Jump to content

invalidska mirpvina


pojanka

Preporučene objave

vjerovatno ga nežele prevesti u vojnu mirovinu po zakonu o pravima hrvatskih branitelja iz 2005 godine...to je isti slučaj kao i kod mog frenda ima hrvi ali ga umirovljuju u civilnu mirovinu to jest u onu najnižu braniteljsku mirovinu,bio na obnovi postupka i vještak ga rušio,razlog hrvi nije trajno pa zbog toga nemože kao u vojnu mirovinu..pa baš me zanima kada ostvari trajn o hrvi dali če ga predložiti vještak u vojnu mirovinu po ZOPHBR iz 2005 godine....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pojanka je napisao:

40%sam vojni invalid trajni a u mirovinskom mi to ne priznaju za ostvarivanje prava na inv.mirovinu što da radim

 

...uvjet za inv. mirovinu nije status hrvi-a...

...odsoba koja ima status hrvi-a ( čak i više od 80 % ) može biti i dalje radno sposobna, isto tako osoba koja nema status hrvi-a može biti proglešena nesposobna zbog opće nesposobnosti za rad 100 % zbog oboljenja u ratu...

 

...tako da status hrvi-a ne igra glavnu ulogu na stjecanje prava za odlazak u inval. mirovinu...

 

...ako vještak ocijeni da kod osobe sa statusom hrvi-a nije nastupila nesposobnost za rad ( opća ili profesionalna ) ista osoba neće biti upućena u invalidsku mirovinu,

a isto tako i osoba bez statusa hrvi-a na vještaćenju može biti poslana u invalidsku mirovinu...

 

...osoba koja je bila na vještaćenju poradi ocijene radne sposobnosti dobit će rješenje o odlučenom na vještaćenju a na koje rješenje svakako ima pravo uložiti žalbu...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

tražila sam invalidsku mirovinu zbog profesionalne nesposobnosti za rad ,nastalu kao posljedica ozljede kralježnice,stradala sam kao medicinska sestra u akciji maslenica u škabrnji,bila sam dregovoljac, a ovlašteni vještak mi je napiso da sam izmislila sudjelovanje u obrani tj da nisam bila sudionik rata,odlikovana sam.ne priznaju mi ni nalaz psihijatra koji se jasno očitovao da imam teži oblik ptsp-a a vještak je taj nalaz ispred mene maknuo u policu

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

žalila sam se i ništa a onda sam se tužila na upravni sud koji je 2006.uvažio moju tužbu i vratio me prvostupanjsku komisiju,a kada sam tamo došla ovlašteni vještak me je opsovao i bez pregleda moj postupak obustavio,medicinsku dokumentaciju nije ni pogledala,ja sam hitno završila na operaciji,a po njoj na novom vještačenju su mi napisali da nisam obrađena od strane neurokirurga iako su imali otpusno pismo i nalaz neurokirurga

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pojanka je napisao:

tražila sam invalidsku mirovinu zbog profesionalne nesposobnosti za rad ,nastalu kao posljedica ozljede kralježnice,stradala sam kao medicinska sestra u akciji maslenica u škabrnji,bila sam dregovoljac, a ovlašteni vještak mi je napiso da sam izmislila sudjelovanje u obrani tj da nisam bila sudionik rata,odlikovana sam.ne priznaju mi ni nalaz psihijatra koji se jasno očitovao da imam teži oblik ptsp-a a vještak je taj nalaz ispred mene maknuo u policu

 

...naslov teme je valjda mirovina ne mirpvina...

 

...o sudjalovanju u domovinskom ratu imate crno na bijelo i to što imate ne može nitko ne uvažiti kao vaše sudjelovanje u domovinskom ratu...

 

...još jednom naglašavam da ćete ( ako već niste ) dobiti na kućnu adresu rješenje o vještaćenju na kojemu ste bili a na koje rješenje imate pravo žalbe...

...otiđite u kakavu braniteljsku udrugu ( hvidr-u ili sl. ) u svojemu mjestu i zatražite od njih pravnu pomoć u smislu pisanja žalbe na rješenje koje ćete dobiti ako istim rješenjem nećete biti zadovoljni....i to je to...onda čekate otprilike 9 mjeseci na odgovor na žalbu, pa ako opet ne budete zadovoljni pišete tužbu ( opet ćete u rješenju biti pravno upućeni na prvani lijek )...

 

...ili nemojte pisati žalbu nego nakon 6 mjeseci idite ponovno na procjenu radne sposobnosti ( u hzmo na vještaćenje sa novom medicinskom dokumentacijom )...

 

...eto to možete napraviti...

...odlučite hoćete li pisati žabu ili ići na ponovnu procjenu radne sposobnosti sa novim nalazima liječnika...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pojanka je napisao:

40%sam vojni invalid trajni a u mirovinskom mi to ne priznaju za ostvarivanje prava na inv.mirovinu što da radim

 

pojanka je napisao:

tražila sam invalidsku mirovinu zbog profesionalne nesposobnosti za rad ,nastalu kao posljedica ozljede kralježnice,stradala sam kao medicinska sestra u akciji maslenica u škabrnji,bila sam dregovoljac, a ovlašteni vještak mi je napiso da sam izmislila sudjelovanje u obrani tj da nisam bila sudionik rata,odlikovana sam.ne priznaju mi ni nalaz psihijatra koji se jasno očitovao da imam teži oblik ptsp-a a vještak je taj nalaz ispred mene maknuo u policu

 

Kompa je napisao:

...ili nemojte pisati žalbu nego nakon 6 mjeseci idite ponovno na procjenu radne sposobnosti ( u hzmo na vještaćenje sa novom medicinskom dokumentacijom )...

...eto to možete napraviti...

...odlučite hoćete li pisati žabu ili ići na ponovnu procjenu radne sposobnosti sa novim nalazima liječnika...

 

U ranijim postovima često sam (bezuspješno) napominjao da nije uvijek dobro ići na pogoršanje ("obnovu"), a zanemariti žalbu i tužbu. Ovo je upravo jedan od takvih slučajeva gdje treba obavezno pisati žalbu, a ako ista ne prođe i tužbu.

Naime, načelno govoreći, ukoliko vještak navede da vaša invalidnost nije posljedica sudjelovanja u DR, a vi na to ne izjavite žalbu, to znači da se s tom ocjenom slažete.

Što u tom slučaju možete postići u postupku pogoršanja ("obnove")? Vještaci HZMO-a mogu utvrditi da je stanje invalidnosti ostalo isto ili da više nije riječ o profesionalnoj nesposobnosti, već da se sada radi o općoj, ali u uzroke neće dirati. Zašto? U tom novom postupku vještaci HZMO-a neće promijeniti uzroke vaše invalidnosti koje su utvrđeni u ranijem postupku, a na koji se vi niste žalili, odnosno s kojim ste se složili. Znači, u tom slučaju po njima će ponovno biti "civilni" uzrok invalidnosti. Ukoliko niste zadovoljni s novom (čitaj: istom) ocjenom uzroka invalidnosti nakon "obnove", što ćete navesti u žalbi? Da ste se sada, za razliku od ranijeg postupka, predomislili? To neće držati vodu.

Gospođa se obvezno mora žaliti i navesti da ima priznat status HRVI iz DR po osnovi ozljede kralježnice i da smatra da se iz priložene dokumentacije vidi i da je oboljenje PTSP posljedica sudjelovanja u DR. Ukoliko vještak utvrdi da je nastupila invalidnost, teško može ignorirati već utvrđene činjenice (status HRVI trajno po osnovi ozljede kralježnice) i navode iz nalaza (PTSP kao posljedica sudjelovanja u DR).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija