Jump to content

Rješavanje privremenog boravka


Saasa

Preporučene objave

Pozdrav forumu.

 

Zamolio bih nekog za pomoć oko rješavanja privremenog boravka moje djevojke u RH. Ona je državljanka Srbije i trenutno boravi u Hrvatskoj na turističkom boravku do 90 dana.

Namjeravali smo podnijeti zahtjev za privremeni boravak na temelju izvanbračne zajednice, ali nam je policijski službenik kod kojeg je prijavila boravište rekao da do sada nikome nije odobren privremeni boravak na tom temelju.

 

Zanima me je li u RH moguće dobiti dozvolu za privremeni boravak na temelju izvanbračne zajednice? Ako jeste, koja bi bila točna procedura?

 

Pročitao sam u drugim temama da je uz zahtjev za privremeni boravak potrebno podnijeti izjavu dva svjedoka. Jesu li potrebni još neki dokumenti osim onih koje propisuje zakon (dokaz o sredstvima za izdržavanje, zdravstvenom osiguranju, nekažnjavanju...)

 

Unaprijed zahvaljujem na odgovorima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Neznam točnu proceduru, ali mogu Vas uputiti na materiju koja se odnosi na ovo pitanje. Radi se o Zakonu o strancima (Narodne novine 79/07).

 

Evo linka na Zakon:

 

http://www.nn.hr/clanci/sluzbeno/2007/2473.htm

 

I dva linka na stranice MUP-a:

 

http://www.pu-pu.mup.hr/stranci.htm

http://www.pu-pu.mup.hr/stranci.htm

 

Nadam se da će pomoći. Ako ništa drugo, ono barem da znate gdje i što pitati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Budući je danas, 01.01.2008.g., stupio na snagu novi Zakon o strancima, vaša djevojka će zahtjev za prvi privremeni boravak u RH morati podnijeti u nadležnoj dipl. misiji odnosno konzularnom uredu RH u Srbiji. Uz svoj zahtjev mora priložiti dvije slike, presliku putne isprave, dokaz o sredstvima za uzdržavanje (potvrdu banke o novcima na računu ili potvrdu da ste vi zaposleni i preslike platnih lista ili ugovora o radu), dokaz o osiguranom stanovanju ( to može biti ugovor o najmu i vlastovnica stanodavca ne starija od 6 mjeseci, ako ste vi vlasnik stana dovoljna je vlastovnica, ako je vaš roditelj vlasnik stana uz vlastovnicu je potrebna i suglasnost roditelja ovjerena kod javnog bilježnika), dokaz o zdravstvenom osiguranju (potvrda zdravstvenog osiguranja u svojoj državi). Uz navedeno dužni ste priložiti i potvrde o slobodnom bračnom stanju za vas i vašu djevojku, potvrdu o nekažnjavanju izdanu od strane MUP-a Srbije kao i vašu domovnicu. Valjda nisam nešto izostavila, želim vam sretnu 2008. godinu!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nikoleta vam je sve navela što treba. Nije točno da se privremeni boravak ne može ostvariti temeljem vanbračne zajednice, do sad to nije bio problem. Jedino što će sada vjerovatno predmet biti poslan na suglasnost MUP-u jer nije klasična bračna zajednica. Napominjem da vam cura smije boraviti u RH samo 90 dana od dana posljednjeg ulaska, te da tada mora napustiti RH, inače bi prekoračila boravak te bi joj uslijedile prekršajne sankcije, pa čak i mogućnost izricanja mjere protjerivanja i prisilnog udaljenja, tako da na to obavezno pripazite. I još jedna napomena temeljem vanbračne zajednice nema rada u RH. Sretno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

I još jedna napomena temeljem vanbračne zajednice nema rada u RH. Sretno.

 

Članak 60.

Stranac kojem je odobren privremeni boravak u svrhu spajanja obitelji ostvaruje pravo na obrazovanje, usavršavanje, rad i samozapošljavanje, sukladno odredbama ovoga Zakona.

 

Članak 140.

Bez radne ili poslovne dozvole mogu raditi sljedeće kategorije stranaca:

1. stranci s odobrenim stalnim boravkom,

2. stranci kojima je odobren azil,

3. stranci kojima je odobren privremeni boravak u svrhu spajanja obitelji s hrvatskim državljaninom, strancem na stalnom boravku ili azilantom,

4. žrtve trgovanja ljudima kojima je odobren privremeni boravak,

5. stranci koji u Republici Hrvatskoj imaju status redovitog učenika ili studenta kada obavljaju poslove posredstvom ovlaštenih posrednika, bez zasnivanja radnog odnosa,

6. stranci koji imaju privremeni boravak u svrhu znanstvenog istraživanja iz članka 67. ovoga Zakona,

7. stranci koji imaju autonomno odobrenje boravka u Republici Hrvatskoj.

 

8-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 mjeseci kasnije...

Draga Nikoleta, imam nekoliko pitanja. Ja sam stranac,a udajem se za hrvatskog drzavljanina,pa me zanima:

 

nikoleta je napisao:

.... dokaz o osiguranom stanovanju ( to može biti ugovor o najmu i vlastovnica stanodavca ne starija od 6 mjeseci,

 

Moj buduci suprug je prijavljen na adresu gdje je podstanar. Da li ja mogu biti prijavljena na njega, tj. da li on mene moze prijaviti kod sebe, ili to moram uciniti sa vlasnikom stana? Tamo namjeravamo zivjeti nakon sklapanja braka.

 

 

 

nikoleta je napisao:

dokaz o zdravstvenom osiguranju (potvrda zdravstvenog osiguranja u svojoj državi)./quote]

 

Ja nemam zdravstveno osiguranje i nisam zaposlena. Sta je najbolje uciniti da bih mogla prijaviti privremeni boravak?

 

 

Hvala puno!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

nikoleta je napisao:

potvrdu o nekažnjavanju izdanu od strane MUP-a Srbije

 

Mene interesira sto ako moj vjerenik ima neku malu mrlju na dosijeu, tj kada mu budu izdali potvrdu o nekaznjavanju, vidjeti ce se da ima jedno kaznjavanje. Da li to znaci da u nasu zemlju ne moze nitko doc i zatrazit prebivaliste jer se planiramo vjencat uskoro, zato sto je bio kaznjen?

 

Nitko mi ne zna na ovo odgovorit, pa ako ima tko da zna detalke, bila bih vam ful zahvalna.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija