Jump to content

zaključana vrata - hitno molim pomoć


martina123

Preporučene objave

zao mi je sto vam nitko ne odgovara, ali bilo je na legalisu slicnih tema. nadam se da sam izvukla tocan zakljucak i da vas suprug ne moze izbaciti iz vaseg doma kao zakonitu suprugu, međutim ukoliko zivite u nekretnini koja nije vase vlasnistvo, na zahtjev vlasnika morati cete ju napustiti. Naknadu za ono sto ste ulozili u tu nekrentinu mozete potrazivati putem suda, ali sama ta nekretnina nije bracna stecevina.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne znam da li dobro povezujem (druga tema), ali ako je izbacivac nasilan ne mislim da je uputno provaljivati u stan i nasilno mijenjati bravu bez pomoci policije.

 

Svakako trebate izvjestiti i Czss, jer ste izbaceni iz doma bez svoje volje (dokaz su vase i djetetove stvari unutra i sve ostalo sto moze pomoci u tome).

Znajte da Obiteljski zakon vrlo ostro sankcionira nasilje u obitelji.

Ovo sto opisujete je nasilje.

U nekim gradovima postoje prihvatne strukture za smjestaj zena zrtava nasilja. Gdje se nalazi takva "kuca" na vasem podrucju trebaju znati u Czss i u policiji. Oni ce vas uputiti kako da do njih dodjete.

 

Inace, ako su u policiji uredni policajci - oni ce vam pruziti pomoc u vasem povratku u vas dom.

Ako je suprug nasilnik, po novom Obiteljskom zakonu njega se moze udaljiti iz kuce, a ne vas i dijete!!!

 

Ovdje se ne radi o vlasnickim odnosima koji se rjesavaju kasnije i predmetom su sudskog postupka.

 

Imate pravo ocekivati zastitu i ne bojte se zatraziti pomoc - zasto toliko dugo cekati van doma a jos ne ici na policiju i u czss, obratiti se pravobraniteljici za djecu, HHO, Ministarstvo...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

to sve stoji ali ne ako je vec izbacena tjedan dana, zato kazem, provaliti u stan,vratiti se u posjed i time ponovo steci pravo na policijsku zastitu trenutacnog stanja.

Naravno, ukoliko postoji ozbiljna opasnost da ce muz postati nasilan, sasvim je druga prica, ali kad je gospođa vec pitala , ima li to pravo, ima ga(cim pita jeli ima to pravo, polazim od toga da je prihvatljivo rjesenje ukoliko se zakonski da opravdati). I cim uđe u posjed moze zvati policiju kad god zeli da izbaci muza po novom ObZ.

Jer, policija smje samo stititi postojece posjedovno stanje, posjedovno stanje mjenjat smje samo po sudskoj odluci i u nekim iznimnim slucajevima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zzz_zzz je napisao:

to sve stoji ali ne ako je vec izbacena tjedan dana, zato kazem, provaliti u stan,vratiti se u posjed i time ponovo steci pravo na policijsku zastitu trenutacnog stanja.

Naravno, ukoliko postoji ozbiljna opasnost da ce muz postati nasilan, sasvim je druga prica, ali kad je gospođa vec pitala , ima li to pravo, ima ga(cim pita jeli ima to pravo, polazim od toga da je prihvatljivo rjesenje ukoliko se zakonski da opravdati). I cim uđe u posjed moze zvati policiju kad god zeli da izbaci muza po novom ObZ.

Jer, policija smje samo stititi postojece posjedovno stanje, posjedovno stanje mjenjat smje samo po sudskoj odluci i u nekim iznimnim slucajevima.

 

netočno.

 

u vrijeme trajanja bračne zajednice (znači, i za trajanja cijelog brakorazvodnog postupka) niti jedan od supružnika nema pravo mijenjati bravu na stanu, niti može izbaciti onog drugog na ulicu, bez obzira na to da li je vlasnik stana ili nije, a policija je dužna izbačenoga useliti natrag u stan. iseljenje iz stana tužbom može se postići jedino ukoliko je vlasnik stana netko drugi (npr. roditelji, baka, drugi članovi obitelji jednog od bračnih drugova), a ne supružnici ili jedan od njih.

na taj se način nastoje spriječiti upravo ovakve situacije kakva se desila gospođi, zaštita vlasništva u drugom je planu.

 

gospođo, ako već niste, hitno se obratite CZSSu i policiji.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Određene mjere opreza policija (i druga upravna tijela)u žurnim slučajevima može donijeti (primjerice temeljem Prekršajnog zakona), međutim nažalost nikada nisam čuo da bilo koji propis (po svom sadržaju najbliži tomu bio bi Zakon o vlasništvu i drugim stvarnim pravima) ovlašćuje policiju da štiti kakvo posjedovno stanje na nekretninama, a posebno ne da ga uspostavlja.

 

Kod pokretnina je stvar puno jednostavnija, ali ponavljam nažalost kod nekretnina takvih ovlasti policija nema.

Štoviše u sustavu obrazovanja policijskih službenika nema ni "g" od bilo kakvih osnova građanskog prava tako da uglavnom ni ne razlikuju posjed od vlasništva. To je niz puta i u našoj daljoj povjesti isticano, ali se nažalost ni do danas nije ništa promjenilo.

Štoviše, ukoliko građanin posegne za samopomoći vrlo često postaje "nasilnik".

Jedini ovlaštenik za bilo kakvo pa i hitno rješavanje smetanja posjeda prema našem pravnom sustavu samo je sud.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ok

nespretno sam se izrazila :-D

policija osigurava nesmetano useljenje izbačenog supružnika, tj. sprječava obiteljsko nasilje, što nema nikakve veze sa vlasništvom i smetanjem posjeda; to su činili i prije desetak godina, kada su imali bitno manje ovlasti u sprječavanju nasilja, pa ne vidim zašto ne bi i danas jednako postupili.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

niste u pravu,

brkate 2 pojma, brak i bracna zajednica.

Bracna zajednica je prestala isseljenjem zene, dok brak traje do razvoda. Razlika naravno u obz-u nije direktno definirana ali se moze iscitati iz cl. 43. u kojemu se navodi da prestanak bracne zajednice od godinu dana moze biti razlog za razvod. Dakle prestanak bracne zajednice mora biti prekid zivotne zajednice do kojeg je ocito doslo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

:vrti:

nisam pravnik, pa brkam pravne pojmove, ali apsolutno sam sigurna da niste u pravu kada se pozivate na čl. 43. Obiteljskog zakona (uostalom, ovdje se radi o tjednu, a ne o godini dana).

 

moje je znanje o dotičnom problemu praktične, a ne teoretske naravi: dakle, svog nasilnog supruga nisam mogla izbaciti iz stana (informacija dobivena od pravnika na CZSSu, naknadno potvrđena od odvjetnice) koji nije niti njegovo vlasništvo, niti bračna stečevina; srećom, vlasnica stana je moja baka, koja ga je uspjela iseliti tužbom; inače, da sam ja vlasnica stana, desilo bi mi se isto što se desilo jednoj drugoj osobi: izbacila je supruga zajedno sa stvarima, a on se uz osmjeh i policijsku pratnju uselio natrag. dakle, nema zakonskoga načina da se bračni drug koji nije nasilan udalji iz zajedničkog doma ikako drugačije, osim ako sam tako ne odluči. :kavica:

 

gospođi još jednom toplo preporučujem posjet CZSSu i policiji.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija