Jump to content

alimentacija - do koje dobi djeteta je roditelj zakonski dužan plaćati je


strawberryfield

Preporučene objave

Zanima me do kad je roditelj dužan plaćati alimentaciju djetetu. Pretpostavljala sam da je dužan do djetetove 18. godine ili do kraja školovanja. Pitam jer mi je u rujnu isteklo 6 godina redovnog studija i pretpostavljala sam da majci od listopada alimentacija automatski vise nece stizati no uredno je došla za listopad, studeni i prosinac. Zvala je računovodstvo firme u kojoj otac radi no oni nisu imali pojma kako to riješiti. Zanima me kako to pravno riješiti.

Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Znači po zakonu je roditelj dužan plaćati alimentaciju do diplome tj. i godinu dana nakon diplome ukoliko je dijete bez posla?

Ja sam 3 ispita do diplome, zaradjujem, samostalna sam i udana i mislim da je neprilicno da i dalje primam alimentaciju od oca.

Mislila sam da ce mi se kad izgubim status redovnog studenta po automatizmu alimentacija prestati isplacivati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

a cim ste se udali vas muz je duzan da vas uzdrzaje, a cim imate posao duzni ste se sami uzdrzavati.

ukoliko se slazete oko toga da nema vise potrebe za placanje alimentacije, dovoljno bi bilo da odete zajedno sa ocem do poslodavca, ponesete osobnu i napisete poslodavcu neku potvrdu da priznajtete da nemate vise pravo na alimentaciju i da zelite da vam se vise ne isplacuje. To bi poslodavca trebalo smiriti i rjesiti problem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

S obzirom da je R. Hrvatska pretendent za ulazak u EU, tada će se ovaj Zakon o uzdržavanju djeteta promjeniti, odnosno prilagoditi zakonskim odredbama EU-a. Po novon Zakonu, dijete će imati pravo na uzdržavanje od roditelja koji ne živi sa djetetom samo do njegovog punoljetstva. Daljnja novčana izdvajanja za dijete nakon tog statusa predstavlja dobru volju tog roditelja i neće više biti njegova obaveza. Dijete mora navršiti 19 godina kada prestaje svaki oblik zakonske obaveze drugog roditelja za njegovim uzdržavanjem, osim u situacijama djetetove bolesti ili invaliditeta. Vjerojatno će se takva odredba urediti do kraja ove godine. Mislim da je ovakav način dosadašnjeg uzdržavanja djeteta duboko nepravedan i ta zakonska promjena je itekako dobro došla. Pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nas se obz tek prije godinu dana mjenjao s tim da uopce nije vazno da zakoni rh budu isti zakonima jedne italije ili francuske. apsurdno je govoriti o jednom pravnom sustavu unutar eu jer bi onda britanci prvi izletili zbog svog common low-a.

 

a druga stvar, nase pravomocne sudske presude bi onda predstavljale vec stecena prava i sumnjam da bi se primjenila retroaktivnost na to.

 

a s moralne strane, koliko roditelja ne placa limentaciju ni bebacima, sto bi ih moglo natjerati na plate svom studentu podstanarstvo ili godinu na faksu???

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

fikus je napisao:

S obzirom da je R. Hrvatska pretendent za ulazak u EU, tada će se ovaj Zakon o uzdržavanju djeteta promjeniti, odnosno prilagoditi zakonskim odredbama EU-a. Po novon Zakonu, dijete će imati pravo na uzdržavanje od roditelja koji ne živi sa djetetom samo do njegovog punoljetstva. Daljnja novčana izdvajanja za dijete nakon tog statusa predstavlja dobru volju tog roditelja i neće više biti njegova obaveza. Dijete mora navršiti 19 godina kada prestaje svaki oblik zakonske obaveze drugog roditelja za njegovim uzdržavanjem, osim u situacijama djetetove bolesti ili invaliditeta. Vjerojatno će se takva odredba urediti do kraja ove godine. Mislim da je ovakav način dosadašnjeg uzdržavanja djeteta duboko nepravedan i ta zakonska promjena je itekako dobro došla. Pozdrav

 

cisto sumnjam kolega,

 

obiteljsko pravo je u cjeloj EU toliko razlicito da ne vjerujem da oni u tome pogledu ista vise zahtjevaju od nas.

Taman radim na jednome znanstvenome istrazivanju iz poredbenog obiteljskog prava i razlike unutar EU su toliko velike da je cak samo harmonizacija obiteljskog prava daleka buducnost. Ne kazem da je nemoguce, upravo zato sto se odnosi na imovinskopravne mjere, ali osobno nisam bas cuo da bi se takva izmjena mogla dogoditi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

strawberryfield je napisao:

 

Ja sam 3 ispita do diplome, zaradjujem, samostalna sam i udana i mislim da je neprilicno da i dalje primam alimentaciju od oca.

Mislila sam da ce mi se kad izgubim status redovnog studenta po automatizmu alimentacija prestati isplacivati.

 

Vi po dva osnova nemate više pravo na alimentaciju.

Otac bi mogao tražiti povrat uplaćene alimentacije za razdoblje kada više niste imali to pravo.

Stoga bi bilo mudro da to prekinete prije nego toga postane svjestan.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

cisto sumnjam kolega,

 

obiteljsko pravo je u cjeloj EU toliko razlicito da ne vjerujem da oni u tome pogledu ista vise zahtjevaju od nas.

Taman radim na jednome znanstvenome istrazivanju iz poredbenog obiteljskog prava i razlike unutar EU su toliko velike da je cak samo harmonizacija obiteljskog prava daleka buducnost. Ne kazem da je nemoguce, upravo zato sto se odnosi na imovinskopravne mjere, ali osobno nisam bas cuo

 

Ovdje se radi o čistom modalitetu primanja novca za uzdržavanje! Slažem se da Obiteljski Zakon u pojedinim Europskim zemljama ima drugačiji pristup u određivanju načina plačanja i uzdržavanja djeteta u njegovom odrastanju, ali dobna starost djeteta je presudna u daljnjoj obavezi roditelja koji ne živi sa djetetom u ostvarivanju njegovih prava na uzdržavanje. Niti jedna zemlja na svijetu nemaju u zakonskoj regulativi daljnja izdvajanja za dijete za uzdržavanje, ako je dijete navršilo 19 godina. Sve dalje je dobra volja tog roditelja. Jasno da se radi o moralnim principima i stavu tog roditelja da pomogne djetetu da završi studij, ali ne i njegova zakonska obaveza u Eu zemljama. Ta se zakonska regulativa mora sprovesti i kod nas, kao i reforma pravosuđa u istom paketu. To je na kraju krajeva i normalno, jer se na taj način između ostalog, izbjegavaju razno-razne zloupotrebe i manipulacije koje je teško kontrolirati. Danas je vrlo lako na studenskoj referadi dobiti potvrdu o redovnom upisu studenta, a ona bi bila po današnjem Zakonu relevantan dokument o redovnom sudiju djeteta i obaveza roditelja da uzdržava dijete u periodu "njegovog redovnog studija". Pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ja se slazem u potpunosti , samo me cudi da se EU uhvatila upravo te teme, kada imamo u ObZu takve gluposti koje bi pod hitno trebalo ispravljati...

ako mi kojim slucajem mozete dati web stranicu ili naziv literature u kojoj ste citali o tome, bio bi vam zahvalan, posto se bavim ovom tematikom pa bi me zanimalo sta se sprema u tom nasem obiteljskom pravu i kako ja nisam naisao na taj zahtjev EUa.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Ja ću se nadovezati pitanjem,da ne kradem prostor za novu temu.

Nakon što nastupe zakonske pretpostavke za prestanak obveze plaćanja alimentacije(konkretno,navršenih 18 godina,završena škola,zaposlenje),kako dobiti nešto papirnato čime bi se moglo to dokazati? Radi se o situaciji gdje otac i sin ne komuniciraju, a o zaposlenju se zna iz druge ruke. Kako pribaviti dokaz da je prestala obveza? Treba li se tužiti ili pak se podaci o zaposlenju mogu tražiti od Porezne,mirovinskog?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Podići tužbu za prestanak udržavanja,navesti u istoj da je primatelj uzdržavanja zasnovao radni odnos te je time izgubio pravao na uzdržavanje, te tražiti od suda da pribavi podatke o zaposlenju kod poslodavca čiji naziv i sjedište navedete u tužbi.

Također sud može pribaviti i podatke za tuženika od HZMO-a,jer je poslodvac istog dužan po zasnivanju radnog odnosa prijaviti na mirovinsko osiguranje.

Podatke na vaše traženje nećete moći dobiti od Porezne uprave ili HZMO-a,a ni poslodavac vam ih nije dužan dostaviti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Za daljnju obavezu uzdržavanja djeteta, dijete ipak mora predočiti ocu Index kao dokaz o redovnom upisu na fakultet. Nakon navršene 19-ste godine starosti djeteta, otac nije više u obavezi uzdržavati zdravo dijete, ukoliko nije ispunjen uvjet upisa djeteta na fakultet ili privremene, odnosno trajne nesposobnosti djeteta za samostalni život. Ja bih išao na tužbu radi prestanka plačanja obaveznog uzdržavanja punoljetne osobe sa zahtjevom za predočenje dokaza o eventualnom redovnom upisu djeteta na fakultet.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Znači,nikako bez tužbe. Možda eventualno prije tužbe predložiti da sam prizna izjavom sa ovjerenim potpisom da su nastupili uvjeti za prestanak obveze uzdržavanja?

Zanima me još samo protiv koga tužba glasi? Odlukom o rastavi braka određeno je da se uzdržavanje plaća majci. Kakva je situacija kad dijete navrši 18 godina?

BTW,hvala na odgovorima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija