Jump to content

prva nekretnina


zakonska-prava

Preporučene objave

Ovako, ugovor o kupoprodaji MORA glasiti na Vas. S tim se ugovorom ide onda na poreznu i ispuni se obrazac za oslobođenje od poreza temeljem prvokupa. Jedna osoba ima pravo na oslobođenje od plaćanja poreza na promet nekretninama kod prvokupa za stambeni prostor do 55 m2 (ako se dobro sjećam). Ako je tu i sin, kvadratura je nešto veća. Te sam detalje zaboravila, treba provjeriti. Ako biste kupovali stan od 100 m2 npr, na razliku kvadrata biste opet platili tih 5% ppn.

Važno: ako bi kupoprodajni ugovor glasio na mamu, a njoj to nije prva nekretnina, ona bi morala platiti ppn od 5% na cijelu kvadraturu, a onda stan Vama darovati. Dakle, izgubila bi se prednost prvokupa.

E, sad treba vidjeti, s obzirom na kredit koji je mama uzela, mora li ugovor glasiti na nju jer je stan sredstvo osiguranja vraćanja kredita ili sl.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ako je ugovor na mamu, a iz posta vidim da jest, onda je mama stjecatelj i može tražiti oslobođenje ako joj je to prva nekretnina (Zakon o porezu na promet nekretnina čl.11 st.9). ako će ga kasnije prebaciti na vas, onda to čini temeljem darovnog ugovora i u tom slučaju ste svakako oslobođeni poreza kao prvi nasljedni red.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

evellin je napisao:

ako je ugovor na mamu, a iz posta vidim da jest, onda je mama stjecatelj i može tražiti oslobođenje ako joj je to prva nekretnina (Zakon o porezu na promet nekretnina čl.11 st.9). ako će ga kasnije prebaciti na vas, onda to čini temeljem darovnog ugovora i u tom slučaju ste svakako oslobođeni poreza kao prvi nasljedni red.

 

Nije mami to prva nekretnina, već je njima u cilju da uopće ne plate porez na promet nekretninom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ali ako mama ima nekretninu koja ne zadovoljava njene stambene potrebe (opet Zakon o porezu na promet nekretnina čl.11 st.9) može tražiti oslobođenje za ovu nekretninu. međutim ako u konačnici ne živi u tom stanu porezna može naknadno donijeti obvezu plaćanja poreza kojeg bi eventualno bila oslobođena jer nije ispunjavala uvjete.

a i sve da mama dobije oslobođenje, živi u tom stanu i daruje ga djetetu, opet bi morala platit porez jer je otuđila nekretninu u roku manjem od 5 godina.

dakle, svakako će te morat platit porez prije ili kasnije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Bok

Ja i moj dečko kupujemo nekretninu (od 134 m2) koja je i meni i njemu prva nekretnina.

 

Također ćemo i ja i on biti navedeni u kupoprodajnom ugovoru, ali ću samo ja biti nositelj kredita a on sudužnik. Da li u tom slučaju možemo oboje biti vlasnici navedene nekretnine.

 

Ako DA, zanima me da li će svaki kod plaćanja poreza biti oslobođen plaćanja poreza za 50m2? Drugim riječima da li ćemo platiti porez samo za 34 m2?

 

Unaprijed zahvaljujem na odgovoru

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bok!

Dečko i ja kupili smo stan i sada nam predstoji plaćanje poreza. Svi papiri idu na njegovo ime (i kredit i vlasništvo nekretnine). Ja nisam mogla biti ni sudužnik u kreditu zbog toga što nismo vjenčani. Njemu je to prva nekretnina i ima pravo na oslobođenje od plaćanja poreza na 50m2, ali stan je neki 36m2 veći i na to bi trebalo platiti 5% poreza.

Zanima me postoji li ikakva mogućnost da budemo oslobođeni na plaćanje poreza na dodatnih 15m2, obzirom na to da nismo vjenčani.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

bok

 

DA NE OTVARAM NOVU TEMU

 

imam slično pitanje

 

mama diže kredit meni za kuću ali zemlja je u vlašništvu moje cure - (ja i mama smo vlasnici 1 stana-svako po pola) dali to znaći da ćemo platiti porez na kuću (ja i cura) tj cura nema nekretninu pa pretpostavljam da ona neće-kuća bi glasila na nju) ali ni to nisam siguran da li može ako moja mama diže stambeni kredit??

I još pitanje dail kuća spada pod nekretninu ako još ne postoji, drugim riječima da li je moja cura oslobođena kakvog poreza kad gradi kuću a u vlasništvu nema nikakvu nekretninu(i dali zemlja spada pod nekretninu)??

 

unaprijed zahvaljujem!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

na kuću koja se treba graditi neide porez na nekretnine.

kroz građevinski materijal plačaš porez.

ako ugovoriš gradnju kuće sa nekom građevinskim obrtnikom ili firmom ,sklapaš ugovor i u njemu navedeno ko plaća porez a on iznosi 22% na građevinski materijal i radove.

građevinske firme uzimaju materijal bez PDV-a

platiti ćeš komunalni doprinos,izrada nacrta(građevinskog projekta)takse,dozvole itd.

kuća koja ne postoji logično je da nemože spadati u nekretninu,dok se ne izgradi. Građevinsko zeljište spada u nekretninu ali ako je njeno i ne poklanja ga niti pridaje zašto bi plaćala porez.

porez se polaća na ugovor(kupuprodajni,darovni itd)i po zaključenju ugovora u roku od 30 dana dužan si prijaviti ugovor poreznoj upravi.

vodi računa o tome čija zemlja od toga i ono što je na zemlji.

sa curom napravi ugovor,zlu netrebalo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

BOK

 

zahvaljujem na odgovoru:)

 

pa zemlja još nije curina ali će joj mama darovat da možemo gradit na njoj(pretpostavljam da se darovanje majka-kćer ne plača porez?)

 

ja mislim kupit zemlj do spojit i sve prepisat na nju da kuča bude na jednoj parceli- ali sam mislio kod bilježnika da mi ovjeri da u slučaju rastanka-sve se prodaje i dijeli po pola? jel to vrijedi na sudu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

I ja imam slično pitanje ali opet je različito od prije postavljenih.

Ja i moj dečko (zaručnik) planiramo i kupnju stana i vjenčanje. Ja imam u vlasništvu dvije nekretnine koje sam stekla darovnim ugovorom od mame. Jedan je stan u Zagrebu pov. 43 m a drugi je kuća na moru povšine 50 m2. Na obje nekretnine mama ima pravo doživotnog uživanja.

Moje pitanje je slijedeće.

Da li je bolje da kupim stan sa dečkom prije sklapanja ili nakon sklapanja braka? Odnosno, da li bi on imao pravo koristit pravo da ne plati porez na svojih 50 m2 i u braku?

Hvala unaprijed.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ako sama kupuješ stan,nemaš pravo na oslobađanje od poreza zato što imaš odgovarajuću nekretninu.Samac si.

ako stan kupuješ sa dečkom nakon vjenčanja moguče da i imate pravo na oslobađanje od plačanja poreza ,zato što postajete obitelj i potrebna je veča kvadratura za dvoje i više osoba a vaš stan koji posjedujete,u tom slučaju je neodgovarajuću i u drgom mijestu .Pogledati praksu Upravog suda,porezina ne kretnine,stranica Upravnog suda.

ako dečko kupuje stan sam i prije braka ,ima pravo na oslobađanje od plačanja poreza za 50m2.

ako kupuje kad ste u braku i ti si član domačinstva pa se i tvoja imovina računa.znači upitno je.

na novokupljenu nekretninu prijavljujete prebivalište.

pogledaj stranice Porezne uprave.

kupite nekretninu sa hipotekom i ostatkom otplate ,zbog hipote smanjuje se procijena vrijednosi nekretnine za visinu hipoteke.

praksa Upravnog suda

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako mi kupujemo stan od npr. 60m2 prije sklapanja braka svaki u 1/2 on je oslobođen od plaćanja poreza za svojih 30m2 a ja bi platila porez. Međutim ako u kupoprodajnom ugovoru stavimo da on kupuje 2/3 a ja 1/3 stana on bi opet bio oslobođen ali ovaj put za 40 m2 a ja bi platila porez na 20m2, znači za 10m2 manje nego da ga kupujemo pola/pola.

Ovo je samo konstatacija a ne pitanje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav!

 

Imam jedno pitanje u vezi poreza na razliku kvadrature.

 

 

Ako sam dobro razumio:

 

-Recimo da je cijena nekretnine 50000 eura (nekretnina=kuća+zemljište oko kuće)

-Kuća ima 200 kvadrata

-Jedna osoba kupuje nekretninu i to joj je prva nekretnina što znači da je oslobođena poreza na 50 kvadrata.

-E sad, recimo da je obavljena procjena nekretnine u ZANE-i i da je procjena 60000 eura. Da li se kao osnovica za porez uzima cijena prodavatelja (50000 eura) ili cijena procjene (60000 eura)???

-Da li u kupoprodajnom ugovoru treba navesti cijenu procjene (jer u predugovoru recimo nije navedena)?

-Da li porez ide samo na kvadraturu kuće ili i na zemljište?

Kuća ima 200 kvadrata a zemljište 1500 kvadrata.

Ako samo na kuću onda 200-50=porez na 150 kvadrata.

Ako na zemljište onda 1500-50=porez na 1450 kvadrata???

 

Nadam se da je razumljivo.

Hvala! :misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Lora1 je napisao:

I ja imam slično pitanje ali opet je različito od prije postavljenih.

Ja i moj dečko (zaručnik) planiramo i kupnju stana i vjenčanje. Ja imam u vlasništvu dvije nekretnine koje sam stekla darovnim ugovorom od mame. Jedan je stan u Zagrebu pov. 43 m a drugi je kuća na moru povšine 50 m2. Na obje nekretnine mama ima pravo doživotnog uživanja.

Moje pitanje je slijedeće.

Da li je bolje da kupim stan sa dečkom prije sklapanja ili nakon sklapanja braka? Odnosno, da li bi on imao pravo koristit pravo da ne plati porez na svojih 50 m2 i u braku?

Hvala unaprijed.

 

ako namjeravate kupiti nekretninu nakon sklapanja braka, nemate pravo na oslobođenje jer u vlasništvu imate 93m2 (43+50). za oslobođenje nije bitno što mama ima pravo uživanja. nekretnine su u vašem vlasništvu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

tržišna vrijednost nekretnine se navodi u kupoprodajnom ugovoru.Prodavatelj traži jednu cijenu vi drugu pa gdje se nađete .

procijenu vrijednosti nekretnine vrši Porezna uprava,kojoj prijavljujete porez u roku od 30 dana od sklapanja kupoprodajnog ugovora.

procijena nekog drugog procjenitelja je neobvezujuća za poreznu upravu.Ista je informativna za vas.

porez se plaća na ukupnu vrijednost nekretnine,procijenjenu od strane procjenitelja porezne uprave a za što dobijete i potpišete papir.

porezno oslobađanje ide prema broju članova domačinstva a ne samo prema stjecatelju.

ukoliko neki član domačinstva ima odgovarajuću nekrerninu nema poreznog oslobođenja za prvu nekretninu.

ako nekretnina ima hipiteku smanjuje joj se tržišna vrijednost za visinu hipoteke.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

taruvid je napisao:

Pozdrav!

 

Imam jedno pitanje u vezi poreza na razliku kvadrature.

 

 

Ako sam dobro razumio:

 

-Recimo da je cijena nekretnine 50000 eura (nekretnina=kuća+zemljište oko kuće)

-Kuća ima 200 kvadrata

-Jedna osoba kupuje nekretninu i to joj je prva nekretnina što znači da je oslobođena poreza na 50 kvadrata.

-E sad, recimo da je obavljena procjena nekretnine u ZANE-i i da je procjena 60000 eura. Da li se kao osnovica za porez uzima cijena prodavatelja (50000 eura) ili cijena procjene (60000 eura)???

-Da li u kupoprodajnom ugovoru treba navesti cijenu procjene (jer u predugovoru recimo nije navedena)?

-Da li porez ide samo na kvadraturu kuće ili i na zemljište?

Kuća ima 200 kvadrata a zemljište 1500 kvadrata.

Ako samo na kuću onda 200-50=porez na 150 kvadrata.

Ako na zemljište onda 1500-50=porez na 1450 kvadrata???

 

Nadam se da je razumljivo.

Hvala! :misli:

 

porez se plaća na vrijednost iz ugovora, ako je cijena realno iskazana prema tržišnoj vrijednosti. ako nije, POREZNA UPRAVA procjenjuje vrijednost nekretnine. to znači ako je u ugovoru navedena 50000 eura, a tržišna je 60000 eura, onda se porez plaća prema tržišnoj. u ugovoru ne trebate nužno navesti cijenu procjene.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

evellin je napisao:

Lora1 je napisao:

I ja imam slično pitanje ali opet je različito od prije postavljenih.

Ja i moj dečko (zaručnik) planiramo i kupnju stana i vjenčanje. Ja imam u vlasništvu dvije nekretnine koje sam stekla darovnim ugovorom od mame. Jedan je stan u Zagrebu pov. 43 m a drugi je kuća na moru povšine 50 m2. Na obje nekretnine mama ima pravo doživotnog uživanja.

Moje pitanje je slijedeće.

Da li je bolje da kupim stan sa dečkom prije sklapanja ili nakon sklapanja braka? Odnosno, da li bi on imao pravo koristit pravo da ne plati porez na svojih 50 m2 i u braku?

Hvala unaprijed.

 

ako namjeravate kupiti nekretninu nakon sklapanja braka, nemate pravo na oslobođenje jer u vlasništvu imate 93m2 (43+50). za oslobođenje nije bitno što mama ima pravo uživanja. nekretnine su u vašem vlasništvu.

 

 

 

opterečenje nekretnine je bitno za porez a iz razloga što smanjuje tržišnu vrijednost nekretnine.

to smanjenje vrijednosti neće prihvatiti porezn bez presude Upravnog suda .

znači voditi upravni spor ali radi mogučnostu gubitka spora uplatiti traženi porez i po dobijanju pozitivne presude Us tražiti povrat uplačenog poreza s kamatama.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ok! Hvala na odgovoru.

 

Još mi jedino nije jasan dio da li porez ide samo na kuću ili i na zemljište tj. na koji dio ide oslobođenje od 50 kvarata.

 

Razumijem da ide na ukupnu cijenu (recimo 50000 eura) ali kako ja znam koliko od te cijene odlazi na kuću a koliko na zemljište?

 

Evo neke moje računice:

 

 

a) Porez na: KUĆA+ZEMLJIŠTE

 

Ukupna cijena: 50000 eura

Ukupna površina: 1500 kvadrata (1300 zemljište i 200 kuća)

 

Što znači 50000/1500=33,33 eura/kvadratu (kuća+zemljište)

 

Pravo na oslobođenje=50 kvadrata =>

=> 1500-50=1450*33,33=48328 eura na to porez od 5% = 2416 eura

 

 

b) Porez: SAMO KUĆA

 

Recimo da se procjenom utvrdi da je kvadrat zemljišta (nije građevinsko) u tom djelu grada 10eura/kvadratu.

 

1300*10=13000 eura je cijena zemljišta

 

50000-13000=37000 eura odpada na cijenu kuće

 

Pa sad opet 37000/200=185 eura/kvadratu (cijena kvadrata kuće)

 

Pravo na oslobođenje=50 kvadrata =>

=> 200-50=150*185=27750 eura na to porez od 5% = 1387 eura

 

 

 

DAKLE PITANJE: DA LI POREZ IDE SAMO NA KUĆU (OBJEKAT GDJE ĆE LJUDI ŽIVJETI, IMATI KROV NAD GLAVOM) ILI NA KUĆU I ZEMLJIŠTE???

 

Jer po nekoj mojoj logici je glupo da ide i na zemljište jer kakve koristi nekoj osobi da recimo kupi 50 kvadrata zemljišta pa da na to ne mora platiti porez... Dok bi za 50 kvadrata krova nad glavom to već imalo smisla.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bovu je napisao:

evellin je napisao:

Lora1 je napisao:

I ja imam slično pitanje ali opet je različito od prije postavljenih.

Ja i moj dečko (zaručnik) planiramo i kupnju stana i vjenčanje. Ja imam u vlasništvu dvije nekretnine koje sam stekla darovnim ugovorom od mame. Jedan je stan u Zagrebu pov. 43 m a drugi je kuća na moru povšine 50 m2. Na obje nekretnine mama ima pravo doživotnog uživanja.

Moje pitanje je slijedeće.

Da li je bolje da kupim stan sa dečkom prije sklapanja ili nakon sklapanja braka? Odnosno, da li bi on imao pravo koristit pravo da ne plati porez na svojih 50 m2 i u braku?

Hvala unaprijed.

 

ako namjeravate kupiti nekretninu nakon sklapanja braka, nemate pravo na oslobođenje jer u vlasništvu imate 93m2 (43+50). za oslobođenje nije bitno što mama ima pravo uživanja. nekretnine su u vašem vlasništvu.

 

 

 

opterečenje nekretnine je bitno za porez a iz razloga što smanjuje tržišnu vrijednost nekretnine.

to smanjenje vrijednosti neće prihvatiti porezn bez presude Upravnog suda .

znači voditi upravni spor ali radi mogučnostu gubitka spora uplatiti traženi porez i po dobijanju pozitivne presude Us tražiti povrat uplačenog poreza s kamatama.

možete mi pojasniti kojim aktima je uređeno pitanje opterećenja nekretnine, a koje umanjuje poreznu obvezu? i što se sve ubraja pod opterećenje nekretnine?

unaprijed hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav svima! Imam jedan problem tj.,nedoumicu. prije 4 godine sam kupio zemljište 400 m2 i dobio sam porezno oslobođenje za prvu nekretninu. Međutim nisam tamo ništa uspio izgradit, sve je otišlo u drugom tijeku, pa sam se odlučio za kupovinu stana, a zemljište sam prodao. Da li ja sad mogu platiti porez na to zemljište, a tražiti oslobođenje od poreza za stan? Imam četveročlanu obitelj i podstanari smo i nemam ništa drugo na sebi? Hvala unaprijed

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

poštovani,

ne da možete platit porez na zemljište koje ste prodali, nego ste ga DUŽNI platiti. naime, Zakon o porezu na promet nekretnina u čl.11 kaže:

 

14. Porez iz točke 13. ovoga članka plaća se, ako se nekretnina (novosagrađena nekretnina) otuđi u roku od 5 godina od dana nabave, odnosno ako Porezna uprava naknadno utvrdi da nisu bili ispunjeni uvjeti za porezno oslobođenje.

 

vi ste otuđili (prodali) nekretninu ne izgradivši kuću, više nije vaš izbor želite li pltiti porez, porezna uprava će vam ga svakako utvrditi. sugeriram da sami odete u nadležnu poreznu upravu, zatražite plaćanje istog, te ujedno pitate da li će se u tom slučaju smatrati da niste iskoristili pravo na oslbođenje. ukoliko referent ne bude mogao odgovoriti ili odgovori negativno, svakako zatražite pisano mišljenje Ministarstva financija o vašem eventualnom oslobođenju od plaćanja poreza za kupnju stana. Zakon predviđa oslobođenje samo jednom:

15. Građani koji su iskoristili pravo na oslobođenje od plaćanja poreza na promet nekretnina iz točaka 9., 11. i 13. nemaju pravo na ponovno oslobođenje od plaćanja poreza na promet nekretnina

međutim, nakon što platite porez kojeg ste bili oslobođeni, ostaje pitanje da li ste koristili oslobođenje. Zakon ne predviđa "posebne" slučajeve kao što je vaš, stoga bi bilo dobro tražiti mišljenje.

želim vam svako dobro!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Živim u očevu stanu od 75 m2.Samac sam.Otac živi u drugom mjestu na drugoj adresi.Kupila sam od njega 1/2 stana,a druga je ostala na ocu.To mi je prva nekretnina.U poreznoj su mi rekli da nemam pravo na oslobođenje od poreza,jer je to malo nezgodno i da su oni do sada to rješavali negativno i da imaju i takvo uputstvo.Na upit zašto?odgovoreno mi je da se nezna koji dio stana je moj, a i šta će biti s drugim dijelom stana.Ako ja mislim da imam pravo neka podnesem žalbu.A onda to ide u zagreb i tko zna kad će se riješiti.

Mislim da nemaju pravo.Molim ako je netko imao ovakav slučaj ili ako zna da mi žurno odgovori.Hvala unaprijed.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Živim u očevu stanu od 75 m2.Samac sam.Otac živi u drugom mjestu na drugoj adresi.Kupila sam od njega 1/2 stana,a druga je ostala na ocu.To mi je prva nekretnina.U poreznoj su mi rekli da nemam pravo na oslobođenje od poreza,jer je to malo nezgodno i da su oni do sada to rješavali negativno i da imaju i takvo uputstvo.Na upit zašto?odgovoreno mi je da se nezna koji dio stana je moj, a i šta će biti s drugim dijelom stana.Ako ja mislim da imam pravo neka podnesem žalbu.A onda to ide u zagreb i tko zna kad će se riješiti.

Mislim da nemaju pravo.Molim ako je netko imao ovakav slučaj ili ako zna da mi žurno odgovori.Hvala unaprijed.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

a zašto sa ocem nisi dogovorila da potpišete darovni ugovor

kada roditelj daruje nekretninu dijetetu nema poreza.

izgleda da ti predstoji okršaj sa poreznom .

svi oni tumače zakon kako njima odgovara.

trebala bi imati pravo na porezno oslobođenje za prvu nekretninu kojom rješavaš svoje stambeno pitanje i to do 50m2 ali u istoj moraš prijaviti i prebivalište.

 

www.porezna-uprava.hr

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zato što je vezano uz kredit.Na toj adresi sam i prijavljena.u čl 11. točka 9.5.zakona o porezu na prometu poglavlju porezna oslobođenja kaže da stan ili kuća koja zadovoljava stambene potrebe smatra se vlasništvo stambenog prostora koji je opremljen osnovnom infrastrukturom i zadovoljava higijensko tehničke uvijete.Ma sve je to meni jasno samo sam htjela čuti dali je netko imao ovakav slučaj i kakva su njihova iskustva.

Da mi je otac poklonio 1/2 stana a da sam onda drugu kupila smatrali bi da već imam stan i ne bi bila oslobođena rekli su.Pa gdje je tu logika?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Poštovani,

 

moja suprug i ja kupili bi zemljište od 400m2 i ruševnu kuću na njoj od nekih 100m2. Zemljište je pola u vlasništvu suprugove bake (njenu polovicu bi dobili darovnim ugovorom), a druga polovica je u vlasništvu njegove daljnje tete (taj dio bi kupili). Međutim gruntovno je još uveden pradjed...mada mislim da to neće biti problem obzirom da postoji dokumenat o ostavinskoj raspravi.

 

Ono što mene zanima, dal mi imamo pravo na oslobađanje poreza na prvu nekretninu (ništa nemamo u vlasništvu)? Na dio od bake ne moramo platit porez jer je u krvnom srodstvu, ali na onaj dio od tete bi morali, pa me zanima dal smo na taj dio oslobođeni?

 

Mi bi na mijestu te stare kuće gradili novu.

 

Unaprijed zahvaljujem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prvo ti od tete kupiš 1/2 nekretnine i oslobođena si poreza do 50m2 ali ako ne živite sa bakom i tetom u domaćinstvu.

kupuješ 1/2 nekretnine koja ti je i prva nekretnina a muž je bez znatne imovine.

poslije kupoprodaje i upisa vlasništva u gruntovnici

teta daruje svoju 1/2 svom unuku.

 

www.porezna-uprava.hr

propisi-porezi i drugi propisi-porezi-porez na nekretnine

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Molim savijet.

Kupio sam stan u Rijeci od 50,45 m2. Ja do sada nemam nijednu nekretninu na sebe, osim supruge koja je još kao malodobna zbog smrti oca dobila 1/6 kuće u kojoj još sada svi s dvoje malodobne djece, njezinom majkom i njezinim bratom živimo u istoj kući.

Zanima me da li ću zbog te 1/6 kuće biti oslobođen plačanja poreza na prvu nekretninu.

Unaprijed vam se zahvaljujem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

koliko u kvadratima iznosi ta 1/6

ako nije odgovarajući stanbeni prostor imate pravo na porezno oslobađanje po zakonu.

 

www.porezna-uprava.hr

propisi/porezi i drugi propisi/porezi/porezi na nekretnine

 

ako bi ta 1/6 imala uticaj na porezno oslobođanje zašto supruga prije prijave poreza ne daruje svoj dio majci.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala Vam na pomoći.

Kuća se sastoji od prizemlja, 1 kata i potkrovlja dužine 10m i širine 11 metara, ali nije etažirana.

Zanima me na koji način će to porezna uprava odlučiti, budući je ta kuća u Gorskom Kotaru te nema takvu vrijednost kao stan u novogradnji na Viškovu u Rijeci. Kuća je stara 30 godina.

Ako to ne bi bilo dovoljno, zanima me još, da li supruga može prije podnošenja prijave svoju šestinu kuće darovati svome bratu( punici se ne vjeruje i kad zeta voli najviše. Unaprijed Vam hvala na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija