Jump to content

zaostavstina


Roxy

Preporučene objave

Na rociste smo pozvani ja i brat za raspravljanje zaostavstine iza umrlog oca i majke. Otac je testamentom ostavio sve majci a majka takodjer testamentom sve meni i bratu. Otac ima kci iz prvog braka kojoj po nasem saznanju nije nista ostavio. Ostavinski postupak pokrenula je kci iz prvog braka. Molim da mi odgovorite kakva su nasa a kakva njezina prava. Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Roxy je napisao:

Na rociste smo pozvani ja i brat za raspravljanje zaostavstine iza umrlog oca i majke. Otac je testamentom ostavio sve majci a majka takodjer testamentom sve meni i bratu. Otac ima kci iz prvog braka kojoj po nasem saznanju nije nista ostavio. Ostavinski postupak pokrenula je kci iz prvog braka. Molim da mi odgovorite kakva su nasa a kakva njezina prava. Hvala

 

Otac i majka su umrli isti dan?

 

jesu imali zajedničku oporuku (koja, istina, nije uobičajena u našem pravnom sustavu, ali može proći) ili svatko od njih svoju oporuku? i o čijem pravu govorimo? RH ili BIH?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

@ za Flokija:

Nisam se još susrela s pravnim pojmom zajedničke oporuke, pa sam znatiželjna: koji pravni sustavi imaju institut zajedničke oporuke i koji su pravni efekti takve oporuke? i gdje si na to naišao?

 

Inače u praksi, ima puno takvih "zajedničkih oporuka" ( u mojoj praksi više nego "samostalnih" oporuka).

"Zajedničke oporuke" najčešće rade supružnici, tako da na istom komadu papira stave svaki svoje oporučno raspolaganje.

Nakon smrti prvog proglašava se samo njegovo oporučno raspolaganje, dok se "zajednička oporuka" vraća preživjelom oporučitelju jer se na njoj nalazi njegovo još nepročitano i neproglašeno oporučno rasplaganje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Upravo se radi o ovom što si ti napisala - o zajedničkom raspolaganju supružnika jednom oporukom. No, moram reći da mi na sudu (kad nam dođu stranke na pravno savjetovanje) svakako savjetujemo da svatko od njih napravi svoju zasebnu oporuku.

Inače, više o tome imaš u Matić Željko : Međunarodno privatno pravo - posebni dio, Zagreb, 1982. A možeš pogledati i Konvenciju o mjerodavnom pravu za oblik oporučnih raspolaganja iz 1961.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija