Jump to content

očevo skrbništo


Iceman

Preporučene objave

imam pitanje

supruga i ja smo 10 godina u braku i ne slažemo se već više od pola godine, većinu vremena uopće ne razgovaramo a kad razgovaramo onda je to uglavnom svađanje. imamo curicu 7 godina ide u prvi razred i vidim da je to strašno smeta. Supruga je pod kojekakvim izgovorima svaku večer vani minimalno od 21 do 23 a skoro svaki drugi treći vikend do 4 ujutro i sve od pisanja zadaće kroz cijelu godinu do kupanja i hranjenja i svega ostalog obavljam ja sa djetetom. imamo kredite za stan i auto na suprugu jer nije moglo biti na mene zbog crne liste. sad je došlo do toga da ja više ne mogu podnositi ovakav način života a i vidim da ovo sve nikud ne vodi.

mene zanima postoje li ikakve šanse da ako smo oboje "normalni" sud meni dodjeli skrbništvo za dijete a ne majci a ja bi se odrekao i svega što sam platio za stan i auto i svega što imam i alimentacije samo da dijete ostane kod mene jer nema nikakve šanse da se ja s njom oko toga dogovorim

 

thx

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije svega skrbništvo je uvijek zajedničko i ravnopravno, roditelj se ne može odreći skrbi, skrb može oduzeti nadležna institucija.

Vi govorite o povjeravanju djeteta na zajednički život, te o određivanju susreta i druženja sa roditeljem s kojim dijete ne živi.

Šanse za povjeravanje djeteta vama na zajednički život svakako postoje ako ste spremni na dugotrajnu i iscrpljujuću "borbu". U Hrvatskoj se u gotovo 90 % slučajeva djeca dodjeljuju majkama na zajednički život.

Za početak nekoliko savjeta ne nasjedajte na provokacije, ne odgovarajte istom mjerom, sve svoje aktivnosti usmjerite na korist i dobrobit djeteta. Za dijete je vrlo bitno da je barem jedan roditelj stabilan. U vaše međusobne razmirice nemojte uvlačiti dijete.

Ako krenete u taj cijeli postupak, susrest ćete se sa brojnim predrasudama, vi ste taj koji će svojim postupcima i ponašanjem morati pokazati da su to samo predrasude.

Sa nadležnim CZSS koji će biti dužan dati mišljenje i u vašem slučaju komunicirajte isključivo pismeno s povratnicom.

Angažirajte odvjetnika jer će vam trebati.

I na kraju, djetetovo legitimno pravo je pravo na oba roditelja, dijete nije ničija stvar.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

vjerojatnost da cete dobit djete na korektan nacin je mala.

Evo , prvo da vas upoznam sa par stvari pa da vam dam i svoj savjet:

 

Kao prvo, pravilo je, da bez obzira tko je otplacivao kredite, stan i auto vam pripadaju na pola. Međutim, i dugove morate snosit ravnopravno. Dakle, vasa supruga ce i dalje morat otplacivat kredit ali ce stec pravo da joj isplatite pola iznosa kredita. Stan i auto, bez obzira na koga se vode, pripadaju vam po pola.

Opcenito ste u povoljnijem polozaju jer ukoliko vi ne nastavljate otplacivati kredit, nad njezinom ce se imovinom izvrsiti ovrha.

Moj vam savjet mozda ruzno zvuci, ali vi vasu suprugu mozete ucjenjivati...

Vama ostaje pola stana, ona nikako ne moze prodat vasu polovicu. Isto vazi za auto. Ali ako vi ne zelite placat rate kredita, njoj ce trebat godine dok vas sudskim putem na to natjera a do tada ce ona bankrotirat.

Dajte joj korektnu financijsku ponudu (prepustite joj auto/isplatite neki novac/preuzmite placanje svih kredita) a da vam ona za uzvrat prepusti stan i da zivite sa djetetom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

"mene zanima postoje li ikakve šanse da ako smo oboje "normalni" sud meni dodjeli skrbništvo za dijete a ne majci a ja bi se odrekao i svega što sam platio za stan i auto i svega što imam i alimentacije samo da dijete ostane kod mene jer nema nikakve šanse da se ja s njom oko toga dogovorim"

 

 

kao prvo , ovo ne smijete reći ni na centru ni na sudu,jer dobrobit djeteta mora brti na prvom mjestu i vi stvarno morate vjerovati u to ...a pod "dobrobit djeteta" spadaju i životni uvijeti i alemntacija..

govorim iz vlastitog iskustva, na centru će poslušati i mišljeneje djeteta o tome s kim bi želilo nastaviti živjeti kad već mora birati...

ne mora biti da će oni to mišljenje uvažiti , al svaki psiholog na centru kad skuži da dijete izražava svoju , a ne nametnutu mu volju gleda na djetetovu izjavu ozbiljnije ...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

znam da svatko ima pravo na svoje mišljenje i vidim i po svojoj situaciji da me žena ucjenjuje dijetetom, jer sam jako vezan za nju, činjenicom da će ju ona dobiti na daljnji suživot i da će mi ju dozvoljavati vidjeti samo dva puta tjedno po dva sata i svaki drugi vikend što je, nažalost, uvriježena praksa u ovoj našoj zemlji a i vidljivo je iz mnogih tema na ovom forumu.

Mene ljudi zanimaju hladne činjenice da li uopće bez odvjetnika i skupih sudskih rasprava postoji koja nada da ja dobijem djete na zajednički suživot

samo činjenice i zakon i što napraviti, nikakva subjektivna mišljenja jer i ja imam svoje i baš mi i ne pomaže

 

hvala svima koji mogu pomoći

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mene ljudi zanimaju hladne činjenice da li uopće bez odvjetnika i skupih sudskih rasprava postoji koja nada da ja dobijem djete na zajednički suživot

samo činjenice i zakon i što napraviti, nikakva subjektivna mišljenja jer i ja imam svoje i baš mi i ne pomaže

 

imaš ovdje "obiteljski zakon" za isprintat pa ga pročitaj i sam zaključi da li možeš sam ili će ti trebat pomoć odvjetnika.

btw

moje mišljenje možda nije objektivno,ali činjenica je da sam dobio (nepravomoćno)skrb nad djetetom...

sretno

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vecinu savjeta ste primili. Moje misljenje je da bez dobrog odvjetnika, puno zivaca i sve to zajedno nije garancija uspjeha. Procitajte, ima puno prica ovdje na sto morate paziti jer pri czss i kasnije na sudu vase se rijeci drugacije vrednuju i interpretiraju od rijeci vase supruge. Da ne ponavljam, pokusajte, odvagnite, mislilte li da ste spremni za bitku pokusajte. Dijete ce, ako je supruga takva, uvijek biti oruzje u njenim rukama kojima ce manipulirati vama i postizati svoje zelje i zahtjeve preko djeteta. POkusajte prije svega smiriti tenzije i s njom izgladiti odnos u kontekstu brige za dijete..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Svakako je moguće da dijete nastavi živjeti s Vama. Pročitala sam sve ove odgovore na Vaše pitanje i apsolutno se slažem sa činjenicom da Vas čeka duga i mukotprna borba. Savjet koji je naprijed naveden, a odnosi se na to da supruzi ponudite fer i korektan financijski dogovor je odličan. Također, savjet koji se odnosi na to da ju ucjenjujete također je dobar. Zato što centri za socijalnu skrb a'priori staju na stranu majke. Vaše je da dokažete da ste dobar otac, da je briga o djetetu isključivo Vaša, da supruga prečesto izbiva iz doma i ne posvećuje djetetu dovoljno pažnje i brige. Ružno, no morat ćete posegnuti za svim mogućim sredstvima koja će "ocrniti" Vašu suprugu kao majku.

Poznajem osobu (mušku) koja je na sličan način dobila dvoje djece, tada stare oko dvije godine. Slučaj vrlo sličan Vašem. Ne sramite se navesti sve činjenice koje upućuju na njeno zanemarivanje djeteta i pokušajte to potkrijepiti dokazima. Nikako se nemojte dovesti u položaj da koristite grube i nepristojne riječi pred djelatnicima centra za socijalnu skrb. Bitno je to da oni steknu povjerenje u Vas. I svakako, ne uvlačite dijete u to. Ona će proći psihološka testiranja iz kojih će biti razvidno kome je dijete privrženo, uz koga se osjeća sigurno i zaštićeno...

U svakom slučaju, želim Vam puno sreće

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija