Jump to content

Podjela stečenog u braku & Razvod braka + Alimentacija


Spleecho

Preporučene objave

Molio bi odgovor na par pitanja. Googlao po forumu jesam, ali nisam uspio nać konkretan odgovor.

 

Dakle, da li je točno da su razvod i podjela imovine stečene u braku dva različita procesa? To bi značilo da razvodom nije riješena imovina i supruga treba podići zasebnu tužbu?

Još jedno pitanje. Rastavom je utvrđena alimentacija od 1300kn za dijete od 8 godina. Podaci:

Moja plaća: cca 5400kn (umanjena za kredit od 1800kn)

Ženina plaća: cca 5000kn, s tim da ona i dijete žive u iznajmljenom stanu koji po njenim riječima plaća 2000kn.

Zanima me koliko je ta alimentacija pravedna. Vidim da se dodjeljuje i puno manje. Istina, ovo je moje dijete, pa neću cjepidlačit, ali eto, samo pitam da li je to u praksi normalna cifra.

 

Molio bi Vas odgovor na prvo pitanje i pomoć kako podići zasebnu tužbu/zahtjev za podjelu stečenog u braku.

Također, obzirom da jedna od stranaka u procesu laže o visini plaće i posjedovanju (dijele se uglavnom vozila stečena u braku, za koje stranka kaže da je prodano, a nije), tko je dužan utvrditi stvarno stanje i ako je vozilo prodano (nakon podizanja tužbe za razvod), snosi li onaj koji laže kakve pravne posljedice (a živo se nadam da snosi!!).

 

Unaprijed zahvaljujem na odgovorima i pozdravljam.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Spleecho je napisao:

Dakle, da li je točno da su razvod i podjela imovine stečene u braku dva različita procesa? To bi značilo da razvodom nije riješena imovina i supruga treba podići zasebnu tužbu?

 

Da,bračna stečevina se utvrđuje i dijeli u zasebnom sudskom parničnom postupku.

Ukoliko se bivši supružnici ne mogu dogovoriti o podjeli,potrebno je podići tužbu pred nadležnim općinskim sudom

 

Još jedno pitanje. Rastavom je utvrđena alimentacija od 1300kn za dijete od 8 godina. Podaci:

Moja plaća: cca 5400kn (umanjena za kredit od 1800kn)

Ženina plaća: cca 5000kn, s tim da ona i dijete žive u iznajmljenom stanu koji po njenim riječima plaća 2000kn.

Zanima me koliko je ta alimentacija pravedna. Vidim da se dodjeljuje i puno manje. Istina, ovo je moje dijete, pa neću cjepidlačit, ali eto, samo pitam da li je to u praksi normalna cifra.

O pravdi je teško govoriti,ali zakon propisuje najniži iznos mjesečnog uzdržavanja koji je dužan snositi roditelj s kojim djete ne živi i ovisan je o dobi djeteta,pa je tako za dob od 7 do12 godina 20% od prosječne neto plaće isplaćene kod pravnih osoba za proteklu kalendarsku godinu i iznosi oko 1.082,00 kuna.Vaša plaća približno odgovra prosječnoj neto plaći isplaćenoj kod pravnih osoba za proteklu godinu,a dosuđeni iznos oko 220 kuna više od minimalnog vjerojatno ima osnovu u procjeni suda u odnosu na potrebe djeteta,ali i vaiših ukupnih mogućnosti.Kredit koji imate nema presudni zanačaj u određivanju iznosa uzdržavanja.

Minimalni iznosi uzdržavanja u praksi se najčešće dosuđuju roditeljima koji su nezaposleni i namaju nikakav izvor prihoda,a kao takvi imaju smisla da zaštite djete kako bi ono imalo minimum sredstva za osnovne životne potrebe.

 

Da bi netko dokazao da je podstanar nije nikako dovoljna njegova izjava o tome,već je potrebno da dostavi ugovor o najmu stana i iznosu najamnine,potpisan i ovjeren kod javnog bilježnika između najmoprimca i najmodavca.

 

Molio bi Vas odgovor na prvo pitanje i pomoć kako podići zasebnu tužbu/zahtjev za podjelu stečenog u braku.

Također, obzirom da jedna od stranaka u procesu laže o visini plaće i posjedovanju (dijele se uglavnom vozila stečena u braku, za koje stranka kaže da je prodano, a nije), tko je dužan utvrditi stvarno stanje i ako je vozilo prodano (nakon podizanja tužbe za razvod), snosi li onaj koji laže kakve pravne posljedice (a živo se nadam da snosi!!).

 

Tužbu možete napisati sami,ali bi svakako savjetovao da isto učini odvjetnik.

Potrebno je tražiti od suda da pribavi podatke od nadležne porezne i policijske uprave kako bi se utvrdilo da li je određena imovina koja spada u bračnu stečevinu prodana (automobil),kada i kome i po kojoj cijeni

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Svaka čast i zahvaljujem na iscrpnom i jasnom odgovoru.

Zanima me sad kod podjele, kako se gleda vrijednost vozila? Mislim, u kom trenutku? Jer, ako se gleda u trenutku podjele, onda stranka odugovlačenjem postupka dobiva, obzirom da vrijednost vozilu pada.

Dočim, ako se gleda vrijednost u trenutku kad je podnesena tužba za razvod braka, pa se to dijeli na pola, mislim da bi bilo kudikamo ispravnije.

 

Samo još odgovor na pitanje, što ako je imovina (vozilo) stvarno prodano za vrijeme trajanja postupka? Može li stranka kazneno odgovarati?

 

Canis, puno se zahvaljujem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1.Načelno gledajući djeli se vrijednost automobila u trenutku podjele,ali se svakako može istaknuti zahtjev za naknadu štete učinjene nemogućnošu korištenja vozila.

 

2.Moguće je da se takvo ponašanje okarakterizira kao kazneno djelo prijevare iz članka 224.Kaznenog zakona,a sve ovisi o okolnostima konkretnog slučaja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

samo kratko da upitam :

zajednički kredit koji smo podigli dok smo bili skupa ,a isti glasi na mene i ja ga sad moram otplaćivati kao i ostale nepodmirene troškove koje sam donekle uspio podmiriti,čuvam naravno sve uplatnice da sam to uplatio kad dođe taj dan D nakon te tužbe o podjeli dali gospođa mora vratiti pola uloženih sredstava ? :misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

E, baš u vezi kredita bi molio odgovor.

Naime, vozilo je kupljeno na kredit po principu pola-pola. Dakle, pola je stranka platila u gotovini, a polovicu isplaćuje kreditno.

Kako to podijeliti i da li se isplati ulazit u tužbu radi toga (obzirom da je brak trajao kratko, to vozilo je u biti jedina stečevina).

 

Unaprijed zahvaljujem na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

deltacro je napisao:

zajednički kredit koji smo podigli dok smo bili skupa ,a isti glasi na mene i ja ga sad moram otplaćivati kao i ostale nepodmirene troškove koje sam donekle uspio podmiriti,čuvam naravno sve uplatnice da sam to uplatio kad dođe taj dan D nakon te tužbe o podjeli dali gospođa mora vratiti pola uloženih sredstava ? :misli:

 

Pokušati ću Vam odgovoriti premda nisam stručan kao canis, ali je već bilo upita ovdje na forumu vezano uz to.

Kredit koji nije otplaćen u trenutku podizanja tužbe ulazi u bračnu stečevinu i također se dijeli.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Molio bih stručno mišljenje o sljedećem (momo)SLUČAJU:U postupku sam razvoda s svojom suprugom,oko podjele bračne stečevine,kuće,kredita i dr.mi je sve jasno,kratko rečeno sve na pola,i prihodi i dugovi.Moje pitanje je sljedeće.Pošto je moja supruga bila vrlo nemarna majka,koje nikad nije bilo doma i ja sam sve u kući radio i skrbio za djecu,niti je plačala ikoju režiju već sve,kao i njena nevjera što sve mogu dokazati dokumentacijom i svjedocima PITAM SLJEDEĆE:Problem je u djeci 10i15g)i ja bi ih htio dobiti na sudu,ona želi dogovor,ja dobijam 1000knplaće na ruke tj.neto,drugo je u kreditima.S OBZIROM na njenu nemarnost,nebrigu o djeci,nevjeru kolike su mi šanse u sudskom postupku jer nevjerujem da će ona ispoštivati usmeni dogovor oko alimentacije koju će sud odrediti tj.da plaćam na ruke manje dok neprodam kuću i očistim plaću od kredita. :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

seminola je napisao:

Molio bih stručno mišljenje o sljedećem (momo)SLUČAJU:U postupku sam razvoda s svojom suprugom,oko podjele bračne stečevine,kuće,kredita i dr.mi je sve jasno,kratko rečeno sve na pola,i prihodi i dugovi.Moje pitanje je sljedeće.Pošto je moja supruga bila vrlo nemarna majka,koje nikad nije bilo doma i ja sam sve u kući radio i skrbio za djecu,niti je plačala ikoju režiju već sve,kao i njena nevjera što sve mogu dokazati dokumentacijom i svjedocima PITAM SLJEDEĆE:Problem je u djeci 10i15g)i ja bi ih htio dobiti na sudu,ona želi dogovor,ja dobijam 1000knplaće na ruke tj.neto,drugo je u kreditima.S OBZIROM na njenu nemarnost,nebrigu o djeci,nevjeru kolike su mi šanse u sudskom postupku jer nevjerujem da će ona ispoštivati usmeni dogovor oko alimentacije koju će sud odrediti tj.da plaćam na ruke manje dok neprodam kuću i očistim plaću od kredita. :-?

 

Nisam ti stručan dat pravni savjet, ali iz iskustva ću ti reć. Sve što radiš imaj napismeno, potpisano. Sve. Nikakvi usmeni dogovori. Jer, usmeni dogovor može biti i djelomično u tvoju korist, a ona te kasnije na sudu "zakolje".

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nemoj davati novac bivšoj na ruke a bez potpisane potvrde ili izjave o primitku određene svote novca.

najbolje bi bilo uplatu izvršiti na njen račun i čuvaj sve uplatnice.

i nakon 5 godina može se sjetiti da nisi uplatio alimentaciju ili ?

sa sačuvanim uplatnicama ili potpisanim izjavama nema problema.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija