Jump to content

p.s.uz savjet, pomoć i vaša iskustva..


plavo--

Preporučene objave

p.s.ima li žalba uopće smisla i taj sveukupan iznos mirovine 2860 kuna u sličnim slučajevima kod nekih prijatelja sa sličnom situacijom , postotkom i stažem je oko 3200 kuna?hvala svima na savjetu, znam da bi neki bili presretni da konačno dobiju rješenje, meni je ovo trajalo godinama i sad me sve samo još uzrujalo...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ništa te nekošta da probaš sa žalbom, ja sam se osobno žalio na rvi postotak i nisu mi priznali i eto ostaje kako je a razmišljao sam i o povečanju postotka rat-mir pa si sve mislim kakva dolaze vremena neka bude kako je zadovoljan sam s obzirom da su neki koji su bili u ratu a sada rade kod privatnika za 2500kn i to mogu reći rade neka je kako je...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

vi ste , koliko sam shvatio profesionalna, a sa općom se ne smije raditi. ma i ja kažem neka je kako je ali ja se i dalje liječim i plaćam sve račune i obitelj...u prethodnom postu sam napisao, zna li netko dali se sa općpm nesposobnošću smije radit povremeno ili sezonski da bi se nešto zaradilo jer zadnji tjedan u mjesecu nema ni kune.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ma sa opčom nesposobnošču nesmiješ ništa raditi..jedino na crno...a sa profesionalnom smiješ raditi na temelju preostale radne sposobnosti,ako prijaviš u hzmo sa profesionalnom da si si našao posao,oni ti obustavljaju mirovinu u punom iznosu koji si primao,pa ti budu isplačivali nekih 1000-1500 kuna..plus normalno plača od poslodavca kod kojeg si se zaposlio...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

planina je napisao:

ma sa opčom nesposobnošču nesmiješ ništa raditi..jedino na crno...a sa profesionalnom smiješ raditi na temelju preostale radne sposobnosti,ako prijaviš u hzmo sa profesionalnom da si si našao posao,oni ti obustavljaju mirovinu u punom iznosu koji si primao,pa ti budu isplačivali nekih 1000-1500 kuna..plus normalno plača od poslodavca kod kojeg si se zaposlio...

 

...jel to vrijedi i za ugovor o djelu...???

...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

znam da sa općom ne smiješ raditi a u mom slučaju stvarno ne mogu raditi ali primjer koji sam naveo čuvar plaže-to sam radio, - mene je to opuštalo, makar trebaš pazit al nije to neki napor i mogu reći da mi je zdravstveno i pomagalo pa zato i pitam dali se smije raditi na ugovor o djelu, ne o radu? mislim da sam negdje pročitao da se može na ugovor o djelu, o radu nikako, honorarno ili kao suradnik neznam. Zna li netko? hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Neki dan kolega je također postavio slično pitanje, ili isto, te sam si malo dao truda i pokušao odgovoriti na njegovo pitanje, te sam na stranici "Moj posao" pronašao savjet pravnika, a gdje je bilo postavljeno slično pitanje, čovjek ima opću mirovinu uslijed prometne nezgode, a zbog malih primanja želi raditi da bi prehranio obitelj a dobivenom mirovinom, veličinom iznosa mirovine, to nije u stanju i napraviti, a gdje mu između ostalog pravnik odgovara, da osoba s invalidskom mirovinom zbog opće nesposobnosti za rad može, ako joj to njene zdravstene sposobnosti dopuštaju, raditi neke druge poslove temeljem npr. ugovora o djelu i sl. pri čemu se plaćaju porez i doprinosi u skladu s poreznim propisima odnosno Zakonom o doprinosima za obvezna osiguranja. No takav posao nipošto ne bi smio biti posao koji po naravi ima obilježja radnog odnosa, jer se u protivnom slučaju mora sklopiti isključivo Ugovor o radu, a ne ugovor od djelu, kako to propisuje čl. 13 st. 2. Zakona o radu, odnosno čl. 62. st.2 Zakona o Državnom inspektoratu, kojim je utvrđeno da inspektor može privremeno zabraniti poslodavcu obavljanje djelatnosti ako prilikom nadzora utvrdi da poslodaavac je sklopio ugovor o djelu, a prem azakonu je bio dužan skllopiti ugovor o radu.

 

Međutim pravnik napominje i čl. 556 st.3 Zakona o mirovinskom osiguranju prema kojem se može izgubiti pravo na invalidsku mirovinu ako u stanju invalidnosti i preostale radne sposobnosti nastanu promjene zbog kojih se prema zakonu isto pravo gubi. Stoga kod obavljanja nekih poslova po ugovoru o djelu o tome treba voditi računa.

 

Napominjem da se na stranici "Moj posao" na moj upitnik tražilici "Invalidska mirovina i mogućnost rada" odnosi na datum 12.07.2004 kao odgovor pravnika, da li ima promjena u zadnji niz godina ne znam, ali svaki pojedinac s bilo kojom mirovinom bi trebao potražiti pomoć pravnika, što radi sebe samog a što radi mogućeg poslodavca i problema u kojima bi se isti mogao naći

Pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

buda1965 je napisao:

ugovor o djelu znači da obavljaš neko djelo a pod tim se podrazumjeva posao iliti rad.sa opčom zaboravi. :smijeh:

 

ako podijeliš letke , reklame i kataloge za neki shoping centar za dnevnicu od 100 kuna a par takvih dnevnica u mjesecu dobro dođe, mislim da nije za ugovor o djelu.

malo si pojednostavio definiciju djela i neznam šta je smiješno. :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

faraon je napisao:

No takav posao nipošto ne bi smio biti posao koji po naravi ima obilježja radnog odnosa, jer se u protivnom slučaju mora sklopiti isključivo Ugovor o radu, a ne ugovor od djelu, kako to propisuje čl. 13 st. 2. Zakona o radu, odnosno čl. 62. st.2 Zakona o Državnom inspektoratu,

 

da poslodaavac je sklopio ugovor o djelu, a prem azakonu je bio dužan skllopiti ugovor o radu.

 

 

...koja je razlika između ugovora o djelu i ugovora o radu...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mrljavac je napisao:

Kompa, odgovor na to pitanje pročitaj ovdje.

Hvala, Ne radi se o konstantnom poslu ili kontinuiranom radu , već o konkretno suradnji sa sportskom udrugom dva ili tri puta tjedno po par sati. To ničim ne utiče na moje zdravstveno stanje, osim što se dakako osjećam korisnim.

ili slučaj koji sam naveo, čuvar plaže, treba složit suncobrane i ležaljke ujutro i navečer-sad u što to spada moram vidjet jer želim da sve bude zakonski a da mogu zaradit kojih 500 kuna da imam dovoljno za mjesečne troškove. :tuzan:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija