Jump to content

valjanost darovnice preminulih


ted

Preporučene objave

Pozdrav svima! Imam jedan problem u vezi sa nasljeđivanjem tetine imovine. Teta nije imala svojih potomaca ni muža pa je tako sve svoje nekretnine darovala svojoj sestri (mojoj mami) a bratu zbog osobnih razloga nije htjela ništa dati. Mama za vrime svoga života nije rasčišćavala te nekretnine u smislu da bi jih prepisala na svoje ime. Nesretnim slučajem danas su i jedna i druga več pokojne. Zanima me je li kao jedinac mogu naslijedit tetine nekretnine putem darovnice koju je dobila mama i je li može stric poništavat tu darovnicu ili zahtjevat nužni dio?

LP

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne može stric zahtijevati nužni dio jer on nije nužni nasljednik. U nužne nasljednike svrstavaju se ostaviteljevi potomci, njegova posvojčad i njihovi potomci te njegov bračni drug.

Budući ste naveli da nijedno od navedenih ne postoji, ne postoji ni osoba koja bi bila aktivno legitimirana zahtijevati nužni dio, odnosno u parnici pobijati ugovor o darovanju zbog povrede nužnog dijela.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ključno je pitanje kad je nastupila smrt tete. A prema vašoj priči da je teta već davno umrla.

Ako je umrla prije 3.10.2003. g., tada bi njen brat (vaš stric) mogao biti nžni nasljednik, pod uvjetom da nema vlastitih sredstava za život i da je nesposoban za rad.

Međutim, bez obzira na to, ako je prošlo 3 god od smrti tete, njegov zahtjev za nužnim dijelom je zastario.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija