Jump to content

izvanbracna zajednica i ljubavna veza


lila123412

Preporučene objave

u vezi sam sa svojim deckom 30 godina. imamo dijete od 14 godina. vise od 20 godina stanovali smo zajedno, ali onda sam se ja odselila svojoj mami, a on svojoj. ostali smo i dalje u vezi. moja majka je umrla prije 12 godina, te od tada dijete i ja zivimo same, a on kod svoje mame. svakodnevno smo u vezi, povremeno prespava kod nas, zajedno ljetujemo i recimo sve ok. njegova majka je umrla 1.5. 2008, dakle prije 5 mjeseci. on i dalje tamo stanuje. vec godinu dana boluje od raka pluca. sada ima metastaze, ima flaster na ledjima (morfij). prije nekoliko dana mi priznaje da ima ljubavnu vezu vec 25 godina s drugom zenom, bez djece. zajedno su putovali, on nikada nije prespavao kod nje, ona je podstanar bez zaposlenja. moj decko je izdrzava na nacin da joj daje dzeparac (pretpostavljam tek nekoliko godina). sada je zeli ozeniti, da bi dobila njegovu penziju. napominjem da je na morfiju. na njegoom poslu, kao i na mojem, smatraju da smo mi par i izvanbracna zajednica. pitanje: sta da radim? imam 55 godina, kao i on, zaposlena sam. zelim njegov stan i njegovu penziju. nesretna sam i prevarena.

lila

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nemožeš napraviti ništa ako je to njegova volja.

mirovinu dobija zajedničko dijete ako je malodobno ili se redovito školuje do 27. godine.

stan nasljeđuje dijete i buduća supruga osim ako je

sklopljen ugovorom o doživotnom uzdržavanju.

ako stan daruje novoj supruzi dijete ima pravo na nužni dio.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ako uspijete ikako sprjecit vjencanje na konju ste.:kavica:

zasto to govorim, ukoliko se on ne ozeni, njegova, nazovimo je ljubavnica, nece uspjet na sudu dokazat da su njih dvoje u izvanbračnoj zajednici a i ako uspije time nece dokazati da niste ujedno i vi bili sa njim u izvanbracnoj zajednici.

Moj vam je savjet da angazirate sto boljeg odvjetnika. On ce vam vec znat na koji nacin mozete odugovlacit proces sklapanja braka (neuracunjivost i sl.). Uz to se motajte oko vaseg decka, placite mu da djete nece imat sta jest i gdje zivit ako se on ozeni. Ako je ikako moguce uselite se ova 3 mjeseca kod njega i smanjite sta vise utjecaj te druge zene na njega.

Brinite se sto bolje o njemu ovih par mjeseci i pripazite da za to imate i svjedoke.

Sve je to pitanje vremena, a vrjeme je na vasoj strani.

Ako uspijete sprjecit vjencanje, savjetujem vam da se kako tako nagodite sa tom drugom zenom jer ce vam to ustedit mnogo novca,vremena i hodanja po sudu.

NAPOMENA: vas dobri odvjetnik ce vam u ovome slucaju savjetovat suprotno jer ce htjet i dobro zaradit na vama ;-)

Ako nagodba ne uspije, nema veze, vas (jako dobri) odjvetnik ce vam onda najvjerojatnije savjetovat da u sudkoj raspravi lazete da nikada niste prekinili vezu nego da ste samo prekinili cinjenicu zajednickoga zivota jer vam je recimo mama bila bolestna pa ste htjeli zivjeti sa njom a momak je otisao zivjet kod svojih da bi smanjio troskove zivota. Vi imate na svojoj strani to sto imate zajednicko djete i sto vasa zajednica duze traje. Ako imate jos i svjedoke za sve to,odlicno. Svakako je vama veliki plus sto znate sto vas nakon muzeve smrti ceka u pogledu nasljedstva a drugu zenu ne, tako da se vi mozete bolje spremit za to.

Pripremite se svakako na par jako teskih mjeseci.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hvala. koji je uopce moj status sada, a koji njen? totalno sam zbunjena. imam hrpu svjedoka da je svakodnevno prisutan kod mene, da spava povremeno kod mene i td. to je i istina. do prije nekoliko mjeseci decko je mnogo putovao poslovno u inostranstvo i, kako izgleda, ona s njim. ja svega nekoliko puta, zbog mog posla, djeteta, skole i td. kakve ona svjedoke ima i sta je tu bilo, ne znam. ali koliko je on bio sa mnnom, znam da je cura imala mnogo slobodnog vremena. dok je on putovao, ja, njegova tetka i medicinska sestra smo njegovale njegovu mamu. nemam pojma koji njegovi ili nasi prijatelji znaju za to. on ima prijatelja advokata, koji je i moj prijatelj. da li da se njemu obratim sada ili kad se cijela stvar zavrsi? ili nekom drugom advokatu? ovaj me mozda nece oderati previse za lovu. ima sanse da zavucem svadbu. ali koji je moj status, a koji njen sada?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pazite,

 

vi ste ocito njegova bivsa cura sa kojom se on ipak jos dobro razumi na prijateljskoj osnovi te imate zajednicko djete koje vas povezuje. Dakle opcenito nemate nikakva prava.(osim ako sam nesto krivo razumio)

Međutim, u vasem interesu i interesu vaseg djeteta mi cemo sada malo prilagoditi stvarnost nasim zeljama (citaj lagat) i stvorit uvjete da dokazemo da ste vas dvoje jos u vezi (izvanbracnoj zajednici).

Da bi dokazali da ste u izvanbracnoj zajednici uglavnom je potrebno da dokazete da ste zivjeli skupa. Međutim ako sudu dadete uvjerljiv razlog zasto ste zivjeli odvojeno, on moze priznati vasu izvanbracnu zajednicu. Zato vam ja kazem da bi bilo odlicno ako bi se sada uselili kod njega ili njega uselili kod sebe;

ovo drugo bi cak bilo najbolje. Kazete mu da zelite da provede zadnje mjesece zivota sa svojim djetetom a ne sa nekom ljubavnicom.

Tada bi na sudu mogli reci da niste zivjeli skupa iz financijskih razloga ali kada je zatrebalo da ste odmah bili spremni primiti ga kod sebe zivit.

Tako bi odmah ispunili veci broj pretpostavki izvanbracne zajednice:

međusobno pomaganje i zajednicki zivot. I ako zivite manje od 3 godine skupa, nije bitno jer imate zajednicko djete pa vam nitko ne moze osporit postojanje izvanbracne zajednice.

Inace vam odmah moram reci da je moguce da osoba bude istovremeno u vise izvanbracnih zajednica. Posto je ovo relativno nova odredba ObZ-a ne znam kako sudovi postupaju u takvoj situaciji. Ali kao sto sam vam rekao, sve je na vasoj strani jer vi mozete kasnije osporavati postojanje izvanbracne zajednice između te druge zene i oca vaseg djeteta a ona ce je tesko dokazat.

 

Sto se tice tog odvjetnika, to vam je dvosjekli mac. Ako ga mozete uspjet uvjerit da je vas momak neuracunjiv i da bi takav brak unistio vas zivot i zivot djeteta, on sigurno moze pozitivno utjecati na njega.

Međutim ako je on neki jako dobri prijatelj vaseg decka on ce njemu reci sta planirate(i ako ne bi smio) sto ce vam bitno smanjiti sanse uspjeha.

Vas status nije nikakav za sada isto kao i status te doticne zene.

Stvari nisu ciste u smislu da jedna od vas dvije zivi s njim.

Vi sada morate stvoriti uvjete da sud nakon njegove smrti vama da pravo.

I jos nesto, morate sprjeciti da sastavi oporuku, da neku izjavu pred javnim biljeznikom, cak ne smjete dozvoliti da pred svjedocima kaze da je sa tom damom u vezi a ne svama.

Sve vam to moze stvarati probleme poslje.

Inace, kod nas u splitu prvo korisno sta nas na pravu nauce je:

istina je nebitna, bitno je tko je u pravu.

Ako zelite biti u pravu morate stvoriti takvo cinjenicno stanje na koje se zakon o izvanbracnoj zajednici primjenjuje , za to sve trebate imati dobre dokaze i svjedoke, i po mogucnosti dobrog odvjetnika

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala. Razumijem. On je već 10 dana u bolnici. Izlazi iz bolnice ovih dana. Ja razgovaram s doktoricom kao nevjenčana supruga. Doktorici je rekao da je stanovao sa mnom do bolesti, ali da sada ne zeli dijete opterećivati bolesti (doista nije lijepo – bolovi, jaukanje, povraćanje, hitna i td. Sve to povremeno), te da sada stanuje sam. Doktorica mene obavještava o stanju te sam izjavila da ga primam na njegu, što je ona zapisala u karton. Iako ona za njega preporučuje stacionar a ne kucnu njegu, zbog njege 24 sata. On jako teško hoda – cca 20 koraka uz oslanjanje, onda kolica. Prema tome, do grada ako i zeli, ne moze. Moj stan je uredjeniji od njegovog, prema tome i bolji za njegu. Medjutim, on ne zeli kod mene, vec kod sebe uz medicinsku sestru. Tu med. sestru poznam, njegovala je i njegovu mamu, mene smatra za njegovu zenu. Za drugu curu ne zna. Ta pak igra svoju igru, koju ja ne znam, prema njemu med i mlijeko, prema meni dobra, pomalo odbojna, ali me laze. U njegov stan ne stanemo nas dvije – nema kreveta. Mamin krevet je bacio, on ima svoj krevet za jednu osobu, med. sestra spava na kauču. Kupaona u katastrofi. On ne zeli useliti kod mene radi djeteta i bolova, iako ja pristajem. Doktorica savjetuje stacionar a ne kućnu njegu, radi bolova. On ne zeli ni stacionar. Nije svjestan nastavka svoje bolesti, doktori mu nisu rekli, a ni ja. Nije svjestan ni da je na morfiju. Kazu mi da mozak odbija takve informacije. Smatram da ce kad dodje kuci zvati prijatelja advokata i sastaviti oporuku ili raspodjelu imovine.

Jako sam povrijedjena. Kao studente financirali su nas moji roditelji. Prva sam se zaposlila, pa smo zivjeli od moje place. Kad se on zaposlio, imao je manju placu od mene. Krenulo mu je u zivotu prije desetak godina, kad je počeo puno putovati i bolje zaradjivati. Sad čujem da je zaradu trošio na curu koja ne radi i ne zeli raditi. Ne razumijem zašto mi je to uopće rekao.

Da se razumijemo – ne treba meni ni stan ni lova. Radim u gradskoj firmi na prosječnoj gradskoj plaći i imam stan od moje majke. Dakle, za uzdrzavanje nas dvije – mene i kćeri imam. Ali me boli da curu zeli osigurati do kraja njezinog zivota (tako mi je rekao), obzirom da nije zaposlena, a to niti ne zeli biti.

Da li da zovem tog njegovog advokata, koji je i moj prijatelj, i vjerujem posten prema zenama, da ga upozorim da je neuracunjiv, iako za sada tako ne djeluje.

Vasi odgovori mi puno znace. Hvala. Imate mnogo ljudskosti i obazrivosti u sebi. Puno, puno hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Znate sto bi vam mozda bilo pametno, otiđite do njegovog doktora. Kazite mu da se vas parner ponasa cudno, da se bojite da ce raditi neke gluposti sta se tice oporuke i da vam da pismeno da nije uracunjiv i/ili da nije svjestan situacije u kojoj se nalazi.

Ne morate spomenit ljubavnicu,mozete rec da se bojite da ce ta medicinska sestra se motat oko njega i da moze biti svega onda(nije ona slucajno njegova ljubavnica?po ponasanju je lako moguce...)

S tom potvrdom od doktora onda otiđete do tog odvjetnika. Objasnite mu situaciju, da je on ocito imao neku ljubavnicu i da je ona iskoristila situaciju da utjece na njega pa nakon njegove smrti izvuce materijalnu korist. Pokazite mu da je doktor potvrdio da vam decko nije uracunjiv. Na osnovu toga, odvjetnik ce odmah shvatiti da oporuka i onako nece biti valjana.

Dogovorite se oko toga sta cete reci vasem decku da ga ne opterecujete previse.

Svakako ga morate uvjeriti da sastavljanje oporuke ne bi imala nikakvoga smisla.

Zapravo i nema, ali ako je sastavi, vi cete morat na sudu dokazivat da vam je muz bio neuracunjiv u trenutku sastavljanja oporuke.

Ukoliko ne bude oporuke, postoje sljedece solucije:

1.)

Druga zena ne uspije dokazat svoju izvanbracnu zajednicu te vi i vase djete djelite svu imovinu.

2.)

Druga zena uspije dokazati svoju izvanbracnu zajednicu (jako tesko ako vi pricate sa doktorom a ne ona).

Tada bi se imovina trebala djeliti između nje,vas i djeteta.(ja mislim,ali nemam primjera iz prakse,isto tako bi se mogla iskljuciti ona iz nasljedstva ili bi vi djelili jednu polovicu a djete bi dobilo drugu posto je u zakonu definirano da nasljeđuje (izvan)bracni drug i djeca.Dakle bracni drug u jednini a djeca svako za sebe.)

Ukoliko i bude oporuke i ona se prizna, ma bilo kako da ona glasila, vase djete ce dobiti svoj nuzni dio.

Recite vi meni,kolika je njegova mirovina i koliko otprilike vrjedi stan.

Mozda se mozete i dogovoriti s njim i sa tom drugom zenom pa ustedit mnogo zivaca.

Ako ona nema posao nema ni novca za tuzit se godinama.

Najbitnije vam je da vi budete tuzenik a ne tuzitelj. Tada ona mora sve dokazat, ona mora placat odvjetniku za svakakve gluposti i sl. Dakle nju ce kostat znatno vise nego vas

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hvala. sad nemam vremena za odgovor. idem u bolnicu. samo ja razgovaram s doktoricom, na ct-u nema metastaza, ali u ponedjeljak najvjerojatnije ide na mr mozga, ukoliko ne odbije. inace, do ljeta smo imali zajednickog obiteljskog psihologa - dijete pravi gluposti, pa su je uhvatili da pusi cigarete na cesti. nemate pojma koliko sam ranjena. hvala, hvala hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

jos uvijek postoji mogucnost i želja mog decka da oženi tu drugu curu. ima flaster morfina na leđima. flaster, prema internetu, izaziva slijedece:

reduciraju mentalnu aktivnost, uspavljuju (sedativni učinak) - zato ih nazivamo i narkotici!

poboljšavaju raspoloženje (euforički efekt)

inhibiraju disanje i kašalj (zato se, recimo, kodein i folkodin koriste kao antitusici)

potiču centar za povraćanje

skupljaju zjenice

razvijaju toleranciju i ovisnost!

u većoj mjeri izazivaju halucinacije

 

pitanje glasi: da li ja mogu osporiti taj brak i sve njegove daljnje akcije u sudskoj parnici?

on djeluje vrlo razumno, nije nesuvisao. u ponedjeljak cu pokusati razgovarati s doktoricom da mi da potvrdu neuracunjivosti, ali koliko mi doktori prijatelji kazu, to necu dobiti. ali tko zna, mozda dobijem. ne zeli ici na mr mozga da ga ne proglase neuracunjivim. jako se toga boji.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija