Jump to content

pitanja iz radnog


d3t3nt0r

Preporučene objave

Naletio sam na par pitanja iz radnog za koja ne nalazim nigdje odgovore:

 

postoji li situacija kada se ne prenose prava radnika u punom opsegu?

kada se to može ograničiti?

da li stečajem dolazi do statusnih promjena?

kada stari i novi poslodavac solidarno odgovaraju radniku u vezi statusnih prava?

u vezi s ostvarenjem prava radnika?

može li doći do statusnih promjena kod ugovora na određeno vrijeme? :-?

 

eto ako netko zna bio bih zahvalan da ih napise ili me barem uputi gdje bi ih mogao naci :misli: , tnx unaprijed :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prava radnika se ne prenose u punom opsegu kod stečaja.

 

stečaj ne dovodi do statusnih promjena (koliko ja znam)

 

stari i novi odgovaraju solidarno prilikom prenošenja ugovora na novog poslodavca samo za određeno vrijeme

 

a kakve veze imaju statusne promjene s ugovorima na određeno, to nemam pojma

 

inače, otkud ti ova pitanja, nisam naletila ni blizu na išta takvo u tri mjeseca

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

uredba o dopuni zakona o drzavnim sluzbenicima:

 

 

http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/128947.html

 

inace, sve zakone i ostale propise koji se odnose na drzavnu sluzbu, mozete naci na stranicama sindikata drzavnih i lokalnih sluzbenika i namjestenika rh:

 

http://www.sdlsn.hr/index.php/dokumenti/zakoni-i-propisi/

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...

pod placom radnika podrazumijevamo placu u bruto iznosu, iako poslodavac stvarno radniku ne uplacuje tako utvrdjenu placu, jer je radnik obveznik doprinosa, poreza i prireza. poslodavac ima obvezu prije isplate place radniku prethodno obracunati i platiti odredjeni iznos namijenjen za doprinose (mirovinsko i zdravstveno te za zaposljavanje), porez na dohodak , i prirez, koji se obustavljaju iz place radnika.

 

bruto placa radnika se sastoji od: dijela place koji se obustavlja za doprinose, zatim dijela koji se obustavlja za porez, odnosno prirez, te ostatka koji se isplacuje radniku(neto placa)

placa u bruto iznosu je iznos novca koji radniku na temelju radnog odnosa pripada za obavljeni rad najmanje jednom mejsecno.

placa u neto iznosu bi bio onaj iznos novca koji je poslodavac duzan na temelju radnog odnosa najmanje jednom mjesecno isplacivati radniku za obavljeni rad, a nakon obustave doprinosa i poreza, odnosno prireza iz place.

 

to bi morao biti tocan odgovor za komadinu, i tako bi ti rekao bilo tko tko se bavi radnim pravom, a radno je moje podrucje :-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ok, ali da li ispitivači misle na bruto 1 ili bruto 2??

odnosno, da li je krivo reći da je bruto plaća bruto 2, pa onda minus doprinosi kojih je obveznik poslodavac, ili se misli na bruto 1, iz kojeg je iznosa onda radnik obvezan platiti doprinose (što za njega učine tete iz obračuna plaća), pa on dobije svoj neto?

dakle, bruto po ispitivačima je bruto 1 ili bruto 2? :misli::misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija