Jump to content

pravo nasljedivanja


para

Preporučene objave

Interesira me dali imam pravo nasljedivanja oceve imovine sa obzirom da sam dijete izvambarcne zajednice a moj pametni otac nije se upisao u rodni list. Mislim ja sam prijavljen na osobnoj na njegovoj kucnoj adresi te me zanima dali nakon njegove smrti, te smrti njegove supruge a nemaju dijecu, imam pravo na naslijed??

Dali tu postoji mogucnost dokazivanja ocinstva DNK analizom nakon njegove smrti u moju korist, slicni smo inace ko jaje jajetu.??

Te dali postoji koja mogucnost osporavanja nekog darovnog ugovora sa strane njega ili supruge sa obzirom na moju krvnu vezu??

 

I dali postoji koji oblik naplate ili zadovoljstine prije ili nakon njegove smrti sa obzirom da nije nikad placa alimentaciju a nije se ni upisao u rodni list, sa obzirom da sam prijavljen kod njega na adresu osobne???

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Trenutno imam 25, stvar je u tome da jos nema trenutno potrebe za nasljedem ali razmatram svoje pozizioniranje kada to vrijeme dode, tek tolko da se zakonski zadovoljim. Materjalno zadovoljstvo nije mi interes. Dali stvar ne mjenja cinjenica ako sam prijavljen da zivim na toj adresi vise od pet godina???

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

para je napisao:

Trenutno imam 25, stvar je u tome da jos nema trenutno potrebe za nasljedem ali razmatram svoje pozizioniranje kada to vrijeme dode, tek tolko da se zakonski zadovoljim. Materjalno zadovoljstvo nije mi interes. Dali stvar ne mjenja cinjenica ako sam prijavljen da zivim na toj adresi vise od pet godina???

 

onda što prije podnesi tužbu za utvrđenje očinstva jer bi kasnije mogao ostati uskraćen za nasljedna prava.

 

Članak 71. Obiteljskog zakona

 

(1) Tužbu radi utvrđivanja majčinstva ili očinstva može podnijeti dijete do navršene dvadeset i pete godine života.

 

Mada sam stava da kod tebe dolazi u obzir odredba članka 74, a ne članka 71 (pod pretpostavkom da je otac mrtav, što iščitavam iz tvog posta), sigurnosti radi - podnesi tužbu čim prije.

 

Članak 74.

(1) Ako osoba, za koju se tvrdi da je majka, odnosno otac djeteta nije živa, tužba radi utvrđivanja majčinstva, odnosno očinstva podnosi se protiv njezinih nasljednika.

 

(2) Tužba iz stavka 1. ovoga članka može se podnijeti u roku od godine dana od smrti osobe za koju se tvrdi da je majka, odnosno otac djeteta ili u roku od šest mjeseci od pravomoćnosti odluke o nasljeđivanju.

 

 

Činjenica da živiš tamo 5 godina ne znači da je taj čovjek tvoj otac.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne moj otac nije umro. On zivi u bracnoj zajednici i nema djece. Ja imam navrsenih 25 god., uredno sam prijavljen na njegovoj adresi gdje sam i zivio. Pravo nasljeda me interesira zbok toga jer sam prvi u koljenu ako oni oboje umru ili barem on, tj.moj otac. Stvar otezava cinjenica da se on ne navodi u mojem rodnom listu. Osobno se ne zelim materjalno okoristit ali ne zelim da to niti cini netko iz familije njegove zene ili familija mog oca tj. moje obitelji, znaci braca mog oca ili dijeca oceve brace. Ako sam u mogucnosti da ostvarim svoje pravo sve to bi islo fakticki mojem dijetetu.

Moja zadovoljstina je u tome da se opravda to da nije imao trosak alimentacije ni niceg drugog do moje 18 god a ni kasnije.

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

A zašto otac ne bi priznao očinstvo? Ne želi?

 

Članak 56.

(1) Majčinstvo i očinstvo može se priznati na zapisnik pred matičarom, centrom za socijalnu skrb ili sudom. Navedena tijela dužna su bez odgode dostaviti primjerak zapisnika matičaru nadležnom za upis djeteta u maticu rođenih.

(2) Majčinstvo i očinstvo može se priznati i u oporuci.

 

Članak 58.

(1) Priznanje majčinstva i očinstva je neopozivo.

 

Članak 61.

(1) Za upis priznanja očinstva potreban je pristanak djetetove majke.

(2) Majka može izjaviti pristanak pred tijelima iz članka 56. stavak 1. ovoga Zakona

 

 

Jer, ako ne želi, onda bi ti mogao pokrenuti sudski postupak za utvrđenje očinstva, i pametnije ti je da to sada napraviš dok si aktivno legitimiran(zakonska granica uključuje 25 godina), da ne bi poslije upao u probleme oko nasljeđivanja. A koliko sam shvatio, tebi je upravo cilj izbjeći te probleme.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Ok shvaceno sto se tice ovog dijela. Hvala vam na vasim odgovorima.

Sad me interesira koji je put do podnosenja tuzbe za priznavanje ocinstva i kolko to traje, naime ja cu za koji mjesec imati 26 god, dali mogu podnijeti tuzbu sada a ako se to razvuce dali se racuna vrijeme kada sam tuzbu podnio?

Dali ja mogu dati pravo svom odvijetniku da to on radi za mene posto sam ja u inozemstu?? Dali ja kao podnositelj tuzbe moram nesto platiti ili to placa optuzeni tj u ovom slucaju moj otac, mislim sud i odvijetnika? I ima li nast sto sam zaboravio??

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

para je napisao:

Ok shvaceno sto se tice ovog dijela. Hvala vam na vasim odgovorima.

Sad me interesira koji je put do podnosenja tuzbe za priznavanje ocinstva i kolko to traje, naime ja cu za koji mjesec imati 26 god, dali mogu podnijeti tuzbu sada a ako se to razvuce dali se racuna vrijeme kada sam tuzbu podnio?

Dali ja mogu dati pravo svom odvijetniku da to on radi za mene posto sam ja u inozemstu?? Dali ja kao podnositelj tuzbe moram nesto platiti ili to placa optuzeni tj u ovom slucaju moj otac, mislim sud i odvijetnika? I ima li nast sto sam zaboravio??

Hvala

 

1. Bitno je kada je tužba podnešena.

2. Možeš je podnijeti sada. Učini to prije nego napuniš 26 god.

3. Možeš dati punomoć odvjetniku (opunomoći nekog u Hrvatskoj).

4. Plaćaš sudske pristojbe, a vjerojatno ćeš morati i platiti predujam za vještačenje DNA metodom, a kad se utvrdi očinstvo, tuženik će platiti sve troškove - sudske pristojbe, odvjetnika tvog i svog i trošak vještačenja DNA metodom (plaća onaj tko izgubi spor).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

tinko1 je napisao:

Imam i ja malo slican problem.Majku mi je umrla nakon mog poroda.Otac se opet ozenio i u tome braku ima jos dvoje djece.Otac je preminuo.Kakva ja imam prava nasljedivanja nakon smrti moje macehe?

 

jesi ti bio pozvan na nasljeđivanje nakon smrti oca?

 

nadalje, je li te maćeha posvojila?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Iz ovoga zaključujem da te p r a v n o nije posvojila. Pravo nasljeđivanja pripada posvojčetu, a kako ti to nisi, nikakvo pravo nasljeđivanja poslije njezine smrti ne možeš potraživati po ovoj pravnoj osnovi. No probat ću iskopati postoji li neka druga pravna osnova za nasljeđivanje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

:smijeh::smijeh::smijeh::smijeh:

Tu sam te čekala! Jesi dolijao lijo!

Popravak iz građanskog. Odmah! Ponovo učiti nasljedno i obvezno!

Darovanje i ti ugovori doživotnog7dosmrtnog uzdržavanja jesu neke pravne osnove, ali ne i pravne osnove nasljeđivanja. Oni daju neka prava i zahtjeve, ali ne i nasljedna prava i zahtjeve.

:-D:-D

"Bit ću BMW kad narastem!", reće Fićo. :-D:-D:-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

notarice, čemu takav prijekoran stav? o kakvim popravcima i editiranju ti pričaš? :-?:-?:-? ne sviđa mi se taj pogled s visine.

 

nisam aludirao na ugovore obveznoga prava (kako ti pogrešno smatraš) jer oni ne mogu biti osnova nasljeđivanja (kao što rekoh, uređuje ih Zakon o obveznim odnosima a ne Zakon o nasljeđivanju) nego na nešto drugo. a to drugo je posvojenje - ukoliko tinko1 još nema navršenih 18 godina života, a tako bi kao posvojče ipak bio pravno izjednačen sa maćehinom djecom pa i u pogledu prava nasljeđivanja poslije njezine smrti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija