Jump to content

moja prava u ostavinskoj raspravi?


komarac--

Preporučene objave

Štovani!

Molio bih Vas za pravni savjet. Nakon smrti oca, kao njegov prvi sin, pozvan sam na ostavinsku raspravu, u kojoj, osim mene, sudjeluju očeva druga supruga i njihova dva punoljetna sina. U nasljeđe ulazi kuća, dionice branitelja, ostale dionice. Na prvoj raspravi kod javnog bilježnika nismo uspjeli postići dogovor oko raspodjele nasljedstva, s obzirom da očeva supruga tvrdi kako postoji oporuka prema kojoj njoj pripada pola kuće, međutim ta oporuka nije ovjerena, samo je potpisana od strane mog pokojnog oca. Oporuku nije donijela na uvid, jer je nije našla. Također, tvrdi da nasljeđujem isplaćivanje njihovih zajedničkih kredita (koje ja nisam koristio).

Molio bih Vas, koja su moja zakonska prava u ovom slučaju, odnosno koliko i što nasljeđujem, čak i ako oporuka bude pronađena?

Unaprijed hvala. :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako oporuku nije pokazala, smatra se kao da oporuke nema, osim ako svi zainteresirani ne daju suglasnost da je oporuka postojala i koji je njen sadržaj.

Pretpostavljam da vi takvu suglasnost nećete dati. Dakle, oporuke nema.

Ovjera oporuke inače nije potrebna.

Dok nema oporuke, nasljeđujete zajedno s suprugom i polubraćom na jednake dijelove. Supruga može eventualno tražiti bračnu stečevinu.

Što se tiče dugova, nasljednici odgovoaraju samo za dugove do vrijednosti imovine koju su naslijedili.

Dakle, ako naslijedite dio kuće vrijednosti 20.000,00 odgovarate samo za dugove do iznosa 20.000,00.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija