Jump to content

kako ne osporiti nasljedstvo


cindy26

Preporučene objave

Pozdrav svima, problem je ovakav, baka i djed mi imaju 4 djece, baka je samovlasnik na nekretninama i sada dok je još živa želi sve dati jednom sinu koji živi s njima. Pitanje glasi: na koji način se to može urediti tako da nitko od ostale djece ne može osporiti njenu želju, a niti tražiti nužni dio? kako da sve te nekretnine pripadnu tom ujaku možda još i dok su baka i djed živi? Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

marija_1495 je napisao:

Mislim da ostala bakina djeca, kao nužni nasljednici, imaju pravo tražiti i dobiti nužni dio, bilo da se radi o oporuci, darovnici, ugovoru o doživotnom uzdržavanju ili ugovoru o dosmrtnom uzdržavanju kojim bi sve prešlo na samo jedno bakino dijete.

Ne bih se slozio s tim.Ja mislim da na oporuku i darovnicu se ima pravo na nuzni dio, dok na ugovor o dozivotnom/dosmrtnom uzdrzavanju ne bi imali pravo na nuzni dio.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

cindy26 je napisao:

Pozdrav svima, problem je ovakav, baka i djed mi imaju 4 djece, baka je samovlasnik na nekretninama i sada dok je još živa želi sve dati jednom sinu koji živi s njima. Pitanje glasi: na koji način se to može urediti tako da nitko od ostale djece ne može osporiti njenu želju, a niti tražiti nužni dio? kako da sve te nekretnine pripadnu tom ujaku možda još i dok su baka i djed živi? Hvala

 

ugovorom o dosmrtnom uzdržavanju. tada se ujak može odmah po sklapanju ugovora upisati u gruntovnici kao vlasnik nekretnina koje su predmet ugovora.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

investitor je napisao:

Mogu li ugovor o doživotnom/dosmrtnom uzdržavanju sklopiti stariji suprug i mlada supruga kako bi onemogučili nasljeđivanje nužnog dijela suprugove dijece iz prvog braka?

 

p.s.ja sam dijete iz prvog braka

 

I dodatni je zez što se takvi ugovori u praksi skoro nikad ne ospore. Nadam se da neće doći do takve nepravedne situacije u vašem slučaju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Floki je napisao:

iz vašeg pitanja pretpostavljam da pitate mogu li Vaš otac i maćeha sklopiti ugovor sa primateljem uzdržavanja? Ako je to pitanje, onda je odgovor - mogu.

 

Nisam bio dovoljno jasan u pitanju, pa da pojasnim:

Nisam mislio da ONI sklope ugovo s nekom trećom stranom, nego da li je moguće da ON sklopi ugovor sa svojom zakonitom ženom (mačehom) u svrhu da djeca dobiju niti nužni dio, već sve mačeha?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

investitor je napisao:

Floki je napisao:

iz vašeg pitanja pretpostavljam da pitate mogu li Vaš otac i maćeha sklopiti ugovor sa primateljem uzdržavanja? Ako je to pitanje, onda je odgovor - mogu.

 

Nisam bio dovoljno jasan u pitanju, pa da pojasnim:

Nisam mislio da ONI sklope ugovo s nekom trećom stranom, nego da li je moguće da ON sklopi ugovor sa svojom zakonitom ženom (mačehom) u svrhu da djeca ne dobiju ni nužni dio, već sve mačeha?

Još jedno malo pojašnjenje: da li je moguće da suprug sklopi sa svojom trenutnom suprugom ugovor kojim bi se ona obvezala doživotno/dosmrtno ga uzdržavati?

Naravno da bi to bilo učinjeno u svrhu već navedenu u prethodnom postu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija