Jump to content

pomoć oko ostvarivanja prava RVI-a i mirovine


pandur

Preporučene objave

Molim nekog da mi pomogne oko mog slučaja.Naime branitelj sam bio od 1991 do 1995 imam status dragovoljca DR.U 3 mjes.

2008 god sam se razbolio od Crhonove bolesti (kronična upala tankog crijeva)radi čega sam bio hospitaliziran u 4 mjes.2008.nakon izlaska iz bolnice upućen sam psihijatru koji me upućuje na psihološko testiranje nakon čega mi je diagnosticiran f 43.1 i f 62 i od tada redovito odlazim psihijatru na kontrole i liječenje.Nisam još bio na bolničkom liječenju zbog PTSP-a jer mi se stanj sa Crohnovom bolešću pogoršalo te sam u 9 mjes.2008 god. završio na operacijskom stolu te mi je odstranjen dio tankog i dio debelog crijeva.Prije 4 tjedna ponovo sam

završio na operaciji u 3 mjes.2009 bio sam na LP na ocjeni sposobnosti za rad te me je prvostupanjska komisija odbila

na što sam uložio žalbu i do danas nisam dobio odgovor.

Moje pitanje je dali imam pravo podnijeti zahtjev za priznavanje RVI-a na osnovu PTSP-a jer sam čuo da za PTSP

nema vremenskog ograničenja a uz to i moja Crhonova bolest se dovodi u svezu sa stresom kao uzročnikom .S obzirom da Crhonova bolest je neizlječiva nego se može samo održavati i s obzirom na dijagnoze f 43.1 i f 62 koje je vaše mišljenje o mom slučaju i šta bi trebao poduzeti?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Oprosti ali za PTSP prošao je rok 31.12.2005.To što si čuo nije prošao rok zbog povrede ili ranjavanja.Ima nekih fora da podneseš zahtjev a oni te odbiju i ti se onda žališ ali ne znam da li je to nekome uspjelo da mu usvoje žalbu.

Za chronovu bolest ne znam možda budu drugi znali odgovoriti.

Možeš u mirovinu i bez HRVI a.

Bok i sretno

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ambrus ti je rekao sve za PTSP,a za problem oko Chronove bolesti pogledaj na http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/288411.html i http://braniteljski-portal.hr/zakoni -to obavezno pogledaj i znat ćeš na čemu si.Stres kao stres uzročnik je mnogih bolesti,ali kako to dokazati.Vještaci imaju svoj stav o tome ,a mi laici tu vrlo malo možemo na bilo što utjecati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

za prijatelja pandura:

 

 

prijatelju,tako mi je žao zbog tebe.

nas dva smo u skoro istoj situaciji,i meni su dali PTSP f43 i f 60,i imam tu nesreću da imam ulcerozni kolitis(koji je sličan crohnovoj samo ja nisam htio ići na operaciju i još uvijek nastojim sa lijekovima i disciplinom prevladati tu opaku bolest).Još sam imao i tbc u ratu ,da bi mi netko na vještačenju rekao da kao nemam invalidnost iz rata(bio sam jučer na vještačenju i nisam baš optimista).razumijem te potpuno,za stres je teško dokazivo,a ta bolest ti uvelike smanjuje radnu sposobnost i normalan život.

Imaš moju podršku.Trebaćeš mnogo i snage i volje da opet nekako kreneš.

Nadam se da ćeš imati sreće i uspjeha.

postoji udruga za nas,zove se hucuk(hrvatska udruga oboljelih od crohnove bolesti i kolitisa)

možeš i njih pitati sve što te zanima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovim se Pravilnikom propisuje način utvrđivanja postotka oštećenja organizma koje je nastalo kao posljedica rane, ozljede ili bolesti, pogoršanja bolesti, odnosno pojave bolesti zadobivene pod okolnostima predviđenim Zakonom o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji (u daljnjem tekstu: Zakon) i drugim uvjetima i kriterijima za utvrđivanje statusa HRVI iz Domovinskog rata, te utvrđuju oštećenja organizma na osnovu kojih se može podnijeti zahtjev za utvrđivanje novog postotka oštećenja organizma prije isteka roka iz članka 134. stavaka 1. Zakona.

 

Pri utvrđivanju postotka oštećenja organizma ne uzimaju se u obzir bolesti nepoznate, odnosno nedovoljno poznate etiologije, a koje uzrokuje endogena i druga urođena i stečena sklonost osobe.

 

Ako su prve pojave bolesti iz stavka 1. ovoga članka nastupile pod okolnostima iz članka 5. stavka 2. Zakona, ili se pod tim okolnostima bolest znatno pogoršala, s obzirom na uobičajeni tijek bolesti i nastupile su komplikacije bolesti odnosno potreba za operativnim liječenjem ili su te okolnosti onemogućile pravilno liječenje i nastupile su komplikacije bolesti odnosno potreba za operativnim liječenjem, može se uzeti u obzir i tako nastalo oštećenje organizma, s tim što se u takvim slučajevima, kao i u slučajevima pogoršanja bolesti poznate etiologije, postotak utvrđuje u skladu s odredbom članka 65. stavak 3. Zakona.

 

Bolesti iz stavka 1. ovoga članka su: shizofrenija, manijakalno--depresivne psihoze, epileptička bolest (kao izrazito konstitucionalno uzrokovana), neuroze, psihopatije (kao bolesna reakcija nedovoljno harmonično strukturalne osobe na životne uvjete), ambiotrofične živčane bolesti, multipla skleroza, dijabetes, sve endokrine bolesti (osim Addisonove bolesti tuberkulozne etiologije), ulkusna bolest, ulcerozni kolitis, Morbus Crohn, netraumatski pankreatitis, alergične bolesti, spondiloze, spondilartroza, reumatoidni artritis, esencijalne hipertenzije, urođene srčane mane, litijaze, policistične bolesti, maligni neoplastični procesi, trofične promjene ekstremiteta ako nisu posljedica smrzavanja i pjegavca i sve druge bolesti endogene i nepoznate etiologije.

 

Postotak oštećenja organizma za maligne neoplastične procese koji su nastali kao posljedica rane ili ozljede, te za šećernu bolest koja je nastala kao posljedica rane ili ozljede, utvrđuje se bez primjene stavka 1. i 2. ovoga članka.

 

 

 

Pročitao sam i ja to.znam za to i žalosno da ljudi koji se razbole postanu višak na radnom mjestu i u društvu.

pandur,uzdaj se kao i ja da ćeš u mirovinu sa što pozitivnijim ishodom (nije nužan rvi za ostvarivanje istog) i nadaj se.Ako bude trebalo,žali se,tuži,imaš ista prava kao i ja -bori se i ustraj.u istoj smo situaciji.javiću ti za koji dan kakvo ću rješenje dobiti tj.što ću poduzeti dalje.proveo sam skoro 18 godina za državu u uniformi i sad ću vidjeti kako će se to vratiti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bio sam na vještačenju 29.05. sad u petak i mogu reći onako malo opširnije kad su se slegli dojmovi,da i nisam toliko previše zabrinut zbog toga.nije bijelo,a nije ni tako crno kako se činilo u prvi tren.najbolje ću znati kad dobijem napismeno.

prva stvar,nema potrebe svađati se na komisiji nego probati što mirnije i normalnije držati svoj stav čak ako vam se kaže nešto što vam baš ne odgovara.to znači da su i meni rekli da kao nemam invalidnost iz rata,a prebolio sam tbc u ratu(znači imam ograničenja i ne mogu baš raditi svakakve poslove_primjerice u vojsci.E sad,da li je to meni ispoštovano ili nije,znam da ću uskoro imati priliku naknadno objašnjavati oko toga,npr. u žalbi i ostalim pravnim stvarima.znači,treba se odmah uhvatiti za ono bitno.

Ima takvih nelogičnosti,a koje upućuju da je cilj da ljudi odustanu.Znajući i da se kod nas znaju mijenjati zakoni,ne treba odmah sve to baciti u stranu.pričekaću koliko god treba dok ne ostvarim svoje.razgovor je lijepo prošao,uzeto mi je u obzir sve što se tiče dijagnoza jer se zna da je to posljedica obnašanja dužnosti u HV-u.Nigdje drugdje.

Kakav će biti rezultat,još ne znam.Pretpostavljam da neće biti sve najgore.U međuvremenu pripremam još papirologije za svaki slučaj i to je to.Ja sam rz po činu sa skoro 18 godina službe,dragovoljac,pa ako sam izdržao sve to onda mogu i ovo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Za Pandura! Pozdravljam te i susječam sa tobom što se tiće bolest Crhrona i sam imam istu dijagnozu od "95 iako su simtomi od "92. Dragovoljac sam djelatnik MUP-a od prvog dana i prije. U 9 mj. 2005 god. predao sam na osnovu te diagnoze papire za HRVI i dobio 40 %. Sada sam već na mirovinskom sa procijenom 70 rat 30 civilno i ćekam iz ZG da mi to potvrde. Danas već imam i diagnozu PTSP-a F-62,0 samo je nisam vještaćijo pa ću u mirovinu samo sa Crhronom i zadovoljan sam sa postignutim, a i u remisiji sam bolesti pa se trenutno i osjećam super. Samo polako i ti ćeš dogurati do barem kakve takve pozicije da budeš zadovoljan. Nisam stručan u davanju pravnih savjeta jer sam i sam tražio pomoć, samo znam sa je strpljenje pravilo kod pravnih zavrzlama. Sretni

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

neznam dali sam na pravom forumu,

ali da pitam,

 

dali ja imam prava za RVI i mirovinu, bio sam i ZNG-u i HV 90 i 91 g. poslje skidanja sam malo "maka" dvije godine sam se liječio na psihijatriji i napisali su mi da imam šizofreniju, onda u nas hrvata još nije ni postojo pojam PTSP, imam još neke papire sa liječenja,

pomogo sam si sam i uz pomoč vijere, ali još uvijek mi se ćini nisam svoj

hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

lights je napisao:

...

dali ja imam prava za RVI i mirovinu,...

Ako dosad niste podnosili zahtjev za HRVI, odnosno ako vam je sadašnje podnošenje prvo tada najvjerojatnije nećete moći ostvariti status HRVI temeljem bolesti jer je prošao rok podnošenja (31.12.2005); no nema zapreka da odete do Ureda državne uprave i podnesete zahtjev, tamo ćete dobiti i točnu i preciznu informaciju što vam sve od "papirologije" treba.

Imate li ili ne pravo na mirovinu ovisi o tome jesu li ili ne ispunjeni neki uvjeti: npr. za invalidsku mirovinu to je mišljenje vještaka HZMO-a da ste nesposobni za rad, za starosnu godine staža i godine života itd.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dragi prijatelju 5.11.1991god. oformljena je jedinica za specijalne namjene TIGROVI u Rakitju ,a 28.5 1991 osnovana je ZNG TIGROVI ali je i jedna i druga jedinica djelovala pod ustrojstvom MUP-a do osnivanja ministarstva obrane 1992

kada prelazi u nadležnost HV-a.znam to iz prve ruke jer sam bio pripadnik TIGROVA od 13.3.1991do18.6.1991 kada podpisujem gardiski ugovor i ostajem do 1 mjeseca 1992 kada prelazim u MUP cijelo to vrijeme mi se računa kao služba u MUP-u a ništa u HV

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

pomozite na bolovanju sam već dvije godine radi PTSP-a. bio sam 3 puta na invalidskoj i davali su mi daljne liječenje, međutim treči put su mi napisali da nema invalidnosti, pa molim nekog tko zna da mi kaže dali imam pravo biti na bolovanju i dali trebam uložiti žalbu na ovo rješenje

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zoki12 je napisao:

pomozite na bolovanju sam već dvije godine radi PTSP-a. bio sam 3 puta na invalidskoj i davali su mi daljne liječenje, međutim treči put su mi napisali da nema invalidnosti, pa molim nekog tko zna da mi kaže dali imam pravo biti na bolovanju i dali trebam uložiti žalbu na ovo rješenje

 

...ako vam piše u rješenju da na isto rješenje imate pravo žalbe onda imate pravo žalbe...

...a jel imate status hrvi-a ?...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zoki12 je napisao:

pomozite na bolovanju sam već dvije godine radi PTSP-a. bio sam 3 puta na invalidskoj i davali su mi daljne liječenje, međutim treči put su mi napisali da nema invalidnosti, pa molim nekog tko zna da mi kaže dali imam pravo biti na bolovanju i dali trebam uložiti žalbu na ovo rješenje

 

pa zoki ovo si pitanje postavio i u temi foruma "vještačenje" i dobi si odgovor. :misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija