Jump to content

kako se upisati kao vlasnik?


bakulica

Preporučene objave

molim vas za savijet i informaciju.

Ta kuća je privatno vlasništvo nekoliko brače, koji su netragom nestali iz RH prije 50ak godina.

U njoj je nekoliko stanova, tu žive različite obitelji već par generacija,pa i moja. Neko vrijeme smo plaćali najamninu, sad već preko 30 godina niti to jer nemamo kome.

Kako se upisati kao vlasnik, odvjetnik je spominjao tužbu, skrbnika... je li to moguće ili je samo papilova?

koliko bi taj postupak trajao i prije svega koštao?

hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

tko je upisan sada u zemljišnim knjigma kao vlasnik? Pribaviti i povijesni zemljišno knjižni izvadak da se vidi temeljem čega je upisano pravo vlasništva a ako je uknjiženi vlasnik umro smrtni list, rješenje o nasljeđivanju i provjeriti je li nekretnina bila predmet ostavine. Svakako se mora utvrditi tko su zakonski nasljednici imenom i prezimenom i adresu. Bez toga nema ni tužbe. To ako niste stručni sami ne možete obaviti ali vas upozoravam, n a ć i d o b r o g o d v j e t n i k a koji se u tome snalazi jer bi mogao obećavat i kule i gradove i odugovlačiti postupak.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

da, toga nas je i strah, da bi to moglo trajati i koštati a na kraju "tresla se brda rodio se miš"...

vlasnici su brača (njih 5-6) i nezna im se trenutna adresa, u Argentini su, i mislim da više nisu živi jer je puno vremena prošlo. Nema ni nasljednika u RH, nemožemo s nikim stupit u kontakt.

Nigdje ne piše da su u Argentini, to je priča koja se priča između nas koji tu živimo, to ne piše nigdje.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

uzeli smo odvjetnika, navodno je dobar, dali smo mu papire i geometar je uzeo mjere, a "druga strana" je dobila zakonskog predstavnika, skrbnika kako se to već zove..

sad čekamo, na pitannje kolko će nas to koštat samo odgovaraju, ne brinite se riješit ćemo mi to..

šta im to znači?!

on nam riješava i neke druge stvari (kod kojih očekujemo odštetu) pa valjda računa s nekim prebijanjem...

kolko to može koštat? i trajat?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
  • 7 mjeseci kasnije...

evo ovako, vlasnici su se pojavili, i sada polažu neka prava na tu nekretninu.. ?? naravno to su nasljednici koji nisu niti uknjiženi..

ima ih nekoliko, nije jedan, i žele prodati, kažu da će prvo ponuditi tim ljudim ( nama i ostalima) koji žive unutra.

dali imamo ikakva prava sada?

kakva su ako ih imamo i po kojoj cijeni možemo to otkupit? :place:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prvo neka se uknjiže u gruntovnici a zatim nekretninu kupite od njih.

u svakom slučaju provjerite dali su oni doista nasljednici

ili samo koriste situaciju.

tražite rješenje o ostavini u kom bi trebala biti navedena i zgrada koja vas interesira kao dio nasljeđa.

otkupiti možete ali po tržišnoj cijeni.

zakonski prvo vama mora ponuditi otkup pošto ste imali stanarsko pravo,kojeg više nema.

nekome ste plaćali najamninu pa zašto od njega niste tražili otkup u zakonskom roku.

 

a možda je to muljža vašeg odvjetnika

gle čuda odjednom se pojavili nasljednici.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prvo, hvala na odgovoru! :)

 

i meni je iskreno bilo čudno kako su se baš sad pojavili..

koji bi tu bio interes odvjetnika?

taj kojemu smo plaćali nije bio s njima u rodu, neki prijatelj, ko zna možda je i to bila muljaža možda je i on iskoristio situaciju s obzirom da je nestao kad smo ga doslovce "otjerali".

 

dobro.. čekamo da se uknjiže

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 7 mjeseci kasnije...

Vezano za sve ovo, ti tzv. navodni nasljednici ako to i jesu su zapasli dole u zgradi jednu prostoriju, koju smo također koristili (kao šupu) uz stan, samo su ušli i promijenili vrata! i sve naše stvari bacili! :vrti:

E sad je pitanje pa dali oni to mogu napraviti i sa stanom?!!

Dali moj dečko mora tamo živjeti i dalje u toj nekretnini dok se sve to ne razriješi (čujem da kolegica ima isti slučaj u slavoniji i kaže da taj proces traje već nekoliko desetaka godina..)?

On bi se preselio u Zg ali se boji da ne ostane i bez toga? Dali se ima zašto bojat?! I što napraviti? :misli:

Molim Vas, očajni smo več.. :place:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bakulica je napisao:

E sad je pitanje pa dali oni to mogu napraviti i sa stanom?!!

Dali moj dečko mora tamo živjeti i dalje u toj nekretnini dok se sve to ne razriješi

 

Za 'izbacivanje' iz stana potrebna je sudska odluka.

Ako u stanu nitko ne živi, stvar će se brže razriješiti u korist tih 'vlasnika'.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

da... jasno mi je.. hvala :namiguje:

a dali baš ON mora tu živjeti ili može recimo njegova sestra a da on preseli u zg i ostavi prebivalište na toj adresi, kakva su mu prava u tom slučaju, dali ona prestaju ako više tu nije fizički (on je u tom stanu preko 30 god)? dali gubi ono pravo prvokupa u tom slučaju?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
  • 1 mjesec kasnije...

Evo i mene s Go..

Vlasnici cijele te kuće, su njih nekoliko brače, mislim troje ili četvero. Stanova je 4 i 2 prostora u prizemlju. Oni su svi umrli, sad su se javili navodni nasljednici. Koji se nisu uknjižili još, neznam ni dali su pokrenuli postupak.

Nema nikakvih tereta na nekretninu, ni hipoteke ni sl.

Samo zabilješka da je moj dečko pokrenuo taj postupak.

Pitanje je, dali on sada, nakon 33 godine života u jednom od tih stanova ima kakva prava i koja su. Dali smije preseliti u Zagreb i kako da ne izgubi ta prava?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija