Jump to content

godisnji odmori


cash_hr

Preporučene objave

Članak 48.st.4 Zakona o radu:

 

"Subota se uračunava u dane godišnjeg odmora.Iznimno,ako je rad organiziran u manje od 6 radnih dana u tjednu (najčešće je to pet radnih dana po 8 sati),subota se ne uračunava u dane godišnjeg odmora samo ako je to IZRIČITO NAVEDENO u ugovoru o radu,pravilniku o radu ili kolektivnom ugovoru.

 

Ako nije izričito navedeno, onda se i subota računa u dane godišnjeg odmora bez obzira što je rad organiziran u manje od šest radnih dana u tjednu."

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ultra je napisao:

Članak 48.st.4 Zakona o radu:

 

"Subota se uračunava u dane godišnjeg odmora.Iznimno,ako je rad organiziran u manje od 6 radnih dana u tjednu (najčešće je to pet radnih dana po 8 sati),subota se ne uračunava u dane godišnjeg odmora samo ako je to IZRIČITO NAVEDENO u ugovoru o radu,pravilniku o radu ili kolektivnom ugovoru.

 

Ako nije izričito navedeno, onda se i subota računa u dane godišnjeg odmora bez obzira što je rad organiziran u manje od šest radnih dana u tjednu."

 

Baš zgodno! Znači da oni koji više rade imaju kraći godišnji! Bitno je da državni i ini službenici imaju 4 ili 5 dana više godišnjeg!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Baš mi nije jasno na osnovu čega ste zaključili da oni koji više rade imaju manji godišnji?Ako je rad organiziran u 5 radnih dana,onda je to:pon-pet:8 sati.Ako je organiziran u 6, pon-pet;7 sati + subota:5 sati.

 

Osim toga,svaki radnik koji ostvaruje pravo na godišnji,ima pravo na najmanje 18 radnih dana.Ako je poslodavac potpisnik kolektivnog ugovora ili je u Ugovoru o radu,Pravilniku..utanačen i dodatak na godišnji prema godinama starosti,duljini staža,ocjeni poslodavca,zdravstvenom stanju ili socijalnim prilikama radnika, godišnji odmor se naravno produžava za obračunate dane.Osim toga,ukoliko pravilnikom ili kolektivnim ugovorima nije propisano, gornja granica trajanja godišnjeg odmora nije određena Zakonom o radu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pozdrav imam jedan veliki problem pa ako mi netko može pomoć bilo bi mi drago.... ovako radim u d.O.o. firmi od 8 mjeseca prošle godine tjedno radim 40 sati i imala sam godišnji odmor 2 tjedna u 3 mjesecu ove godine a sad se upisuju novi godišnji i šefica mi kaže da ja nemam pravo na godišnji odmor u 7 mjesecu niti na 2 dana slobodna pošto se udajem pa me zanima dali je moj godišnji koji sam koristila bio za ovu godinu i zašto nemam pravo niti na 2 dana slobodno za svadbu i na novi godišnji.... pomozite molim vas očajna sam neznam šta da radim....?????????? :tuzan:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

tinavt je napisao:

pozdrav imam jedan veliki problem pa ako mi netko može pomoć bilo bi mi drago.... ovako radim u d.O.o. firmi od 8 mjeseca prošle godine tjedno radim 40 sati i imala sam godišnji odmor 2 tjedna u 3 mjesecu ove godine a sad se upisuju novi godišnji i šefica mi kaže da ja nemam pravo na godišnji odmor u 7 mjesecu niti na 2 dana slobodna pošto se udajem pa me zanima dali je moj godišnji koji sam koristila bio za ovu godinu i zašto nemam pravo niti na 2 dana slobodno za svadbu i na novi godišnji.... pomozite molim vas očajna sam neznam šta da radim....?????????? :tuzan:

 

prvenstveno mislim da je tvoj godišnji bio za prošlu godinu i da sad ide novi godišnji. No nevezano za to prema čl. 57 ZR radnik ima pravo na oslobođenje od obveze rada uz naknadu plaće (plaćeni dopust) do ukupno najviše sedam radnih dana za važne osobne potrebe, a osobito u svezi sa sklapanjem braka, porodom supruge, težom bolesti ili smrću člana uže obitelji.

Dakle za udaju ti sigurno mora dati max. 7 dana htjela to ili ne.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Tinavt, mislim da je vaša nadređena u ovoj situaciji svakako pogriješila.S obzirom da u godini u kojoj ste se zaposlili niste stekli pravo na puni god.odmor jer niste radili 6 mjeseci trebala vam je izračunati razmjeran dio go.To čisto sumnjam da može biti 10 dana koliko vam je dala.Ali sasvim je sigurno da tih 10 dana ne može biti puni go jer je zakonski minimum 18 radnih dana.Prema tome ne vidim nikakve logike za zaključkom da nemate više pravo na nijedan dan go-gdje je nestalo još bar 8 dana koliko bi vam morala dati da udovolji zakonski minimum?Krivo je ona to skontala skroz.

A što se tiče plaćenog dopusta-tako je radnik ima pravo na ukupno 7 dana tijekom kalendarske godine za određene slučajeve-koliko spada na zaključenje braka,koliko na smrt člana obitelji najčešće je razrađeno Pravilnikom o radu.Uglavnom za sklapanje braka najčešće ide 2,3 dana.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija