Jump to content

Povrat poreza????


Barekica

Preporučene objave

Posljednja informacija, dobijena od odvjetnika koji vodi postupak, je ta da se čeka odgovor Ministarstva financija na naše zahtjeve za obnovom postupka. Porezne uprave su bile dužne odgovoriti u roku 30 dana na te iste zahtjeve, što nisu učinili. Prema riječima odvjetnika, čekat će se još neko vrijeme da se vidi šta će Ministarstvo financija odlučiti, a može se čekati jer nema zastare za potraživanjima, nakon čega će se najvjerojatnije opet ići sa tužbama, postupak 4-5 godina a možda i više. Ove tužbe idu kao nadogradnja onih prvih koje datiraju od 97. ili 98. godine ovisno kada je tko tužio, pa otprilike možeš zamislit cifre, osnovica + kamate za minimalno

15 godina.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo tek danas sam dobio odgovor Porezne:

- POREZNI OBVEZNIK JE U SVOJOJ PRIJAVI PRILOŽIO OBRAZAC IP S IDENTIFIKATOROM 3 PREMA KOJEM JE MUP (ISPLATITELJ PRIMITKA) PRIKAZAO ISPLATU PLAĆE/RAZLIKU PLAĆE PO SUDSKIM PRESUDAMA ZA PROTEKLA POREZNA RAZDOBLJA ZA 2005 (2004, 2003.) GODINU, TE SE ISTA NE PRIPISUJE PRIMICIMA OSTVARENIM U TEKUĆEM POREZNOM RAZDOBLJU U KOJEM JE PLAĆA DOSPJELA ZA ISPLATU, PA POREZNI OBVEZNIK NE MOŽE TE PRIMITKE ISKAZATI U PRIJAVI POREZA NA DOHODAK ZA 2007 GODINU SUKLADNO ČL.6 ST. 10 PRAVILNIKA O POREZU NA DOHODAK U SVEZI ČL. 45 ZAKONA O POREZU NA DOHODAK.

 

To očito znači da ćemo opet morati ići sa tužbama i barem 10 posto tih novaca dati odvjetnicima. Moram priznati da smo se izborili za zaista bogatu državu kad si može dozvoliti da svaki puta plaća masne zatezne kamate (više od samog duga). Istina, skijanje po našim živcima trebalo bi koštati još i skuplje. Što sad dečki? Koji je pravni lijek?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Već se javila odvjetnica koja nas je zastupala kod tužbi za dugovanja MUP-a za uvećane plaće na PPDS i prekovremene i kaže da ćemo ponovo morati tužbom utjerivati potraživanja. Najvjerojatnije uskoro kreću masovne tužbe, ponovo će sud trajati nekoliko godina i dobivat ćemo ogromne zatezne kamate. Iskreno rečeno, meni je to glupo i čak su me natjerali da se osjećam kao da pljačkam državu u kojoj živim. Ja samo želim da mi se da ono što mi pripada. Zar smo mi krivi što je MUP porez uplatio sa 3 godine zakašnjenja i kako je to uopće moguće u "pravnoj državi"?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ne zamaraj se sa stavom da pljačkaš državu jer kad je riječ o državnoj blagajni to su sitni novci. dakle to su najobičnija potraživanja od države koja su uvijek postojala i postojat će ne samo kod nas nego i u drugim državama. i kako sam rekao radi se o malim iznosima jer ima puno potraživanja od pojedinaca u milionskim iznosima koje na kraju i dobiju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Kod mene u Zagrebu, kada sam predao pp za 2007.godinu predao sam i obrazac sa identifikatorom "3", gospoda u poreznoj ispostavi uredno zaprimili i tako ja čekao negdje do 6. mjeseca, a kada sam ih upitao što je s tim, rečeno mi je da čekaju naputak iz središnjice kako će to obračunavati, jer se radi o doprinosima naknadno uplaćenim i da do daljnjeg nemogu rješiti niti pp iz 2007. god.Naravno da me ti isti nisu uputili u pravo (taj savjet sam dobio na drugom mjestu) da mogu razdjeliti pp iz 2007 god. i prijavu koja se odnosi na naknadno uplaćene doprinose (obrazac 3) i kada sam to učinio pp iz 2007 god. bila je rješena i novci na računu u roku mislim 30 dana.Što sam htjeo s ovim reći, ljudi moji morate u današnje vrijeme imati, poreznog stručnjaka, odvjetnika.... jer neka prava koja imate a za njih neznate niti oni koji su vam dužni reći neće to učiniti (čast savjesnim iznimkama), ta cijela peripetija sa poreznom prijavom za 2007. god. mi je riješena, dok ona sa famoznim indefikatorom "3" pitanje je kad će biti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Koliko ja znam, još ništa. Oni sigurno to neće dobrovoljno isplaćivati kao ni do sada, tako i tako nitko neće odgovarati za pričinjenu štetu državnom proračunu po izgubljeoj parnici (enormne bespotrebne kamate). Trenutno se ni ne može nešto učiniti jer Porezna teoretski ima fore do kraja godine, tj. s tužbama se može krenuti tek od 01.01.2009. god.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

esad je napisao:

u stvarnosti porezna sa tim i nema puno veze jer mup je glavni dužnik.

 

 

Ne bih se složio. Koliko ja znam, MUP je početkom ove godine uplatio taj porez. Upravo zato smo i dobili te IP obrasce. Bit je u tome da je to sve ista kasa (državni proračun) pa to i nije toliko važno. Nedavno sam razgovarao sa šefom porezne u mom mjestu i rekao mi je da od tog povrata neće biti ništa. Dakle, oni su već odlučili a šute samo da nas zavlače i dobiju na vremenu. Opet nas čekaju tužbe a odvjetnici trljaju ruke. Žalosno je da nitko neće odgovarati za enormne kamate koje će država plaćati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

esad je napisao:

u stvarnosti porezna sa tim i nema puno veze jer mup je g

 

lavni dužnik.

 

 

Porezna će pretrpit tužbu ako ne isplati povrat poreza za uplaćeni porez od strane MUP-a, a neće sigurno, a MUP će se tužit za neisplaćivanje kamata, koje isto tako neće sigurno isplatit. Zato su i požurili sa uplatom poreza ali samo osnovice misleći da će tako izbjeći plaćanje kamata.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bovu je napisao:

ako imate pravomoćnu sudsku presudu zašto neidete na ovrhu a ne novu tužbu.

 

Ta pravomoćna presuda se odnosi na neisplaćivanje uvećane plaće za 25 odnosno 50%, a ovo se odnosi na neuplaćivanje doprinosa od strane poslodavca, u ovom slučaju poreza na osonovu kojeg bi imali pravo na povrat.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...
  • 2 tjedna kasnije...

Da se ne iznenadite kao ja, evo malih informacija glede povrata poreza. U Potvrdi o visini primanja za 2007. biti će vam upisan i iznos koji smo dobili sudskim sporom za prekovremene sate i dr., a isplata nikako nije bila u prošloj godini. Također, u istoj Potvrdi je fino navedeno koliko mi je poreza oduzeto, a kako je bio naj famozni indikator "3", ne bi bilo povrata poreza. Sad ja fino pitam, da je obračun OD bio pravovaljan ne bi došlo do ovakove situacije, te na kraju što se dešava. Jednostavno, vrati koka što si pozobala. Svi namire svoje, a vi se j.... 8-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Zadnja informacije je bila da do kraja 10 mjeseca se trebalo nešto dogovoriti i iz centrale na ispostave spustiti neko uputstvo za postupanje. Kako je već 11 bliže kraju a uputa još nema imam neki osjećaj da nam se sprema kajla.

Sindikat kaže strpljenja a porezna ne kaže ništa.

Radi se o povratu naknadno uplačenom za prekovremene.

Moj info je od 15.11.

Ako ima netko neku informaciju nek je opali ovdje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Danas su me zvali kolege iz postaje da me pitaju da li im se pridružujem tužbom. Za sada ih je u toj maloj postaji 30 koji su se odlučili podići tužbe (i ja s njima). Navodno se šuška da im se nudi da se do Božića isplati pola duga, a druga polovica tko zna kada (kao i penzićima koji su pristali na isplatu na rate). Većina im ne vjeruje pa ipak ide sudskim putem. Nama se javila odvjetnica koja nas je zastupala i prvi puta i već joj potpisujemo punomoći.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U koordinaciji sa sindikatima, čak je i odvjetnik na njihovu preporuku. A ovo sa pola do Božića nisam siguran, to je samo rekla kazala. Premda ima neke logike, jer ne vjerujem da je državi u ovoj krizi u interesu plaćati sudske troškove, trostrukje kamate i sve ostalo. Ali na žalost, nije ni prvi ni zadnji puta.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...
  • 1 mjesec kasnije...

Eto ja prije 5-6 dana potpisao odvjetnici punomoć,izjavu i kopirana izvješća o uplati poreza(identifikator 3)te sve poslao poštom.Danas je zvao i rekla je da je sve uredno zaprimila te da će spor najprije pokušati riješiti dogovorom.Ista situacija je i sa svim djelatnicima u mojoj postaji.Kad saznam šta novije, javim!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 godina kasnije...
Evo tek danas sam dobio odgovor Porezne:

- POREZNI OBVEZNIK JE U SVOJOJ PRIJAVI PRILOŽIO OBRAZAC IP S IDENTIFIKATOROM 3 PREMA KOJEM JE MUP (ISPLATITELJ PRIMITKA) PRIKAZAO ISPLATU PLAĆE/RAZLIKU PLAĆE PO SUDSKIM PRESUDAMA ZA PROTEKLA POREZNA RAZDOBLJA ZA 2005 (2004, 2003.) GODINU, TE SE ISTA NE PRIPISUJE PRIMICIMA OSTVARENIM U TEKUĆEM POREZNOM RAZDOBLJU U KOJEM JE PLAĆA DOSPJELA ZA ISPLATU, PA POREZNI OBVEZNIK NE MOŽE TE PRIMITKE ISKAZATI U PRIJAVI POREZA NA DOHODAK ZA 2007 GODINU SUKLADNO ČL.6 ST. 10 PRAVILNIKA O POREZU NA DOHODAK U SVEZI ČL. 45 ZAKONA O POREZU NA DOHODAK.

 

To očito znači da ćemo opet morati ići sa tužbama i barem 10 posto tih novaca dati odvjetnicima. Moram priznati da smo se izborili za zaista bogatu državu kad si može dozvoliti da svaki puta plaća masne zatezne kamate (više od samog duga). Istina, skijanje po našim živcima trebalo bi koštati još i skuplje. Što sad dečki? Koji je pravni lijek?

 

Malo da pokušam oživiti temu, danas dobio rješenje Visokog Upravnog suda i naravno tužba (iz 2010) se odbija. Nisam išao preko sindikata, već sam samostalno podnio tužbu. Na djelu je klasična prevara na relaciji poslodavac-porezna uprava sa famoznim indikator 3 obrazcem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija