Jump to content

naknada za služnosti HEP-a


notarica

Preporučene objave

ovisi o dužini voda i o tome kako se tko pogodi sa elektrom, odnosno onim tko to radi za elektru. ali to vam je od 1000-10.000 kn. nekima koji ne vrište ne plate ništa.

 

naravno, ako se radi o parceli poljoprivrednog zemljišta kroz koju vod prolazi velikom dužinom, jer je i parcela velika, to može iznositi više.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Neka ustaljena praksa zapravo i ne postoji. Više se ide 'đonom', onaj tko postavlja vodove najradije bi badava, čak prijete polupismenim ljudima da će im oteti zemlju ako ne dozvole prolaz vodova.

S druge strane, tko je u situaciji da ucjenjuje, izbori se za jako dobru naknadu, ili često i blokira izvođenje radova.

 

Vodovi koje HEP ukopava u pravilu su 10000 volti (ili više), a to ne bi htio imati u svom dvorištu, nema te naknade. Dokazana je veća incidencija karcinoma.

 

Ako se radi o neizgrađenom građevinskom zemljištu, u blizini postavljenih vodova ne može se graditi, pa takvo zemljište jako gubi na vrijednosti. Bolje je zatražiti da otkupe cijelu parcelu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U pravilu bi se za trasu kabelskih vodova trebala ishodovati lokacijska dozvola i potvrda glavnog projekta. U tom slučaju pravna služba HEP- ODS-a bi trebala riješiti imovinsko pravne odnose sa strankama. Nažalost ovakvi slučajevi su rijetki jer lokalna samouprava dobrano kaska za potrebama elektrifikacije pa se uglavnom (po mojoj procjeni cca 80%) radi bez dozvola.

 

Visinu novčane naknade također u pravilu dogovarate sami kao što je i rečeno cca 1 000 -10 000 kn. Naknada za pravo služnosti potpisuje se jednokratno. Kabeli ostaju u zemlji trajno i za njihovu izmjenu nakon n godina nije više potrebna lokacijska dozvola. Visokonaponski kabeli položeni u zemlji se ucrtavaju u katastar vodova, a niskonaponski rijetko.

 

U zemlju se polažu rijetko 35 kV, često 20, 10 i 0,4 kV kabeli, što se tiče distribucije.

 

Cijelu parcelu nije uobičajeno, gotovo nikada, otkupljivati za polaganje kabela. Što se tiče građenja na zemljištu kojim prolaze kabelski vodovi, potrebno je zatražiti Suglasnost i dobiti ćete uvjete da iznad kabelskih vodova ne možete graditi već morate biti odmaknuti najmanje 0,5 m, itd.

 

Nadam se da felixx ima nekakvu studiju koja dokazuje veću incidenciju karcinoma, pa ga ovim putem molim da mi pošalje put kako doći do iste.

 

Elektromagnetsko zračenje je zanemarivo kod niskonaponskih kabela ukopanih na dubinu od 0,7 m, tako da je na površini zemlje količina zračenja daleko ispod dozvoljenih granica po HR propisima, koji su, nećete vjerovati, dvostruko rigorozniji od Evropskih.

 

 

odnos --------- EU i ------------ HR propisa

 

E

Profesiona izlož. - 10 kV/m --- 5 kV/m

 

Populacijska izlož. - 5 kV/m --- 2 kV/m

 

 

B

Profesiona izlož. - 500 mT --- 100 mT

 

Populacijska izlož.- 100 mT --- 40 mT

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

A ako to ne bi narušilo korisnost, odnosno mogućnost njene bolje ekonomske iskoristivosti, ne bi bilo loše da se izvrši parcelacija za dio gdje će biti služnost pa da se odvoji taj dio kao zasebna čestica.

 

Naravno, to Vam ne ogra kao opcija ako time npr. sprečavate sebi prilaz nekretnini.

 

Inače HEP je davao dobre cijene za takave služnosti. Sve je stvar dogovora jer su u HEP-u svjesni da ljudi ne žele vodove ni trafostanice na svojoj zemlji kao ni u blizini iste.

 

Različita je stvar ako se radi o građevinskom i npr. poljoprivrednom zemljištu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nakon što dogovorite i potpišete ugovor o pravu služnosti HEP će se uvijek za pristup instalacijama bez Vašeg odobrenja pozivati na zakon o energiji, naravno u vraćanje u prvobitno stanje. Dakle na dionici kabelskog voda možete zasaditi ukrasno grmlje koje nakon popravka kabela u slučaju kvara moraju vratiti u prvobitno stanje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

magel je napisao:

Nadam se da felixx ima nekakvu studiju koja dokazuje veću incidenciju karcinoma, pa ga ovim putem molim da mi pošalje put kako doći do iste.

 

Postoje studije i sudske presude (odšteta oboljelima) u USA, a mislim i u Britaniji. Potraži sam.

 

Ne kažem da je to najopasnija stvar na svijetu. Vjerojatno je veća opasnost od mikrovalnog zračenja mobitela, a sigurno je veća vjerojatnost da stradaš u prometu i završiš polomljen.

 

Ali sam sebi iskreno odgovori: bi li ti bilo svejedno da se tvoja djeca igraju u tvom dvorištu ispod koga prolazi 20 kV, ili da je uz zid dječje sobe trafostanica?

Kako kažu? Lako je sa tuđim 'organom' mlatit po trnju...

:-P

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

magel je napisao:

U pravilu bi se za trasu kabelskih vodova trebala ishodovati lokacijska dozvola i potvrda glavnog projekta. U tom slučaju pravna služba HEP- ODS-a bi trebala riješiti imovinsko pravne odnose sa strankama. Nažalost ovakvi slučajevi su rijetki jer lokalna samouprava dobrano kaska za potrebama elektrifikacije pa se uglavnom (po mojoj procjeni cca 80%) radi bez dozvola.

 

Nema nikakvog izvođenja radova bez odobrenja vlasnika zemlje, ili izvlaštenja. Nismo više u socijalizmu.

I sam kažeš da za dozvolu treba pristanak vlasnika.

 

Moje iskustvo: vodovodaši su htjeli preko mog zemljišta do susjeda, da im bude kraće, i bili su bahati-mi možemo, ovo-ono... Kad sam ih 'otpilio', i krenuo mobitelom 'zvati' policiju, bez riječi su se povukli.

A Ht je htio preko 150 cm moje zemlje do susjedne zgrade postaviti cijevi za tel. i kablovsku. Kad sam im rekao da idu preko mog zemljišta (nije bilo druge mogućnosti) odmah su prekinuli radove. Na kraju smo se 'dogovorili', i povukli su cijevi i postavili ormarić i na moju zgradu, besplatno. A to je samo obična kablovska...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vidim da ova tema predstavlja pravi mali Divlji zapad.

Moje iskustvo je također bilo "kaubojsko".

Nakon što proučih sve moguće energetske propise, kao i sve vaše korisne argumente, javim ja usmeno energetskom distrbueru da ne želim nikakve radove prije nego što riješimo papirnato.

Međutim, oni su nenajavljeno jedno jutro dok nikog nije bilo kod kuće preskočili dvorišnu ogradu i samoinicijativno iskopali mi dijagonalno po dvorištu rov dužine 6-7 m za polaganje kabela, ištemali mi na vanjskom zidu kuće otvor za njihovu kutiju, te povukli iz nje kablove.

:-o:-o

Kad sam to čula i vidjela, poludjela sam.

Napisala sam im "ljubavno pismo", prijetila tužbom zbog smetanja posjeda, naknadom štete i tražila restituciju.

I opet sam im ponovila da sam na raspolaganju za pregovore ukoliko to traži javni interes te nema drugog načina postavljanja podzemnih kablova.

I bila sam u pravu.

U roku 24 sata, nazvali su me, duboko se ispričavali, priznali prijestup, te počeli sanirati štetu na mom dvorištu i kući.

I rekli da su našli drugi pravac kojim mogu povući podzemne vodove, i to preko javne površine (nogostupa)!!! :smijeh:

Ispalo je da doista nisu još imali projekte ni dozvolu.

Priznali su da su išli logikom ekonomičnosti i "možda im prođe". Kod nekih drugih stanara iste ulice vidim da im je prošlo. :zao:

Evo, nadam se da će moje iskustvo nekom pomoći.

Hvala svima koji su mi odgovorili.

Lijepi pozdrav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija