Jump to content

nasljedstvo


ctr

Preporučene objave

Pozdrav!

 

Ovako imam par pitanja sto se nasljedstva tice...

Imam polusestru (koja je inace stambeno situirana),iz tatinog prvog braka sa kojom bas i nisam u bajnim odnosima. Ja sam iz drugog, tj. trenutnog tatinog braka i sad tata i mama zele mi oporucno ostaviti kucu,a ne zelim se kasnije sa njome natezati i gubiti vrijeme i zivce po sudovima, pa me sada zanima: ima li ona uopce kakva prava na tu kucu (moze li traziti nuzni ili tatin dio), ako ima sto bi moji roditelji trebali uciniti kako ne bih imao poslije problema, tj. kako bi ta kuca u cijelosti, po njihovoj zelji pripala samo meni.

 

Unaprijed zahvaljujem!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

napravi sa roditeljima ugovor o doživotnom ili dosmrtnom uzdržavanju.

tada se nemože ostvariti nužni dio.

 

inače sestra iz tatinog prvog braka ima pravo na očev dio .

ako je nekretnina koju tvoji posjeduju bračna stečevina tj.

1/2 mamina a 1/2 tatina (bez obzira i ako je sve na tati)

tatina 1/2 dijeli se na tvoju mamu tebe i sestru.

a što znači mama ima 6/8 ti 1/8 i sestra1/8 nekretnine.

nužni dio je 1/2 od dijela koji bi dobila ostavinom.

 

ili joj otac ostavi neke pokretnine u vrijednosti nužnog dijela

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na brzom odgovoru!

 

Dakle, kada napravimo taj ugovor o doživotnom uzdrzavanju sestra vise nema nikakvih prava na tu kucu tj na tatin ili nuzni dio, jel tako?

 

Jos samo par pitanja,jel ima veze to sto ja trenutno nisam zaposlen tj. studiram sa tim ugovorom o uzdrzavanju i gdje se to moze sklopiti (kakva je procedura i sto je sve potrebno)?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ctr je napisao:

Hvala na brzom odgovoru!

 

Dakle, kada napravimo taj ugovor o doživotnom uzdrzavanju sestra vise nema nikakvih prava na tu kucu tj na tatin ili nuzni dio, jel tako?

 

Jos samo par pitanja,jel ima veze to sto ja trenutno nisam zaposlen tj. studiram sa tim ugovorom o uzdrzavanju i gdje se to moze sklopiti (kakva je procedura i sto je sve potrebno)?

 

2 mala ispravka:

1. sasvim je dovoljno sklopiti taj ugovor sa ocem, nije potrebno sa majkom.

2. ako otac umre djeli se:

4/6 majci

1/6 vama

1/6 sestri

 

E sada u pogledu na onu drugu stvar, ugovor o dozivotnom/dosmrtnom uzdrzavanju nema smisla,

 

da bi bio valjan, vi morate oca uzdrzavati, a on zapravo uzdrzava vas. Ako vasa polusestra bude htjela nesto poduzimati u ovome pogledu, vrlo ce lako dokazati da je to tako.

Puno korisnije bi bilo sastaviti oporuku u kojoj otac navodi da kceri ostavlja samo nuzni dio i da u taj dio nikako ne smje uci suvlasnicki dio kuce. Naravno, ako otac iza sebe ne ostavi dovoljno imovine da bi ostatak vrjedio 1/12 kuce, morat cete nadoknaditi ostatak do njezine dvanaestine. Ali po meni vam je puno jednostavnije podignit kredit od 10ak tisuca eura, i platit joj to, nego se vuc po sudu i na kraju najvjerojatnije izgubiti i biti prisiljen ostaviti joj 1/6 kuce.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija