Jump to content

Ovrha na plaći


sumar

Preporučene objave

Danas je u firmu stigla sudsko rješenje o ovrsi za radnika.

Zakonom o izmjenama i dopunama Ovršnog zakona NN br 67/08

od ovrhe je izuzet iznos od 2/3 prosječne plaće u RH.Radnik ima manju plaću od republičkog prosjeka i na njega se primjenjuje isti razmjer,ali u odnosu na njegovu plaću.

Ovrha se ne odnosi na potraživanja po osnovi zakonskog uzdržavanja ni prisilne naplatenovčanih iznosa za uzdržavanje djeteta.Kako radnik već dvije godine ima kredit koji se namiruje iz plaće i iznosi više od polovice njegovih primanja, zanima me kako postupiti u njegovom slučaju.Načelo vremenskog prioriteta, dakle ovršitelj se namiruje nakon otplate kredita ili .....

 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Obavijestit ćete ovrhovoditelja (novog) da se radniku na plaći već vrši obustava, te da njihovu ovrhu možete staviti u prednosni red namirenja. Po novoj ovrsi možete postupati, kako ste i napisali, samo do iznosa određenog novim zakonom. Obzirom je taj iznos "zauzet" istu ne možete provoditi sve dok se radniku ne "oslobodi" potreban dio plaće. Naravno, staru ovrhu nastavljate provoditi po starom zakonu, a novu ćete po novom.

pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 7 mjeseci kasnije...

Temeljem ovršnoga zakona ukoliko se želi provesti ovrha na plaći ovršenika rješenje o ovrsi se podnosi ovršenikovom dužnku da bi isti uplatio dugovani iznos ovrhovoditelju.

 

U slučaju da ovršenikov dužnik ne postupi po rješenju ovrhovoditelj može pokrenuti ovrhu protiv ovršenikovog dužnika.

 

Mene bi zanimalo kako postupiti u slučaju kada je ovršenik registriran kao obrtnik ? Pošto je malo vjerojatno da će ovršenik/obrtnik olako uplatiti dugovani iznos ovrhovoditelju, a naplata ovrhe u ovom slučaju se ne može tražiti od ovršenikovog dužnika pošto se radi o istoj osobi.

 

 

Da je ovršenik zaposlen kod pravne osobe problem bi bio puno jednostavniji.

 

Molim za pomoć. Unaprijed hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovrha je određena općenito na imovini ovršenika ( obrtnika ) tako da glede promjene predmeta ovrhe ne bi trebalo biti nikakvih problema. Ali mislim da bi zapljena novčanih sredstava s žiro i tekućeg računa bila najmanje " krvava ".

 

Samo kako saznati podatak o tome u kojoj banci obrtnik ima otvoren tekući ili žiro račun pošto u registru obrtnika takvog podatka nema. Barem ga ja nisam uspio pronaći za ovog ovršenika ( obrtnika ). U registru pravnih osoba podatak o žiro računu firmi postoji pa je stvar puno jednostavnija.

 

Unaprijed hvala i pozdrav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

vezano za ovrhe molio bi objašnjenje...tko ima prednost-porezna uprava koja se mjesečno naplačuje iz plaće a temeljem ovrhe ( za dug koji je nastao za vrijeme dok sam imao obrt...a sad radim u priv.firmi drugog poslodavca)ili alimentacija za novorođeno dijete pa tek ako ostane porezna...da li ta alimentacija mora biti sudska odluka ili samo dogovorena među partnerima...

meni knjigovođa odbija razliku od 1800 kn, i uplačuje poreznoj? izmjene zak.o ovrsi govore drugačije?

po rođenju djeteta moja porezna olakšica je veća...dali to znaći da mi može uzimat samo razliku od nove por.olakšice(1,5 %)ili opet od faktora 1?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

scampy je napisao:

vezano za ovrhe molio bi objašnjenje...tko ima prednost-porezna uprava koja se mjesečno naplačuje iz plaće a temeljem ovrhe ( za dug koji je nastao za vrijeme dok sam imao obrt...a sad radim u priv.firmi drugog poslodavca)ili alimentacija za novorođeno dijete pa tek ako ostane porezna...da li ta alimentacija mora biti sudska odluka ili samo dogovorena među partnerima...

meni knjigovođa odbija razliku od 1800 kn, i uplačuje poreznoj? izmjene zak.o ovrsi govore drugačije?

po rođenju djeteta moja porezna olakšica je veća...dali to znaći da mi može uzimat samo razliku od nove por.olakšice(1,5 %)ili opet od faktora 1?

 

 

 

 

 

molio bi odgovor odnosno da se uključite u diskusiju..,.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Obzirom da Vam je već određena ovrha na plaći od strane Min.financija-porezne uprave a nemate razmjerni dio plaće kojim bi se skidala i alimentacija, porezna ima prednost.

 

Alimentacija se određuje sudskim postupkom.

 

I još jedna sugestija,scampy:obzirom da niste novi na forumu već ste trebali upoznati pravila objava postova na Legalisu, pa u vezi s tim,molim da ne ponavljate tj.citirate svoje postove više puta!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dragi/a ultra, kao prvo nisam namjerno duplao...nešto se dogodilo na što nisam ,bar ne namjerno, utjecao...kao drgo molim pojašnjenje za konkretan slučaj..

temeljem ovrhe porezna se namiruje iz mojih primanja i to na način da mi oduzima razliku od 1800 kn(faktor oslob.1)pa do punog iznosa plaće...obzirom da sam dobio djete bda li če se šta promjenit ako ga prijavim na svoju poreznu karticu?naime sada bi mi oslobađ.faktor bio 1,5,što znači da mi ne bi podlijegalo oporezivanju 2700 kn. no da li to znači da sad porezna može plijenit samo iznos iznad 2700 kn ili pak opet od 1800 kn? molim te za brzi odgovor...hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U slučaju ovrhe radi prisilne naplate novčanog iznosa za uzdržavanje djeteta,od ovrhe je izuzet iznos koji odgovara 1/4 prosječne mjesečno isplaćene neto plaće po zaposlenom .

 

Od 01.01.2009.koristi se republički prosjek u iznosu:5.108,00kn.

 

Znači,prilikom naplate alimentacije izuzeta je 1/4, tj.1.277,00kn.

 

Ako se ovrha obavlja radi poreznog duga,kredita i sl.od ovrhe je izuzet iznos u visini 2/3 prosječne plaće,tj.3.405,33 kn.

 

Ako ovršenik prima plaću koja je manja od prosječne (gore navedene),onda je u slučaju ovrhe zbog alimentacije izuzeta 1/2 plaće ovršenika (znači,u ovom slučaju ne republičkog prosjeka) a zbog poreznog duga od ovrhe je izuzeto 2/3 ostvarene plaće ovršenika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja imam drugačiji slućaj.

 

css-i je odredio uzdržavanje Rješenjem 2008. godine, i kad je pristiglo kod poslodavca, odmah je, a a vezano za ZIDOZ NN 67/08 OZ-a poslodavac postupio na način, da je pristiglo uzdržavanje odmah išlo u naplatu iz plače, a stavilo u čekanje i red naplate sudsku ovrhu, koja je do tada bila u isplati iz plače ovršenika, a ovrha potječe iz 2006. godine, dakle, odlučivano je po starom zakonu.

 

objašnjenje je poslodavca, da uzdržavanje ima jaču pravnu snagu od sudske, ovrhe obzirom na primjenu dopune pravilnika css-i i dopune OZ-a.

 

dali je poslodavac postupio pravilno kod ovakve ocjene, ili je pogrešno primjenio zakon?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poslodavac je pravilno postupio, opća pravila o prednosnom redu založnih prava ovrhovoditelja doživjela su promjenu nakon što je izmjenjen Obiteljski zakon s važnošću od 01.siječnja 2008.Ta se promjena odnosi na ovrhu s osnove obveze za uzdržavanje djeteta,tako da ta vrsta ovrhe ima prednost pred svim ostalim ovrhama neovisno o danu primitka ovršnog prijedloga.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

da, slažem se s Vama.

 

samo, ako pogledamo taj novi zakon, i čl.180.a.st.4., te napomenu autora, da se odluke ne primjenjuju na postupke poćete ranije,za vrijeme dok je važio raniji O.zakon, tada bi bilo upitna odluka poslodavca,te se mogla i u drugačije rješiti, jer se pored plačanja uzdržavanja mogla plačati i sudska ovrha, do izuzetog dijela od 1/4 prosjećne plaće,konkretno ovršeniku se moglo ostaviti i svega 800,00 kuna ili je to pogrešno.

 

zanimaju me mišljenja o ovome

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija