Jump to content

Rastava i Imovina


AntunHorvat

Preporučene objave

Nikada nisam ocekivcao nesto ovako da ce se desiti nekome koga poznam, ali uvijek ono famozno "ali" desilo se.

 

Iskreno zalosna prica, osobno sto poznam osobu.

Pruzio joj je sve od sigurnog doma, sigurne egzistencije, pa cak do kucne pomocnice.

Iskreno vjeruje da ju je volio i da je dalje voli.

 

Situacija je sljedeca; iz braka ima troje (3) djece sa suprugom.

Lijepu veliku kucu na atraktivnoj lokaciji te ima firmu.

Sve bi bilo dobro da ga ona nije prevarila, desilo se da je slucajno saznao.

Kada je saznao dozivio razocaranje pao je u depresiju te se odselio od kuce.

U meduvremenu je smrsavio 15kg kroz 2 mjeseca odkada je u podstanarima.

Ponudio joj je oprost, sve samo da djeca ne dozive traume te da ne moraju ziviti na putu mama-tata, ali ona ne

zeli te je odlucila "odrat ga", cak mu je prijetila s djecom. Te mu je rekla sljedece: "Ostat ces bez svega, odrat cu ti kozu s leda."

 

Koliko mi se danas cini taj je brak bio iz koristoljublja, nisam pristana nikome osim pravdi, ali ako pogledam

 

malo bolje cinjenice da je prije braka zivila sa majkom i sestrom u jednoj sobi, sto joj je bio i kuhinja i boravak i spavaca.

 

Danas prema mojim saznanjima varala da je s nekim likom koji je bolje kapitalno jaci.

Prema tome izgleda da sve cini iz koristoljublja.

 

Meni predstavlja problem sto se zeli docepatiti njegove imovine.

Kucu su stekli tjekom braka, ali kapital nisu.

Prije braka je imao obrt, te u braku je stvorio firmu. Sada je pitanje kako da ocuva firmu (kapital) kada nista

 

nece moci ostalo. Djeca ce najvjerovatnije pripasti majci jer su sva maloljetna, kuca ce se djeliti na pola, a kako ce biti s fimom to neznam zato me zanima dali postoji solucija da izbjegne nekako podjelu firme posto je uknjizen kao vlasnik odnosno direktor.

 

 

Dali je moguce da proda firmu nekome koga pozna prije raspodjele imovine?

Dali je moguce dobiti skrbnistvo nad djecom posto ga je ona varala?

 

Sto najbolje uciniti u njegovoj poziciji? Molim Vas za pravne savjete.

 

Moguce da je protiv pravila ovog foruma, ali me zanima, ako mozete mi dati dobru preporuku za odvjetnika ili odvjetnicki tim koji bi to mogao braniti ovu osobu. Ako je protiv pravila foruma reklamiranja odvjetnickih ureda i udruga posaljite mi na PM preporuku.

 

Ovim pute se ispricavam radi poduzeg posta, te unaprijed Vam hvala na vasim savjetima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

što se tiče diobe bračne stečevine, sve ono što je stečeno u braku zajedničim radom ili potječe iz imovine stečene zajedničkim radom, dijeli se po principu pola:pola između bračnih drugova.

 

moguće je tražiti da sud donese odmah privremenu mjeru o povjeri djece na čuvanje i odgoj dok se o tome konačno ne odluči u parnici.

 

u prijedlogu za privremenu mjeru biste trebali navesti sve adekvatne okolnosti zbog kojih bi bilo bolje da dijete živi s vama a ne s majkom.

 

Sud odmah postupa po prijedlogu za privremenu mjeru, nema čekanja, postupak je hitan.

 

svakako da će u brakorazvodnoj parnici biti potrebno provesti i saslušanje oba roditelja u Centru za socijalnu skrb, koji će dati svoj nalaz i mišljenje o tome kome treba povjeriti dijete na čuvanje i odgoj, odnosno na primarnu roditeljsku skrb, a sud će onda o tome konačno odlučiti.

 

Ako su djece starija od 12 godina, sud će ih pitati s kojim roditeljem dijete želi živjeti i većina sudova postupa tako da usvoji djetetovu želju.

 

što se tiče imovine koja je sada na vaše ime, odnosno kojoj ste vi upisani kao vlasnik, možete postupati s njom kao samovlasnik (jedini vlasnik) jer ste kao takav označeni u pravnim knjigama. no, moglo bi biti i problema kasnije.

 

ono što ona može napraviti jet da stavi zabranu na otuđenje imovine (predloži sudu da se upiše zabranja raspolaganja na imovinu) dok se ne riješi spor u kojem će se odlučiti o diobi bračne stečevine.

 

isto tako, ukoliko ona nije navedena kao suvlanik, morat će u posebnoj parnici utvrđivati svoje suvlasništvo na jednake dijelove.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

U braku sam 2,5 god. bez djece. Podnijela sam tužbu za rastavu braka te je rasprava 22.7.2008.

Imam nekoliko pitanja pa ako je moguć što brži odgovor.

1. Možemo li se rastati 22.7.2008. ako se suprug ne pojavi na glavnoj raspravi toga dana s obzirom da sam ja podnijela tužbu i zahtjev za razvod? :misli:

2. Imamo stan kupljen na kredit, na moje ime, plaćam ga trajnim nalogom. Kupljen je 3 mjeseca prije sklapanja braka.Njegovi roditelji pomogli u kapari u iznosu od 7000 eura kao i moji ali nema nigdje papirnatog dokaza.

Zanima me ima li on pravo na taj stan?

Ako ima, odlučila sam ga prodati. Moram li imati njegovu suglasnost za prodaju?

Još uvijek živimo zajedno jer ne shvaća da se rastajemo i ponaša se kao da se to njemu događa pa me zanima kako ga izbaciti iz stana jer nemam namjeru živjeti s njim nakon 22.7.2008. :zao:

Veliko hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1.Ne.Jer trebate proći posredovanje pri Centru za socijalnu skrb pošto ste podnijeli tužbu za razvod.Da ste kojim slučajem podnijeli zajednički i sporazumni zahtijev za razvod ,a nemate kako ste naveli malodobnu djecu,onda posredovanje ne bi trebali obaviti.

 

2.Navedeni stan predstavlja barem u jednom dijelu bračnu stečevinu i po toj osnovi vaš sadašnji suprug ima na isti pravo.Imovinske odnose možete rješiti sporazumno ili u zasebnom parničnom postupku pred sudom.

Po toj osnovi nije moguće da sadašnjeg supruga iselite (riječ ''izbaciti'' nije prikladna jer implicira nasilje) iz stana dok se ne rješi razvod braka i imovinski odnosi koji su iz postojanja istog proizašli

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Članak 44.Obiteljskog zakona

Postupak posredovanja provodi se:

 

1) kad se postupak radi razvoda braka pokreće tužbom,

 

2) kad se postupak radi razvoda braka pokreće sporazumnim zahtjevom, a bračni drugovi imaju maloljetnu zajedničku ili posvojenu djecu ili djecu nad kojom ostvaruju roditeljsku skrb nakon punoljetnosti.

 

Ako dođe do situacije koju navodite onda će sud saslušati obje strane u postupku te će nakon dostavljenog mišljenja CZSS odlučiti (sud) o razvodu braka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija