Jump to content

Puno suvlasnika


racic

Preporučene objave

U tijeku je postupak za naknadno pronađenu imovinu. Imovine ima poprilično, a i vlasnika. Svi nešto jedni drugima osporavaju i nikako da se dogovorimo oko ničega. Sad šutimo. Neznam šta da radimo? Ima nas 11 suvlasnika raznih omjera, dok jedni uživaju drugi se živciraju.

Kako izaći iz tog suvlasništva? Napominjem da trenutni posjednici nisu ni za dogovor, ni za nagodbu da isplate ostale po najminimalnijoj cijeni, niti za fizičku podjelu ) a ima dosta za svih).

Da li postoji neki način da ih se izvansudski prisili na dogovor???

puno, puno hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Puno hvala na brzom odgovoru.

Da li da zatražim od odvjetnika da mi napiše neki dopis o razvrgnuću suvlasništva i da to njima pošaljem poštom?

Ja bih naravno voljela kad bi se to moglo riješiti izvanparnično i uz dogovor.

i ima li veze ako sam ja veća suvlasnica od njih koji uživaju imovinu?

 

hvala puno unaprijed :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Napisali ste da je postupak u toku.

 

Dioba u okviru ostavinskog postupka je moguća, ali nije obavezna. Ako se ne dogovorite, svatko će dobiti idealni suvlasnički dio u cijeloj ostavini već prema nasljednim pravima.

 

U tom slučaju dijeliti se možete nakon okončanja ostavinskog postupka, i to je izvanparnični, ali posebni postupak.

 

S idealnim dijelom koji naslijedi svaki suvlasnik može raditi što hoće, dakle i prodati ga drugom suvlasniku ili nekom trećem.

 

Hvale je vrijedno da želite postići dogovor, poduzmite inicijativu da to obavite u okviru ostavinskog postupka jer je to najbrže, najjednostavnije i najjeftinije - ali ne zaboravite da za dogovor moraju biti svi, a to je vrlo teško postići. Možda biste ih mogli podsjetiti na to da će naknadna dioba biti skuplja, a u slučaju diobe prodajom, kad fizička dioba nije moguća, u pravilu se postiže manja cijena.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Najlijepša hvala za savjet. :-)

 

Najviše bih htjela da se ko ljudi dogovorimo i dat ću sve od sebe. Samo sam primjetila da ima njih koji uživaju u sudskim sporovima kao da im je to neki fetiš da se sude za pol metra zemlje, 2 masline ili 1 šljivu..

 

Hvala puno još jednom, uvijek mi pomognete super savjetima :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Izražena spremnost na sudsko natezanje je vrlo učinkovita taktika u pregovorima sa stranom koja unaprijed da do znanja da nikako ne želi na sud. U tom slučaju ta druga strana u pravilu postaje jako popustljiva, što prvoj strani donosi dobit. Imam iskustva s tim, vidio sam da se ljudi odriču čak i prilične imovine na koju bi imali pravo samo da izbjegnu sudovanje. Dakle, izražena spremnost na sudsko natezanje može biti i samo blef, ali učinkovit, naročito ako se ne radi o imovini koje bi vrijednost stvarno opravdavalo sudsko sporenje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

imam isti problem, ali nismo 20 godina uspjeli s familijom postići dogovor. suvlasnici smo u vrijednim građevinskim i poljoprivrednim parcelama, nemamo iskustva sa sudom, a napokon želimo doći do svojeg dijela imovine (1/4) na koju smo kao suvlasnici gruntovno upisani. naša rodbina (6 suvlasnika) živi i koristi dio te imovine i nije im u interesu podijeliti se. molim pomoć što poduzeti i kako započeti. suvlasništvo ne možemo prodati jer nitko to neće kupiti iako je u cjelini velika vrijednost molimo pomoć jer ne znamo kako dalje

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prijedlog za razvrgnuče suvlasništva.

 

www.osvz.hr

parnični i izvanparnični/prijedlog za razvgnuće...

 

suvlasnicima najaviš svoju spremnost da ako treba i sudom riješiš pitanje suvlasništva.

 

ako ide prodaja putem suda vrijednost imovine je znatno manja

pa možda to bude poticaj suvlasnicima koji uživaju nekretninu da se dogovore.

možeš tražiti i da ti plate najam za tvoj dio nekretnine oni koji koriste tvoj dio (možda stjecajem bez osnove i to za zadnji 5 godina ako tvoj dio nekretnine koriste bez tvoje suglasnosti ili bez ugovora)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija