Jump to content

Od kada teče zastara


dorsag

Preporučene objave

od dana dospjeća računa.

ako je račun trebalo platiti 1.1.2008.g.

zastara nastupa 2.1.2009.g.

zastara je nakon godinu dana od dospječa svakog pojedinog računa.

 

Zakon o obveznim odnosima

 

Jednogodišnji rok zastare

Članak 232.

(1) Zastarijevaju za jednu godinu:

1) tražbina naknade za isporučenu električnu i toplinsku energiju, plin, vodu, za dimnjačarske usluge i za održavanje čistoće, kad je isporuka, odnosno usluga obavljena za potrebe kućanstva,

2) tražbina radiopostaje i radiotelevizijske postaje za uporabu radioprijamnika i televizijskog prijamnika,

3) tražbina pošte, telegrafa i telefona za uporabu telefona i poštanskih pretinaca te druge njihove tražbine koje se naplaćuju u tromjesečnim ili kraćim rokovima,

4) tražbina pretplate na povremene tiskovine, računajući od isteka vremena za koje je tiskovina naručena.

(2) Zastara teče iako su isporuke ili usluge produljene.

 

na prijedlog za ovrhu moraš izjaviti žalbu u roku od 8 dana i

osporavati potraživanje.

ako ne izjaviš žalbu ,prijedlog postaje pravomočan i dužan si uplatiti potraživanje bez obzira na zastaru .

o njoj sud nepazi po službenoj dužnosti.

na zastaru se moraš pozvati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Helou,

moj prvi post jeee nadam se da će pomoć. Vidim da su i drugi pokušali pomoć al nisu odgovorili TOČNO (nhf) na pitanje dakle:

 

ODG: Zastara započinje teći prvi dan iza dospjelosti i završava tj. nastupila je istekom posljednjeg dana zakonom određenog vremena. (u ovom slučaju 1. god)

 

Sud ne pazi na zastaru po službenoj dužnosti već isključivo na prigovor tužene strane.

Bomba za kraj, da ne bi bilo zabune, žalba ti ništa ne pomaže jer u žalbi ne možeš isticati prigovor zastare!

To je ZOO onak iz glave, nadam se da sam pomogao.

 

Još nešto, kad je tražbina utvrđena pravomoćnom sudskom odlukom onda je zastarni rok 10 godina. A obično poslije toga ide tek prijedlog za ovrhu tj. ovršni postupak. No s tim detaljima kod uplatnica za telefon nisam na ti pa primjeni potonju mudrost :-D

 

 

Mudrost za kraj: konzultiraj odvjetnika jer ja to nisam. Još!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

A šta je s opomenama za neplaćene telefonske račune (tele2 u mom slučaju)? Meni je zadnji račun došao u 9. mjesecu prošle godine, te mi je određeno da sam dužna platiti cjelokupni ugovoreni iznos.

Nakon toga su mi slali opomene, a sad to u njihovo ime radi neka firma (doma mi računi, a ne znam napamet kako se zove).

Mene zanima da li zastarni rok od godine dana obuhvaća samo neplaćene telefonske račune ili i iznos koji sam im dužna platiti zbog jednostranog raskida ugovora?

Ukratko: da li ću biti dužna platiti ukoliko uspijem to odgađanje plaćanja razvući do 9. mjeseca ove godine i kad se mogu pozvati na zastaru?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija