Jump to content

krojačica ili voditelj poslovnice


kikica83

Preporučene objave

poštovani

 

molim za pomoć,

 

naime, prije 18 mjeseci sam se zaposlila u novoj firmi, kao krojačica, ja sam bila prva zaposlena od nas dvije. na razgovoru za posao je rečeno da ću samostalno obavljati poslove krojačice i da ću nakon što zaposlimo još nekoga ja biti nadređena toj osobi, te da očekujem plaču od 4000 kn, na što sam pristala. izrađujemo unikatnu odječu po mjeri, i u početku sam ja krojila, šivala, ukrašavala, radila mjerenja, dok su direktor i direktorica vršili poslove nabavke, organizacije, dizajn i dogovore s klijentima, probe itd. nakon nekog vremena smo zaposlili još jednu radnicu zaduženu samo za šivanje, dok su meni ostali krojenje, plan izrade, mjerenja, ukrašavanja te po potrebi i šivanje, no u zadnjih 6 mjeseci su šefovi na mene prebacili i dogovore sa klijentima, manje nabavke, dostave, probe, izračunavanje satnica i prekovremenog, izračunavanje cijena, a ostali su mi i svi stari poslovi plus kontrola proizvoda i odgovornost za izradu. direktori su ostali zaduženi samo za pr i par vip klijenata. u međuvremenu mi je plaća povišena na 4000 kn, no gospođa koja samo šiva ima 3000 kn.

 

moje pitanje je da li vam moja plača izgleda advekatna mom obimu posla, te da li bih trebala tražiti da mi se promjeni ugovor i ako da kako bi ga trebala definirati jer mi sada u ugovoru ne piše opis poslova već samo da trebam obavljati poslove krojačice?

 

hvala na svakom odgovoru, ali bih posebno cijenila pravno mišljenje kako bih mogla agurmentirano tražiti promjenu ugovora ili bolju definiciju istog,...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U današnje vrijeme je jako bahato pitati da li nam se tvoja plaća čini adekvatna. Meni se za adekvatnom ne čini nijedna plaća ispod 10 000kn, pa?

A jel' se tebi čini adekvatno da radnik sa isto godina staža kao ja i osnovnom školom koji radi 8h u proizvodnji ima xkn, a ja kao voditelj sa imam VSS-om 1000kn više, a odgovorna sam za sve poslovnice u Hrvatskoj i nemam radnog vremena?

Nigdje nećeš naći propis u kojem će pisati da imaš pravo na nekoliko tisuća kuna veću plaću jer si nadređena i imaš više posla i odgovornosti - možeš probati tražiti veću plaću na temelju toga da obrazložiš zašto smatraš da si zaslušila više, ali...i to da ti promijene naziv radnog mjesta da zvuči malo više hoch od krojačice još uvijek ne znači ono što ti želiš...a ništa ih ne sprječava da ti i u opisu posla kao krojačice stave da radiš sve i svašta. I mislim da tekstilnih radnica ima dosta na tržištu rada (halo?!:vjeruj: ) koje sigurno znaju i sa exkluzivnom robom raditi, a rade za puno manje nego ti i poslodavac će takvu brzo naći. Taj dio znam iz iskustva.

 

Idem sada ja mojem reći da i ja hoću više! :fajter::vjeruj::boksac::ljut::zli::crkni:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ni ja nemam radno vrijeme, mislim da sam jedna od rijetkih u tekstilnoj industriji koja je odradila smjene od 16 sati,...

 

da je bahato pitanje mislim da nije, ukoliko me se iskorištava mislim da se imam pravo pobuniti, i mislim da je problem što drugi to ne rade dovoljno često, to je i problem u našoj državi,... svi pristaju na sve jer misle da bolje nemože, to je začarani krug,...

 

a isto tako znam da će im biti problem naći drugu radnicu, jer znam koliko smo tražili sadašnju i šta smo dobili,...

 

bez obzira na arogantan stav, hvala na mišljenju,...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

situacija je malo kompliciranija od samog ugovora i nije mi do hoch naziva radnog mjesta,....

 

nisam samo jednom odradila 16 sati, dapače jednom sam u radioni bila 18 sati, dva puta 17 sati, a 16 sati mi je u sezoni skoro pa normalno,... mjesečno sam imala 50 sati prekovremenog, što mi nije bilo plaćeno,...

 

do sada mi je prekovremeno plačeno za samo 2 mjeseca, iako je od prvog dana rečeno da će sve biti plaćeno, ali nisam na tome inzistirala jer je mlada firma nije bilo novaca a draže mi je imati posao uz nižu plaču nego da mi tri mjeseca plate prekovremeno pa da firma propadne.

 

no sada se posao uhodao, a na moj upit da li će se platiti prekovremeno za zadnja tri mjeseca, dobila sam odgovor da mene nitko ne kontrolira, (nisam ja kriva što šefovi nemaju vremena dolaziti u vlastitu radionu), i da oni nemogu biti sigurni u moj izračun (u zadnja tri mjeseca što oni ne kontroliraju imam samo 2o sati prekovremenog),... pošto nemogu dokazati da sam i koji dan od toliko do toliko radila (iako se po obavljenom poslu vidi), želim da mi barem advekatno plate ono što mogu dokazati da radim,...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Možda ću biti malo grub ali moje je mišljenje sljedeće: Sjekira vam je pala u med! U vašem slučaju plaća i naziv radnog mjesta nisu na prvom mjestu. Znanje i informacije su za vas najvažniji. Naime ako ste krojačica, ako ste savladali „krojenje, plan izrade, mjerenja, ukrašavanja te po potrebi i šivanje, dogovore sa klijentima, manje nabavke, dostave, probe, izračunavanje satnica i prekovremenog, izračunavanje cijena, a ostali su mi i svi stari poslovi plus kontrola proizvoda i odgovornost za izradu“ vrijeme je da počnete razmišljati o pokretanju vlastitog biznisa. Sve ostalo je gubljenje vremena.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ivonjska je napisao:

Možda ću biti malo grub ali moje je mišljenje sljedeće: Sjekira vam je pala u med! U vašem slučaju plaća i naziv radnog mjesta nisu na prvom mjestu. Znanje i informacije su za vas najvažniji. Naime ako ste krojačica, ako ste savladali „krojenje, plan izrade, mjerenja, ukrašavanja te po potrebi i šivanje, dogovore sa klijentima, manje nabavke, dostave, probe, izračunavanje satnica i prekovremenog, izračunavanje cijena, a ostali su mi i svi stari poslovi plus kontrola proizvoda i odgovornost za izradu“ vrijeme je da počnete razmišljati o pokretanju vlastitog biznisa. Sve ostalo je gubljenje vremena.

 

:palac:

 

Uz komentar da imam osjećaja da se u cijeloj priči radi o nečem drugom...ili nekom drugom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

razmišljam već mjesecima o tome da se osamostalim, ali nisam još sigurna da li mogu to napraviti firmi, jer neznam kako će se snaći bez mene,... ne želim zvučati umišljeno, ali kao što rekoh, znam koliko smo dugo tražili radnicu, tko nam je sve dolazio na razgovore (traže posao i mole boga da ga ne nađu)i šta smo dobili,... ali to je sasvim drugi i moj osobni problem,...

 

a i u pravu ste ima tu i "nešto drugo"

 

da rezimiramo, znači nemam nikavu pravnu osnovu tražiti povišicu ili redefiniciju ugovora?

 

voljela bih samo znati da se ono što radim adekvatno plaća, pa da kad radim radim, a kad ne radim boli me brige, jer imam još dvije stvari s kojima se bavim, nevezano sa strukom, na kojima bih mogla nešto i zaraditi...

 

zaštoja nadam se da si i ti tražio veću plaču, i naravno, da si ju dobio...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ZaštoJa ti je žensko :cice::-D .....nemaš neke pravne osnove kak ti veliš za traženje povećanja, minimum za SSS koji ti najvjerojatnije imaš je već zadovoljen...ne znam koliko je, ali znam da kad sam ja sa VSS- om radila posao za koji je VSS i predviđena, za 3000kn, objasnili su mi neki da je to minimum, ali da je forma zadovoljena. A redefinicija ugovora...pa kaj ja znam, mislim da nećeš time ništa postići, ne znam što bi ti rekla.

 

Nisam tražila more money jer sam još friška u ovoj firmi, a niti ne budem - tražim novu firmu, ovo gledam kao privremeno jer imam cilj, samo je puno teže ostvariv od ovog na čemu sam sad, ali dok radimo na ostvarenju želja bolje išta nego ništa. :mase1:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija