Jump to content

pomozite mi


stric

Preporučene objave

Ja sam otac koji nije plaćao alimentaciju. Po presudi iz '99 godine trebao sam kao nezaposlen za svako od dvoje djece plaćati 350 kuna. Presuda je trebala postati pravomoćna u srpnju 99, a bivša supruga je već u svibnju preko noći odselila iz grada u kojem smo živjeli. Znala je da sam nezaposlen i da ne mogu mjesečno davati 700 kuna i da ih neću tražiti. Isto tako je znala za financijsku situaciju našeg propalog braka i dužničkog ropstva u kojem sam upao. Uspio sam se kod prijatelja zaposliti na minimalac i 2000 godine dignuti kredit i izbaviti se i isplatiti lihvarski dug. Vrijeme je prolazilo uspio sam se oporaviti od razvoda i lihvara i upoznao divnu osobu s kojom živim i danas. imamo sina od 4 godine. Prije par mjeseci mojoj mami se javila kćerka, njena unuka nakon skoro 10 godina. Baki je pozlilo no nakon početnog šoka bile je presretna što ponovo ima unuku. I ja sam bio neizmjerno sretan što mi se javila kćer, danas velika i odrasla cura, došla nam je u goste.Govorila kako sretno žive, kako od mene ne traži ništa, da su financijski zbrinuti, samo me htjela upoznati i da je sretna što nisam onakav kakvim me je bivša supruga, njena mama, prikazivala...Upoznao sam i sina. Tada sam saznao da ih je njihova mama, zakonski skrbnik napustila i odselila ( sve to ne službeno jer se nije odjavila ) a oni su odlučili da im je bolje ostati živjeti sa majčinim ljubavnikom. Polagano su se stvari iskristalizirale i shvatio sam da se u biti kćer i mamin ljubavnik žele riješiti sina jer je problematičnog ponašanja, na rubu delikvencije i droge, mati ga nije htjela... Ja sam bio zgrožen. Odbio sam biti uvučen u nešto zašto nisam odgovoran. I tu ssmo prekinuli kontakte. Čuo sam da je sin sad u drugom gradu s majkom. Kčer je prije tjedan dana postala punoljetna. Večeras me posjetio policajac i uručio poziv na obavijesni razgovor. Sve Vam je jasno jel da ? Nikog neće biti briga da je ovo godinama smišljen čin. Ovo će uništiti moj život i život mog 4 godišnjeg sina. Ja neću imati novac i završit ću u zatvoru. Radim kao državni službenik i ostat ću bez posla. Prije 2 mjeseca je supruga kupila stan na hipoteku, ako odem u zatvor ona to neće moći sama plaćati... Svi plačemo i nemoćni smo. Ja čak ni ne znam što da radim sutra na policiji. Tko će meni vratiti sve vikende i praznike koji su trebali biti sa mnom ? I to je dio presude zar ne ? Šta sam trebao prošlo ljeti tužiti da ih je majka zakonski skrbnik napustila ? Ja znam da vas pravnike ovo ne zanima nego samo fakti ali zar se nitko neće zapitati zašto se čekalo ovako dugo pa podigla tužba ? Nemam novaca za odvjetnika, mogu li ga ja dobiti besplatno ? Ne znam što čeka mene i moju obitelj. Bojim se da su nam uništili život.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Odjetnik nije nužan, ali zna biti koristan osim ako Vam kaže da se branite šutnjom jer za samo tih par riječi ne isplati plaćati.

 

Najbitnija je tu stvar da li ste mogli plaćati.

Ako niste, onda nema djela jer ne možete dati novac od zraka. Međutim ako ste imali mogućnosti, a niste plaćali djelo postoji.

 

Otkaz Vam se ne može tek tako dati osim ako raditi u policiji.

 

 

Inače da li ste mogli plaćati se ne gleda prema tome da li ste na minimalcu, već da li ste imali uopće prihoda koji bi Vam preostali nakon što zadovoljite svoje OSNOVNE potrebe

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala Vam na odgovoru.

Ja sam naivno mislio da će netko bivšu suprugu upitati zašto je čekala 10 god da digne prijavu...

Na policiji ih je jedino zanimalo pristajem li ja podmiriti dug, naravno da pristajem, spominjali su rate i da ću se to dogovoriti na sudu.

Na moje pitanje tko će meni nadoknaditi sve ove godine kad mi nije dozovljen kontakt s djecom rekli su mi da se to njih ne tiče i da sam ja mogao dignuti prijavu. Mogu li pokrenuti pretpostavljam građansku parnicu i tražiti nadoknadu za duševne boli što mi je onemogućen kontakt s djecom ? Mogu li ja podignuti prijavu jer od 1.1.2007. majka kao zakonski skrbnik nije zivjela niti brinula o djeci sto sam saznao osobno od djece u kolovozu 2008 ? Danas to vise nije tako jer je kćer postala punoljetna 12.2.2009 a sin od rujna 2008 zivi s majkom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Za te duševne boli sumnajm da bi ishodili ono što mislite, jer je pitanje kolio puta ste pokušali stupit u kontakt i što ste sve poduzeli da stupite u kontakt, odnosno da ostvarite svoja prava na viđanje djece.

 

Ako se supruga nije brinula o djeci, onda možda, ali samo možda, postoji i njena odgovornost.

 

Evo nekih članak koji se odnose i na Vas i na suprugu.

 

Povreda dužnosti uzdržavanja

Članak 209.

(1) Tko izbjegavanjem zaposlenja, mijenjanjem radnog mjesta, mjesta boravka ili

prebivališta, otuđivanjem imovine ili na drugi način izbjegava davanje uzdržavanja za osobu

koju je na temelju ovršne odluke ili sudske nagodbe dužan uzdržavati ili tko odbija izvršenje

takve obveze,

kaznit će se novčanom kaznom ili kaznom zatvora do jedne godine.

(2) Ako se obveza iz stavka 1. ovoga članka odnosi na uzdržavanje djeteta ili maloljetne

osobe,

počinitelj će se kazniti kaznom zatvora od tri mjeseca do tri godine.

(3) Primjenjujući uvjetnu osudu sud može počinitelju postaviti uvjet da isplati dospjele

obveze i da ubuduće uredno ispunjava dužnosti uzdržavanja.

 

Zapuštanje i zlostavljanje djeteta ili maloljetne osobe

Članak 213.

(1) Roditelj, posvojitelj, skrbnik ili druga osoba koja grubo zanemaruje svoje dužnosti

zbrinjavanja ili odgoja djeteta ili maloljetne osobe,

kaznit će se kaznom zatvora od šest mjeseci do tri godine.

(2) Kaznom iz stavka 1. ovoga članka kaznit će se roditelj, posvojitelj, skrbnik ili druga

osoba koja zlostavi dijete ili maloljetnu osobu, prisili je na rad koji ne odgovara njezinoj životnoj

dobi, ili na pretjerani rad, ili na prosjačenje, ili je iz koristoljublja navodi na ponašanje koje je

štetno za njezin razvitak ili je općeopasnim radnjama ili na drugi način izloži pogibelji.

(3) Ako je kaznenim djelom iz stavka 1. i 2. ovoga članka prouzročena teška tjelesna

ozljeda djeteta ili maloljetne osobe, ili mu je teško narušeno zdravlje, ili se dijete ili maloljetna

osoba odala prosjačenju, prostituciji ili drugim oblicima asocijalnog ponašanja ili delinkvenciji,

počinitelj će se kazniti kaznom zatvora od od jedne do pet godina.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija