanje? (budite sigurni da naučite točno nazive uredbi i pravilnika)

2. Što se događa kada u pisarnicu stigne pošta?

(ono što on želi čuti je da postoji knjiga neupravnih, i knjiga upravnih predmeta, dakle urudžbeni zapisnik i upisnik upravnih predmeta.

3. tko je sve dužan postupati po ZUP-u? (pazite jako da ne kažete jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave, nego TIJELA - to je jako važno, jer ako se tu zeznete, spetljat ćete se.) :-?

4. Kako se zovu upravni akti kojima se rješava upravni spor? (rješenja)

5. Koji je pravni lijek? (žalba)

6. Koji je rok za žalbu? (15 dana)

 

USTAV i SUSTAV DU

(to nas je pitao osobno Palarić - nadmen, ali vrlo jednostavna, osnovna pitanja postavlja).

1. Što je Ustav? Kada je donesen?

2. Kako se bira Predsjednik? Kada?

3. Kako se bira Sabor? Kada?

4. Koliko ima ministarstava?

5. Nabroj Središnja tijela državne uprave

6. Tko je na čelu državne upravne organizacije?

9. Tko i kako postavlja pročelnike?

10. osnovne vrednote Ustavnog poretka RH?

11. Koliko zastupnika ima Hrvatski sabor?

12. Na koliko godina se bira predsjednik, a na koliko zastupnici?

 

Lokalna i područna(regionalna) samouprava i službenički odnosi

 

1. Tko donosi opće akte?

2. Kako se zovu predstavnička tijela u LiP®S?

3. Kome odgovaraju načelnici, gradonačelnici i župani? Tko ih bira?

4. Tko bira predstavnička tijela i na koliko?

5. Koliko članova ima poglavarstvo Grada Zagreba? Koliko predstavničko tijelo?

6. Kakve povrede radnih obveza postoje?

7. Tko odlučuje o kojima (lakše - čelnik; teže-službenički sud).

8. Kako se zapošljava u državnoj službi?

9. Kako prestaje državna služba? (sve načine nabrojte: ne polaganjem DSI, neprihvaćanje premještaja, 2x ocjena nezadovoljava, 65 godina starosti - penzija - to je po sili zakona, onda sporazumni raskid radnog odnosa između zaposlenika i države, itd.)

10. Tko donosi rješenje o prijemu i rasporedu na radno mjesto? (čelnik) čime? (rješenjem koje je upravni akt) zašto je upravni akt (zato što ima pravo žalbe).

11. Koji su uvjeti za prijem u državnu službu (stručna sprema,radno iskustvo, hrvatsko državljanstvo i zdravstvena spremnost za obavljanje radnih zadataka).

 

nas je ispitivala gđa Čeh ili Češ ili tako nekako, sjajna žena, odlična, puno pomaže ako se zbuniš

 

Europska unija

(žena s afro frizurom, ima govornu manu - odlična, ali osnove treba znati).

 

1. Koja su osnovna tijela EU? (Vijeće EU, Europski parlament, Europska komisija)

2. Treba znati objasniti nekoliko riječi o svakoj - nadležnosti

3. Razlika između Vijeća EU i Vijeća Europe

4. Europsko vijeće (te razlike dobro naučite)

5. Sporazum o stabilizaciji i pristupanju

6. Četiri slobode (kretanja ljudi, roba, usluga i kapitala)

7. Kopenhagenski kriteriji - koji su što znače

8. Kome se predaje zahtjev za pristupanje?

9. Što se dešava nakon predaje zahtjeva za pristupanje (ne zaboravite na upitnik koji Europska komisija šalje zemljama i na temelju kojeg daje mišljenje).

 

eto, to je onoliko koliko sam se sjetila.

Postupak je takav da prije svega oko 12 h kada vas pozovu, pišete zadaću na temu koju vam zada onaj iz čijeg djelokruga rada dolazite, nakon zadaće je usmeni dio gdje vas pitaju ispitivači/ce ponovo iz djelokruga rada, onda ide po redu, prilično brzo, vode vas u grupama, većim i manjim, od jednog do drugog ispitivača/ice koji pitaju po dva predmeta, ovako kako sam gore navela.

 

eto, ako imate još pitanja postavite, rado ću vam odgovoriti, jer sam bila na sto muka prije nego sam izašla na ispit i samo mi je bila želja da prođem i više nikad ne moram čitati te zakone (inače uopće ne radim sa zakonima, ne pišem rješenja na poslu, niti išta slično, pa mi je tim više ovo bila izuzetna muka).

 

Sretno svima !

:-);-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovako, prvo sam uzela četiri dana od onih 7 na što imamo pravo, pa sam prošla sve što piše u onoj knjizi Zbirka propisa za polaganje DSI-a koju sam kupila na onom pripremnom seminaru. Samo sam pročitala da dobijem uvid u to koliko toga ima. Uhvatila me jeza i bila sam sigurna da nikada to neću naučiti.

Onda sam se prijavila za polaganje, i skoro odmah mi je došao poziv tako da sam imala 2 tjedna do ispita. Onda sam preostala tri dana spojila s vikendom i učila intenzivno cijeli dan od 10-19 h pet dana. I to je bilo to. Ispisala sam si "mape uma" ako si čula tako da vizualno imam shemu svakog zakona u glavi, a onda sam na to samo nadograđivala detalje prema pitanjima koja sam našla na ovom portalu.

 

Polagala sam za visoku stručnu spremu.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nažalost, anera, nemam pojma za tečajeve brzog čitanja. Budući da inače brzo čitam nisam imala potrebu ići na te tečajeve. Iako su neki koje znam išli i rekli da je to super, a i slušala sam što se o tome priča, nekako ti nisam sigurna da to ima smisla. Vjerojatno griješim, ali iskreno, ne vidim kako bi netko brzinom za koju oni tvrde da se čita, mogli i razumjeti to što pročitaju...kad me netko tko je bio na tečaju i zaista pročita knjigu koju mu ja dam prvi puta u ruke bude mogao prepričati što je pročitao, vjerovat ću....no, ja sam ti jako velika nevjernica, pa ništa ne vjerujem dok sama ne probam i vidim sa svojim čulima ;-) No, ako namjeravaš sigurna sam da na Internetu možeš nešto pronaći. Sretno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Znam kako ti je jer zapravo još ne mogu vjerovati da o tom ispitu više ne moram misliti.

Ne moraš sve bacati iz rukava, probaj reći barem nešto vezano uz temu koju te pita, ako se odmah ne sjetiš pravog odgovora, zato što će tako vidjeti da si učila, što je bitno. Puno ovisi i o ispitivačima, no to ne možeš znati unaprijed kome ćeš doći. Osim ovog suca Upravnog suda koji me pitao ZUP, svi ostali su bili sjajni, i puno su pomagali potpitanjima, tako da se mnogo toga može odgovoriti i logički - mislim ako naučiš osnove.

Tko hoće mogu mu e-mailom poslati pitanja i odgovore, one najnajbitnije koje treba znati, ali se nemojte osloniti u učenju samo na njih, već neka vam oni budu smjernice na što se trebate fokusirati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na pitanje jesu li pitanja i odgovori koje sam poslala nekima e-mailom dovoljni za ispit, odgovor je NISU. Nemojte samo to naučiti i ništa drugo ne pogledati. SVE morate pročitati, najbolja je ona knjiga Zbirka propisa od Novog informatora ili tako nekako, a ova pitanja i odgovori su samo kao putokaz što nikako ne smijete ne naučiti. Osim toga ja sam vam poslala samo dio pitanja i odgovora, ne znam što pitaju baš svi ispitivači. Zato ljudi, čitajte sve, ali svakako zapamtite ova pitanja i odgovore jer bez njih će vam biti teže proći ako ih dobijete od ispitvača.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Gizmmo - Iskreno ne znam je li netko pao sve pa ti na to ne mogu odgvoriti. Kada sam je bila na ispitu onda sam na samom početku, prije razvrstavanja, bila s grupom dečkiju koji su došli iz MUP-a i oni su rekli da su pali i da su tu već drugi put. Nakon što sam odlazila neki od njih su rekli da su prošli. Više od toga ne znam. Ne vjerujem da mnogi padaju baš sve, može se desiti da moraju ponoviti 1-2 predmeta, tj. ispit kod jednog ispitivača.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kako se ispitivači ponašaju prema ljudima koji ništa ne znaju na njihovom ispitu ne znam jer nemam takvog osobnog iskustva, hvala bogu. Ono što sam čula je da ne vole da se šuti, sliježe ramenima, ili kaže ne znam.

Umjesto panike bilo bi dobro da se ne pokušavate sjetiti definicija pa da vas onda hvata panika jer ih se ne sjecate, vec da probate logicki razmisljati jer na taj nacin ćete reći bar nešto i nećete šutjeti.

Na primjer, ako pita od čega se sastoji zapisnik, probajte razmisliti o zapisnicima koje ste vidjeli i nabrojiti bar neke dijelove: mjesto i datum rasprave ili uviđaja o kojem se piše zapisnik, tko je sve bio prisutan, tko vodi raspravu ili uviđaj, koji su dokazi bili predstavljeni, tko je davao izjave.... i slično. Hoću reći, pokušajte si vizualizirati sam čin i onda će vam pasti na pamet što biste trebali reći, a i asocijacije na ono što ste pročitali u zakonima, naravno ako jeste :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija