Jump to content

Mama s 15 g.


Snasha

Preporučene objave

Molim vas za pravni savjet.

Radi se o mojoj 15-godišnjoj sestri koja je trudna i ubrzo će roditi.

Roditelji su joj rastavljeni u skrbništvu je moje majke (ja živim odvojeno, što i nije tako bitno :namiguje: )

Moja mama je zaposlena...

Vjerujemo da moja seka koja je i sama još djete nije sposobna brinuti o bebi...skrbništvo će automatski pripasti mojoj majci?

Da li moja majka ima pravo na porodiljni ?

I kakva su prava uopće tu ?

Ako moja maloljetna seka treba skrbništvo i brigu svoje majke..logično da onda moja mama brine i o novorođenoj bebi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

vjerovatno ce neki iskusniji forumas znati tocno, ali mislim da vasa sestra moze dobiti poslovnu sposobnost prije punoljetnosti, nadleznost opcinskog suda. bit ce pozvani roditelji i vjerovatno soc. radnica. moze se odreci zalbe na rijesenje. bez toga vasa sestra nece moci upisati dijete u maticu rođenih, a kako je to posebna situacija mislim da se zakonski rok pomice na 60 dana od rođenja, a ne 30.

 

uglavnom, ne vidim zasto bi vasa majka dobila skrbnistvo. to bi znacilo da su vasoj sestri oduzeta roditeljska prava sto vjerovatno nikome nije u interesu. osim toga, svoja prava u cijeloj ovoj prici ima i otac iako ga vi ne spominjete.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

E,da.

Imate pravo..na oca sam savim zaboravila. On će u 11. mj. ove godine napuniti 18 g.Pokazuje interes da bude i stvarno otac...ali budući da srednju školu nije završio...a i veze u toj ranoj dobi su nekako "nesigurne"...volja za sad postoji.

 

Naime najveća briga moje sestre i mame je ta da li će mama moći uzeti kakav dopust..jer definitivno mojoj sestri treba pomoć oko brige za malu bebu..otud pomisao o skrbništvu.

I porodiljnom.

 

Ovo što ste napisali..nismo uopće o tom razmišljali na taj način..i slabo smo upućeni u moguće "komplikacije".

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

evo ovako:

skrbništvo nad bebom neće biti oduzeto majci osim ako ju ne proglase nesposobnom i oduzmu joj poslovnu sposobnost,

tada i samo tada ako bi beba bila dana baki, baka bi dobila porodiljno.

 

u drugom slučaju da sve ostane kako treba, beba s mamom a mama s bakom, baka eventualno ima pravo par dana biti doma po sistemu kakav predviđa kolektivni ugovor bakinog poslodavca. ista stvar je i s ocem, on ako radi, dobiva od 3-5 dana slobodno da bude uz majku i djete.

 

tvoja sestra pravno gledano nije više djete već od 14-16 godine postaje mlađi maloljetnik.

 

ako je psihički i fizički zdrava moći će se brinuti o djetetu a za pomoć se može obratiti patronažnoj sestri i ostalim ukućanima i rodbini (recimo tebi).

 

imat će također pravo na rodiljnu naknadu bez obzira što je nezaposlena.

ali o tome svemu neka se više interesira u HZZO i nekom od Gradskih ureda.

 

toliko za sada od mene.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Ja ne odustajem tako lako :-D

 

Na "socijalnom" su savjetovali da se malo bolje pogleda zakon o radu članak 74.gdje se spominje: dijete povjereno na čuvanje i odgoj.

Dakle..baka neće biti skrbnik..nego će joj se unuče povjeriti na čuvanje i odgoj...i iz tog proizlaze daljnja prava.

 

I inače u našoj lijepoj ima podosta maloljetničkih trudnoća...ali kad tražiš nekako konkretno riješenje...kao da lupaš glavom od zid..nema ništa jasno definirano.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...
  • 1 mjesec kasnije...

Evo kako se riješilo...

Budući da postoji otac koji je izrazio želju da će se brinuti o bebi, njega su imenovali skrbnikom (u međuvremenu je postao punoljetan)..budući da je on na školovanju nije mi jasno kako će se moći uopće brinuti o bebi ?

Sad ucjenjuje moju maloljetnu sestru da će joj oduzeti djete jer je on skrbnik ?!

Psihički ju maltretira, uzeo je novac koji je dobila beba (jednokratna naknada za rođenje djeteta, i dar od grada)... zapravo on ga je kao skrbnik jedino i mogao dići..

Da ne govorim psihičko maltretiranje koje ona sad prolazi..

 

Uopće nije fer.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

to je sad vec stvar obiteljskog prava. bilo bi dobro da se obratite centru za socijalnu skrb. iz vasih postova ne vidim da li otac i majka djeteta zive zajedno.

u centru se raspitajte sto se moze uciniti da vasu sestru proglase skrbnikom djeteta ako dijete zivi s njom i napomenite psihicko maltretiranje, jer su oni obvezni prijaviti bilo kakvo maltretiranje s obzirom da je vasa sestra maloljetna. to sto je otac punoljetan i proglasen skrbnikom jer je spreman se brinuti za dijete, ne znaci da se moze tako ponasati prema vasoj sestri i jos potrositi novac koji je namijenjen djetetu, to je krsenje prava djeteta. bilo bi dobro da se pokrene zahtjev za povjeru djeteta na skrb vasoj sestri, ali to se detaljnije raspitajte u centru.

nadam se da sam pomogla jer sam i ja u tom postupku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija