Jump to content

Moram li uzeti mobitel ?


evoMeOpet

Preporučene objave

Poduzece mi posto-poto hoce uvaliti mobitel tj. svim zaposlenim. Ja sam to odbila pa mi sad prijete.

Nevjerujem da mi se to moze narediti ili me obvezati nekim pravilnikom. Cudna smo mi zemlja pa je mozda nesto takvo i moguce. Moze li se to nametnuti nekim ugovorom ili zakonom? Moze li biti kakvih posljedica zbog mog neprihvacanja?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne, ne kuzim. Mislim da je to onako pausalna prosudba. Poslodavac je veci, jaci, uvijek je u pravu i moze da tlaci.

Kao ima hrpa nezaposlenih. Ako ti neces - ima tko hoce.

Na ovom sam forumu jer ocekujem nekakav pravni savjet ili iskustva iz sudske prakse. Znam da su mobiteli hype i da ce vecina biti presretna dobiti mob. od firme i da ti pokriju dio troskova. Mozda se ovaka stav cini oportunim ali vjerujem da ima ljudi koji na to gledaju drugacije. Bojim se da s tim jos nitko nema iskustva ali mislim da ti se ne moze nametati nesto (sto je mozda i stetno) sto nije osnovno sredstvo za rad nego sluzi samo da nekom budes na lajni.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nisam mogla odoljeti a da ne opišem iskustvo u našoj firmi. Apsolutno se slažem s Vama, to je držanje čovjeka na

lajni, i to vrlo kratkoj. Mi u našoj firmi moramo imati službeni mobitel,a to znači slijedeće: 24 h sam na raspolaganju, ali ne samo za službene informacije, nego i privatne, tračeve, deranja, vrijeđanja, prijetnje. A ako se ne javim kad me se zove, sankcije slijede. Ovo govorim iz osobnog iskustva, naime, tako je u našoj firmi.

Ako ikako možete, a da ne nastradate, nemojte uzeti mobitel!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nisi jedina koja ne zeli imati sluzbeni mob 24/7.

I moj decko ne zeli imati sluzbeni mobitel.

Nazalost su mu uvalili sl. mob ali on ga ne nosi doma, znaci dok je u firmi mob mu je u džepu, a u 4 sata ostavi mob u ladicu, zakljuca i ode doma.

I bas ga briga kaj ce oni reci na to.

I nitko mu nije prigovorio za to.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Konacno pravo pitanje no nikako konkretan odgovor.

Mogla bi ti puno pricati o svom stavu zasto u tome vidim problem.

Reci cu ti samo da pogledas oko sebe i sebe pa ces vidjeti gomilu losih stvari koje mobitel donosi. Ljudi su prodali dusu vragu, bez razmisljanja, samo zbog komocije da mogu od bilo kuda, bilo kada razgovarati s nekim.

Htjela bih dobiti pravni odgovor na postavljeno pitanje no ako netko zeli mogu iznjeti svoje stavove. To je tema za neki drugi forum i neku diskusiju o mobitelima tipa 'mislite li da su mobiteli losi' ili 'za i protiv mobitela'. Vjerujem da bi tada dobio hrpu frustriranih odgovora na tvoje pitanje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

KOLEKTIVNI UGOVOR ZA DRŽAVNE SLUŽBENIKE I NAMJEŠTENIKE

Članak 44.

(4) Za vrijeme provedeno na pasivnom dežurstvu (pripravnost za rad), utvrđeno temeljem službene evidencije o satima provedenim na pasivnom dežurstvu, službeniku i namješteniku isplatit će se 10% satnice redovnog rada u tekućem mjesecu za svaki sat pasivnog dežurstva.

 

 

 

U ovom slučaju bih pristao imati uključen službeni mobitel kod sebe. Dakle kad bi mi za svaki sat uključenog mobitela platili 10% satnice + dodaci subote, nedjelje i noćnog dodatka.

 

Službeni mobitel nemam. Moj privatni mobitel može biti ispravan, neispravan, pune baterije, prazne baterije, u autu, u stanu, kako god hoću jer je moj.

 

Izvan radnog vremena poslodavcu se javim onda kad mi odgovara da se javim.

 

Smatram da izvan radnog vremena se nikoga ne može prisiljavati da ima uključen službeni mobitel ako mu nije plaćena naknada za to.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mogu ti jedino prenijeti moje iskustvo, a to je da pretjerano ne koristim mobilni telefon, uglavnom isključivo fiksnu liniju, no bez mobilnog ne bih mogao zamisliti radni dan, uglavnom on mi donosi oblik povezivanja i prijenosa informacija koje su mi nužne i neophodne.

 

Nema sumnje da današnji ritam i poslovno okruženje nedvosmisleno ukazuje na potrebu takve vrste veze i uopće to ne doživljavam kao nekakvu opasnost, nešto negativno. Na kraju krajeva, na takvom aparatu postoi i tipka crvene boje.

 

A što se regulative tiče, koliko mi je poznato ona ne postoji u obliku da bi ti netko ovdje mogao citirati propis koji te obvezuje ili ne obvezuje, no u praksi tako nešto ovisno o opsegu i opisu poslova koji obavljaš u konačnici bi i mogao predstavljati nekakav razlog za povredu radnih obveza pa ovisno o posljedicama koje bi nastupile i razlog za prekid suradnje.

 

No napominjem, nisam još bio u posjedu nikakve presude čije bi tumačenje išlo u tom smjeru, no ukoliko upotrijebimo maštu i odbijanje upotrebe takve vrste veze u pojedinim vrstama posla povežemo sa štetom ili sa izmaklom dobiti, nisam siguran da tako nešto nećemo vidjeti u bliskoj budućnosti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

baš kako je cura napisala. ostavi ga u 16:00 u ladici i fiju doma. možeš im eventualno reći da te po potrebi mogu nazvati na 060 telefon (ako se odlučiš na ovu soluciju, javi se radi detalja), a i za malo truda možeš dobiti i američki telefon/broj koji ruta na tvoj u zagrebu. naravno, oni zovu 001194234245xyz a dobiju tebe u zagrebu. to će puno platiti, ali nije na tebi da ti gledaš koliko netko drugi troši na telefon kad TEBE zove.

upravo tako sam se ja postavio.

otišao sam na godišnji odmor, zvali su me na moj privatni mob, odgovorio sam im jednim sms-om da sam u australiji i da svaki njihov poziv JA plaćam svojim novcem i ako žele razgovarati sa mnom, neka mi uplate na račun 200 AUD.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija