Jump to content

Vrijeme potrebno za učenje


acter

Preporučene objave

Namjeravam izaći u 12. mjesecu na pravosudni ispit. Budući će mi principal ce dati jako malo vremena za ucenje tj. 1 mjesec, poceo sam učiti prije neki dan. Do ispita imam još oko 3,5 mjeseca uključujući i onaj jedan slobodni. Zanima me da li je moguce u tom roku ista napraviti da bi se mogao nadati prolasku na ispitu? Molim sve koji su položili i one koji uče da izmjene svoja vlastita iskustva ili/i infomacije koje su prikupili u razgovoriu sa drugim kolegama po pitanju vremena potrebnog za učenje... Isto tako bi molio poštovane kolege da napišu koliko će dobiti vremena za učenje?

 

Unaprijed zahvaljujem svima :misli: .

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hej,evo da te utješim ,moj kolega koji je odvj.vježbenik dobio je mjesec i 20 dana za učenje.ali je 3 mjeseca svaki dan učio kad bi došao s posla.iskreno mislim da mjesec dama nije dosta ni da pročitaš ma kamoli zapamtiš.ja sam dobila 4 mjeseca, os mojih kolega čula da ti otprilike toliko i treba,i to učenje punom parom.zato odmah knjigu u ruke i puno sreće :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

A i nisi me bas utješila...:-)))))tvoj prijatelj i kolega je dobio čak i mjesec i po dana, a ja samo 1. mj. dana. No unatoč tome sam došao do zaključka da se može to i proći sve. naime, sve sam bacio na papir i kalendar. Po mojim procijenama do početka 11. mj. bi moga sve pročitati, a od tada kada odem na učenje sve ponoviti 2 puta... najgore je od svega šta na poslu ima puno posla i neznam jeli se da to sve izdržati, jer već sada imam podočnjake....Kako tebi ide, kakav ti je plan rada, kakve si rokove sebi odredila itd...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ja izlazim na ispit u 1.mjesecu,ima dobra 4 mjeseca za učenje.jučer sam krenula sa gpp-om,to mi je najsvježije i mislim da će najduže ostat u glavi :misli: planiram do kraja 11 mjeseca naučiti sve i onda mjesec dana ponavljati,al nisam si još izračunala po danima i količini materije,ali sam si odredila 8 sati učenja i kad naučim jedan težak ispit krećem na lakši da se malo odmorim.samo koji su lakši???i gle,ne želim te plašiti ili spuštati moral i movo ti govorim u najboljoj namjeri kao kolegi,mada te ne znam ,ne znam kakvu si računicu napravio i kakvu literaturu imaš ali to ćeš stići za mjesec dana samo ako imaš neko super fotografsko pamćenje.slažem se da nemaju svi isti kapacitet pamćenja ali zaista svi koji su taj ispit pripremali a koje ja znam kažu da ti treba 3 mjeseca.zato bolje knjigu u ruke,makar pocrtavaj i čitaj ako ne možeš učiti poslje posla

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Gledaj, ja ni ne mislim početi učiti mjesec dana prije ispita i naravno da je za to vrijeme nemoguće spremiti toliko gradivo, već mi je namjera za vrijeme dok radim tj. do pocetka 11. mj. pročitati sve (znači dnevno oko 4 sata, 2 i po mjeseca), a kad krenem na ucenje da zapravo već pocnem ponavljati lagano... Na taj nacin bi trebao za svaki predmet da ga pročitam malo detaljnije prema mojoj procijeni oko 12-13 dana, šta nije (budimo realni :namiguje: ni tako malo. Imao sam dosta prilike od starijih kolega ćuti da je 3 mj. cak i puno vremena za održavanje toliko podataka u svojoj glavi a da je 2,5 mj. sasvim, sasvim dovoljno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ajme ljudi moji da li se sve ovo složit u glavu?!! meni se to čini nemoguća misija sad...

od ponediljka počinjem ponavljati i imam vrimena do roka u 11 mj pa nek mi netko kaže da li je moguće sve to isponavljati kako triba i uz to još prići ona pusta pitanja? ima li tko neku dobri savjet ili taktiku ili nešto sl? e sad me već laganini trta vata.... :place:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

jedina taktika je učiti i naučiti

Ako taktika i postoji onda je to da treba naučiti pojedine zakone po poglavljima i pod poglavljima i treba razlikovati bitno od nebitnoga.Kad se sve više puta pročita puno toga se i zapamti.Odgovori na ispitu moraju biti kratki i sigurni. Ako nešto niste sigurni i kažete pogrešno postave pitanja u tom smjeru i možete se još više upetljati.Ovo se uglavnom odnosi na osobe nepravne struke kojima su mnogi pojmovi nerazumljivi i prvi se put susreću sa njima.

Dakle treba naučiti i uvjeriti ih da ste učili, a oni će vam sa potpitanjima pomoći. Izvucite iz legalisa sva pitanja i po njima preispitajte svoje znanje i upotpunite ga.Meni je tako uspjelo.

I pored svega treba i sreće.Zato najiskrenije vam želim sreću.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

matija7 je napisao:

jedina taktika je učiti i naučiti

Ako taktika i postoji onda je to da treba naučiti pojedine zakone po poglavljima i pod poglavljima i treba razlikovati bitno od nebitnoga.Kad se sve više puta pročita puno toga se i zapamti.Odgovori na ispitu moraju biti kratki i sigurni. Ako nešto niste sigurni i kažete pogrešno postave pitanja u tom smjeru i možete se još više upetljati.Ovo se uglavnom odnosi na osobe nepravne struke kojima su mnogi pojmovi nerazumljivi i prvi se put susreću sa njima.

Dakle treba naučiti i uvjeriti ih da ste učili, a oni će vam sa potpitanjima pomoći. Izvucite iz legalisa sva pitanja i po njima preispitajte svoje znanje i upotpunite ga.Meni je tako uspjelo.

I pored svega treba i sreće.Zato najiskrenije vam želim sreću.

 

Hvala matija7 na tome na što si nam predočila(o) svoje iskustvo s pravosudnog ispita i u svemu se slažem što is iznio(la) u svojoj objavi.

 

Međutim bio bi ti još zahvalniji kada bi malo detaljnije i konkretnije, na objektivan način opisao(la) tijek svog učenja na način da ga prikažeš koliko je trajao vremenski, koliko si učio(la) dnevno, koliko si se odmarao(la),da li se učilo uz rad, kakve su bile pauze u danu, tjedne pauze itd...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zombie je napisao:

ajme ljudi moji da li se sve ovo složit u glavu?!! meni se to čini nemoguća misija sad...

od ponediljka počinjem ponavljati i imam vrimena do roka u 11 mj pa nek mi netko kaže da li je moguće sve to isponavljati kako triba i uz to još prići ona pusta pitanja? ima li tko neku dobri savjet ili taktiku ili nešto sl? e sad me već laganini trta vata.... :place:

 

Meni se čini da imaš dosta vrimena za ponoviti sve i dva puta do roka u 11. mjesecu... Nego, koliko ti je tribalo da procitaš sve, kojom dinamikom si učio i koliko temeljito?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja sam ti počela učiti točno 1.7. Dakle, oko 2 mj.mi je trebalo da sve to prođem, s tim da to nije bilo učenje konstantno ta 2 mj. Ipak je ljeto, pa se kupalo, izlazilo pa se uzelo 4 dana odmora tamo za Veliku Gospu (he he i meni je to bio produženi vikend), ali obavezno jedan dan u tjednu i to za vikend(nekad subota nekad nedjelja) je bio odmor. Jednostavno ne možeš stalno u tome biti, bar ja. Lakše je kad se malo odmakneš. Kad bi se zbrojilo sigurno je to bilo oko 6 sati dnevno učenja, s tim da bi kad bi počela učiti pojedini predmet podijelila ga na nekoliko cjelina i tako učila jer mi je lakše pridržavati se nekog plana učenja nego bezveze početi učiti pa koliko naučim. Ovako kad sam si svaki dan zadala jedan dio toga sam se i pridržavala. S obzirom da mi je kolegica ranije izlazila, imam njenu pocrtanu literaturu tako da se toga pridržavam, a sad koliko je to temeljito vidjet ću kad krenem po pitanjima pa čega nema, naučit ću dodatno. Jel si ti već počeo/počela učiti ili tek se spremaš? Sretno svejedno... :palac::kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zombie je napisao:

Ja sam ti počela učiti točno 1.7. Dakle, oko 2 mj.mi je trebalo da sve to prođem, s tim da to nije bilo učenje konstantno ta 2 mj. Ipak je ljeto, pa se kupalo, izlazilo pa se uzelo 4 dana odmora tamo za Veliku Gospu (he he i meni je to bio produženi vikend), ali obavezno jedan dan u tjednu i to za vikend(nekad subota nekad nedjelja) je bio odmor. Jednostavno ne možeš stalno u tome biti, bar ja. Lakše je kad se malo odmakneš. Kad bi se zbrojilo sigurno je to bilo oko 6 sati dnevno učenja, s tim da bi kad bi počela učiti pojedini predmet podijelila ga na nekoliko cjelina i tako učila jer mi je lakše pridržavati se nekog plana učenja nego bezveze početi učiti pa koliko naučim. Ovako kad sam si svaki dan zadala jedan dio toga sam se i pridržavala. S obzirom da mi je kolegica ranije izlazila, imam njenu pocrtanu literaturu tako da se toga pridržavam, a sad koliko je to temeljito vidjet ću kad krenem po pitanjima pa čega nema, naučit ću dodatno. Jel si ti već počeo/počela učiti ili tek se spremaš? Sretno svejedno... :palac::kavica:

 

Ja sam POČEO učiti oko 1.9., koji dan prije i u tih 10-tak dana sam proša kazneno materijalno po zakonu i skripti, malo koristeći i udžbenik. Dnevno oko 3-4 sata ucenja poslije posla. :kavica:. Nadam se da cu uspiti do 1.11.procitati sve, ako nastavin ovim tempom, a s obzirom na tvoje iskustvo sada mi se čini da je to vrlo moguće ukoliko ne budem uzimao puno dana neradnih...Iz cega si ucila KPP, jer sutra prelazim na to...?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hej! A KPP sam radila iz jedne skripte od 80-ak str koja se sastoji od lekcija, s tim da imam još jednu od isto toliko str. samo šta je ta po pitanjima, ali tu nisam ni otvorila, nego tek na kraju kad sam ovu drugu prešla i onda sam se cijela iznervirala jer mi se ta po pitanjima čini skroz drugačija i zato sam je skroz ignorirala. A iz čega ti i KPP i KP? Ja sam kao prvih 90čl.KZ-a i proširila ih malo.

A inače, sve ti je to individualno, to koliko ćeš ti učiti, kako, kada, kad ćeš imati pauzu, kad ne, da li ćeš je uopće imati i sl. Sve ovisi o tebi, moj savjet i ostali neka ti budu samo primjer, ne znači da i ti moraš tako. Najbolje je da se sam organiziraš. To naravno već i sam znaš. :-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zombie je napisao:

Hej! A KPP sam radila iz jedne skripte od 80-ak str koja se sastoji od lekcija, s tim da imam još jednu od isto toliko str. samo šta je ta po pitanjima, ali tu nisam ni otvorila, nego tek na kraju kad sam ovu drugu prešla i onda sam se cijela iznervirala jer mi se ta po pitanjima čini skroz drugačija i zato sam je skroz ignorirala. A iz čega ti i KPP i KP? Ja sam kao prvih 90čl.KZ-a i proširila ih malo.

A inače, sve ti je to individualno, to koliko ćeš ti učiti, kako, kada, kad ćeš imati pauzu, kad ne, da li ćeš je uopće imati i sl. Sve ovisi o tebi, moj savjet i ostali neka ti budu samo primjer, ne znači da i ti moraš tako. Najbolje je da se sam organiziraš. To naravno već i sam znaš. :-D

 

KP ucim po zakonu - prvih 90. članaka, KPP- sam se odlučio po skripti od prof. Tomaševića - 87. str. i po zakonu. Čini mi se dobra kombinacija jer je skripta dosta temeljito sastavljena i tesko da ima koji nedostatak.... Do 21. 9. namjeravam proći KPP pa onda na GP i Trgovačko...Kako napreduje tebi...?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

acter je napisao:

Budući će mi principal ce dati jako malo vremena za ucenje tj. 1 mjesec, poceo sam učiti prije neki dan. Isto tako bi molio poštovane kolege da napišu koliko će dobiti vremena za učenje?

 

evo, (ako te tjesi) ja imam pravo na 2 slobodna dana za ucenje i polaganje pravosudnog!! :palacdolje:

i mjesec dana za ucenje mi se iz ove moje pozicije cini kao dar sa neba!!

btw. radim u drž. upravi

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zderonja je napisao:

acter je napisao:

Budući će mi principal ce dati jako malo vremena za ucenje tj. 1 mjesec, poceo sam učiti prije neki dan. Isto tako bi molio poštovane kolege da napišu koliko će dobiti vremena za učenje?

 

evo, (ako te tjesi) ja imam pravo na 2 slobodna dana za ucenje i polaganje pravosudnog!! :palacdolje:

i mjesec dana za ucenje mi se iz ove moje pozicije cini kao dar sa neba!!

btw. radim u drž. upravi

 

Ne mogu vjerovati da ce neko dobiti manje od mene za učenje pa san pomalo i zbunjen :-? ne bi ti htio ubediravati, ali to je stvarno katastrofa...Reci mi kako misliš organizirati ucenje, kad misliš izaći, jesi li već počeo ućiti...?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ne moze me nitko vise ubedirati jer sam vec i sama u totalnom bedu!!

dobijem 2 dana u ministarstvu, dat cu krv jos jednom (to je jos 2 dana), imam nesto starog godisnjeg, pa uzeti novi GO...

snalazim se kako god znam i umijem!

citam zakone malo na poslu, a malo doma...

izaci cu najvjerojatnije tek iza Nove Godine!

nisam jos ni pocela kako spada uciti, a imam jos i dijete i muza koje ne mogu bas zanemariti! :frajer:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Kao friško položena, iz mog osobnog iskustva 4 mjeseca, no koliko mi je poznato od 2-5 mjeseci. Ovih 2 mjeseca je onako na jedvite jade sa puno puno učenja dnevno, koliko imam iskustva s bliskim ljudima. Prosjek je 3 mjeseca. A ovih 5 mjeseci je učio jedan frend koji ne može sjediti dulje od 5 sati dnevno. Moja preporuka ne manje od 2,5-3 mjeseca po cca 8+ sati dnevno. Ja sam recimo učila cijeli ZKP,ZPP,ZOO,KZ, ali cijeli baš cijeli, pa mi je to oduzelo puno vremena.

Eto to je moje osobno iskustvo!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zderonja, ima nas jos takvih. radim u sindikatu i nemam pravo na 2 mjeseca slobodno kao kolege iz pravosudnih tijela i odvjetnistva. dok sam bila u drzavnoj upravi, nisu mi niti dali volontirati na sudu, tek mi je ovaj poslodavac to omogucio.

 

isto tako cu kombinirati s godisnjim i dopustom, a mogu izaci tek u 4. mj 2009. buduci cu uvjete za izlazak steci u 2. mj 2009. no, krenula sam uciti, iako imam strasno puno posla, sudjelujem u svemu i svacemu,dosta i putujem, tako da je jako tesko, pogotovo kad doma dolazite oko 17, 17 i 30, ponekad i 18 h. djecu nemam, ali zivim s deckom tako da isto imam obveza po kuci, pa to jos i dodatno otezava situaciju.

 

evo, krenula sam s gpp-om, kupila sam knjigu parnicni postupak u praksi (vrljic, ivic, rabuzin), super je sto knjiga ima i prakticnih primjera - presuda, rjesenja i sl.

 

mislim isto tako kao i kolega, max. 4 sata dnevno uciti i mislim da ce do 4. mejseca biti ok. ne mogu reci da ne panicarim vec sada, ali cini mi se da sam ipak koliko toliko pravovremeno krenula.

 

mogu li zamoliti za skripte o kojima pricate? ako vam nije tesko poslati (kao i bilo koje druge skripte za koje mislite da su dobre) na:

 

suzich_q@hotmail.com

 

mene isto zanima po cemu ste ucili? cula sam da gp obavezno treba uciti po klaricevoj knjizi, a i da kp pitaju teoriju.

 

matija7, kako pravosudni ispit moze polagati netko tko nije pravne struke? da ti ne mislis na drzavni strucni ispit mozda? ako mislis na to, onda je to tocno, mi pravnici tamo sluzimo kako bi ispravljali tudje netocne odgovore ;-), obzirom da nepravnicima nije jasna niti distinkcija izmedju zalbenog postupka u upravnom postupku i upravnog spora, misle da je to isto.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija