Jump to content

najava otkaza nakon isteka dopusta za njegu djeteta


saly

Preporučene objave

Dobar dan svima, htjela sam zamoliti nekoga tko se razumije u radno pravo da mi objasni da li je slijedeci postupak mojega poslodavca potpuno lege artis kako oni tvrde da jest, jer su navodno konzultirali odvjetnika, a doticni im je i dao savjet izmedju ostalog kako se rijesiti majke s malim djetetom koja nije pozeljna na poslu jer navodno ne moze dati 150% na poslu kao dok je bila bez djeteta...

Naime, ja koristim do 1.7.ove godine pravo na dopust za njegu svoje malodobne djevojcice ( do njene druge godine ) i tada sam se trebala vratiti na posao gdje sam zaposlena na neodredjeno vec 6 godina. U medjuvremenu je jedna kolegica otisla i ja sam se ponudila ranije vratiti kako ne bi trebali traziti zamjenu za tih nekoliko mjeseci, a umjesto pozitivnog odgovora dobila sam pljusku... rekli su mi da takav terenski posao koji zahtijeva dosta putovanja nije prikladan za majku s malim djetetom te mi nude HONORARAN posao za ured ili ako to ne prihvatim 15 dana nakon sto se vratim na posao dat ce mi otkaz kao tehnoloskom visku, a sada ce primiti novu osobu na moje radno mjesto. I onda drzava prica o nekom natalitetu i mjerama zastite majki na poslu..Hvala unaprijed na savjetima...

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poslodavac vas mora vratiti na vaše radno mjesto, a činjenicu da li vi možete obavljati poslove na nekom radnom mjestu može utvrditi samo ovlašteni liječnik, nikako poslodavac.

Nažalost, 15 dana nakon vašeg povratka na posao, dakle prestanka korištenja prava koje koristiti poslodavac vam može otkazati ugovor o radu, ali ga mora obrazložiti, ukoliko vam otkaže iz polsovnih razloga - prestanak potrebe za tim poslovima što znači da mora dokazati zašto vas nije mogao rasporediti na neko drugo radno mjesto, čak i obrazovati, a na vašem radnom mjestu ne smije šest mjeseci zaposliti drugog radnika.(postoje i neke iznimke)

Pogledajte čl. 77., 79., 113., Zakona o radu (Narodne Novine 137/07)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mislim da ne jer honorarni posao definitivno nije "odgovarajući posao". U tom bi slučaju polsodavac trebao dokazivati zašto se radnicu nije moglo rasporediti na prethodni posao, a ako se smanjila potreba za obavljanjem tih poslova na drugi odgovorajući. Honorarni posao je izmjena statusa radnika, a ne drugi odgovarajući posao. Pogotovo ako bi se radilo o istom opisu posla.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Standardna varijanta je brza reorganizacija, makar i kozmetička, utvrđivanje kako za tim radnim mjestom više nema potrebe, daju otkaz s ponudom izmjenjenog ugovora i to tako da ono izmjenjeno bude toliko nepovoljnije da ga osoba ne prihvati i onda uslijedi poslovno uvjetovani otkaz.

Po isteku 6 mjeseci, ukoliko se i ukaže "ponovno" potreba za tim mjestom više nisu dužni ponuditi osobi kojoj je otkazano i mogu zaposliti koga god žele.... Najklasičniji scenarij. Dok tkogod ne pročačka po onome što je predhodilo utvrđivanju kako nema više potrebe za tim radnim mjestom, pa ovisno kako je izvedeno...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

stvar je u tome da su samo 2 radna mjesta u firmi, a trenutno je zaposlen samo jedan kolega. druga kolegica je otisla iz firme i ja sam se ponudila vratiti ranije na posao ( dakle prekinuti dopust prije isteka ) a oni su me odbili i rekli da ce zaposliti muskog kolegu na moje radno mjesto, a kad se ja vratim 1.7. dat ce mi otkaz kao tehnoloskom visku...da li bih se mozda trebala obratiti kakvom odvjetniku ili nekoj udruzi za zastitu prava radnika...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija