Jump to content

GP - pitanja (miletic)


Sue

Preporučene objave

zna li netko odgovore na ova mileticeva pitanja:

 

1.aktivna i pasivna plomba

2.razlika zk čestice i katastarske čestice?

Koju oznaku nosi parcelacijski elaborat?

Zbog čega najčešće dolazi do razlika u broju i površinama k. čestica i zk čestica?

3.kompenzacija ad processum i ad causam (jel ovo prvo materijalni prigovor prijeboja koji se istice u parnici i o kojem se odlucuje u izreci?)

4.jel moze odvjetnicko drustvo biti d.O.o.? (znam da moze biti j.t.d.)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

E i mene bi ti odgovori zanimali, što se tiče z.č. i k.č. mislim da je to isto i da je razlika u terminologiji jer ništa drugo nisam našla.I ja sam postavila to pitanje na forumu ali mi još nitko nije odgovorio.

RAzlike u zemljišnoknjižnom i katastarskom stanju su ponajprije zbog neažurnosti naših tijela, brojnih provedbi parcelacija, izmjena kulture i površina k.č. u katastru koje nisu dostavljane zemmljišnoknjižnim odjelima, a da ne spominjemo da su katastarski planovi u katastru uglavnom još iz Austro-ugarske, a čestice se što se površina i kultura tiče svakodnevno mijenjaju.Promjene su ucrtavane u te stare planove, a nitko ih nije dostavljao sudu. Bar ja mislim da bi to trebao biti odgovor, ali ako je netko na kakvom slušanju ispita čuo odgovor na to pitanje bilo bi baš super da nama odgovori.

Što se pitanja tiče koju oznaku nosi parcelacijski elaborat, uopće ne kužim što je ispitaivač mislio pod time ( mora svakako imati oznalu k.č., te k.o. u kojoj ta k.č. leži, te akta na temelju kojeg je izrađen - lokacijska dozvola, izvod iz DPU) možda je to odgovor???

A odgovore na ostala pitanja ne znam...

Sue kad ti imaš ispit?I meni je Miletić u komisiji.BAš ima malo čudna pitanja.Sva sreća da ih je samo par takvih.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

koliko znam odvjetničko društvo može biti i d.O.o.-- čini mi se da sam to negdje pročitala....il je netko rekao..

a šta se tiče aktivne i pasivne plombe- navodno se piše olovkom i ako je aktivna to znači da sud treba odlučiti o nekom zahtjevu ,a ako je pasivna znači da je prekrižena i da nema nikakvog odlučivanja u tijeku, --- kako sam posudila od kolegice knjigu iz gp, na jednoj stranici tako piše. inače ni ja ne bi imala pojma , a to nisam ni na netu mogla naći...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ej!! I meni je Miletić u komisiji. Evo što ja mislim;

 

- kompenzacija ad processum i ad causam - kao što je Sue napisala, samo što je materijalna kompenzacija (prigovor prebijanja) ovo drugo

 

- odvjetničko društvo može biti d.O.o.. To piše izričito u Zakonu o odvjetništvu

 

- Oznaka parcelacijskog elaborata - valjda misli na RN. To je inače oznaka parcel. elaborata.

 

- razlika zk čestice i katastarske čestice - mislim kao i tamara52, da je u principu isto. Kat. čest je navedena u katastru,a povezana je (identificirana) u zemljišnim knjigama kao zk čestica.

Valjda najčešće dolazi do razlike u broju i površini zbog nesređenog stanja u katastru, što dovodi de neusklađenosti sa zemljišnim knjigama.

 

- što se tiče aktivne i pasivne plombe, mislim da je razlika u tome što aktivna plomba čini vidljivim u zk izvadku da je neki prijedlog (npr. za uknjižbu) zaprimljen kod zemljišnknjižnog suda i da o njemu još nije konačno odlučeno, dok pasivna plomba čini vidljivim da je prijedlog bio podnesen i da mu je udovoljeno ili da je odbijen.

 

Ne znam, ja bih mu sve ovako rekla, a ako ne bude zadovoljan, Bože moj.

 

:smijeh:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

viki81 je napisao:

Ej!! I meni je Miletić u komisiji. Evo što ja mislim;

 

- kompenzacija ad processum i ad causam - kao što je Sue napisala, samo što je materijalna kompenzacija (prigovor prebijanja) ovo drugo

 

- odvjetničko društvo može biti d.O.o.. To piše izričito u Zakonu o odvjetništvu

 

- Oznaka parcelacijskog elaborata - valjda misli na RN. To je inače oznaka parcel. elaborata.

 

- razlika zk čestice i katastarske čestice - mislim kao i tamara52, da je u principu isto. Kat. čest je navedena u katastru,a povezana je (identificirana) u zemljišnim knjigama kao zk čestica.

Valjda najčešće dolazi do razlike u broju i površini zbog nesređenog stanja u katastru, što dovodi de neusklađenosti sa zemljišnim knjigama.

 

- što se tiče aktivne i pasivne plombe, mislim da je razlika u tome što aktivna plomba čini vidljivim u zk izvadku da je neki prijedlog (npr. za uknjižbu) zaprimljen kod zemljišnknjižnog suda i da o njemu još nije konačno odlučeno, dok pasivna plomba čini vidljivim da je prijedlog bio podnesen i da mu je udovoljeno ili da je odbijen.

 

Ne znam, ja bih mu sve ovako rekla, a ako ne bude zadovoljan, Bože moj.

 

:smijeh:

 

A što bi bio odgovor na kompenzacija ad processum? Unaprijed hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sash, bok!!!

 

Kompenzacija ad processum ti je procesna kompenzacija ili prigovor radi prebijanje, odnosno kad tužitelj zatraži ispunjenje obveze, a tuženik istakne prigovor radi prebijanja, odnosno postojanje svog kompenzabilnog zahtjeva prema tužitelju,koji još nije, naravno, kompenziran. Tuženik tada traži od suda da presudom izvrši prebijanje, dok kod materijalne kompenzacije dolazi u slučaju kad bi tužitelj zatraži ispunjenje obveze, a tuženik istakne prigovor prebijanja, odnosno da je prebijanje VEĆ nastupilo, da je tužiteljevo potraživanje prestalo jer je došlo do kompenzacije (čl. 195 - 202 ZOO-a). Znači, ispunjene su sve pretpostavke za prijeboj i dana je izjava prijeboja.

 

Šta sam se raspisala.

 

Nadam se da sam pomogla.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

viki, super si to objasnila, tako sam si nekako i mislila, procesna je ova kad se prebijaju u parnici (a ako tuzenik ima slucajno vecu trazbinu, mora dici protutuzbu, ne moze naplatiti razliku od tuzitelja pomocu prigovora), ali nisam znala ovako lijepo reci!!

hvala svima!!

prije vas sam, pocetkom mjeseca srpnja, a u komisiji za gp su mi brezanskica i miletic!

 

jos nisam takla organiazciju pa nemam pojma sto pise u zakonu o odvjetnistvu :-D:-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kompenzacija u parnici po prigovoru:

- važno je reći da će sud ODBITI tužbeni zahtjev tužitelja za kompenzirani dio, a DOSUDIT će mu preostali dio.

Kao što je napisala Sue, ako je tuženikov iznos veći, tuženik za taj nekompenzirani dio mora podnijeti tužbu ili protutužbu.

U knjizi ZPP Dika-Triva je to lijepo objašnjeno, samo što se to tamo zove compensatio per iudicem.

Ovo me Miletić pitao na ispitu, a ja sam se čudio što me pita gradivo iz GPP-a.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav

Moje mišljenje vezano za razliku između kat. čest. i zk. čest. je slijedeće:

- Katastarska čestica nam daje podatke o obliku, površini čestice,svemu što je na njoj izgrađeno, kao i o svakoj promjeni na njoj, te o posjedniku (o tome katastar obavještava zemljišnik)

- Zemljišnoknjižna čestica nam daje podatke o nekretnini (list A)i što je najvažnije o vlasniku, teretima, ukratko o pravnom stanju nekretnine(listovi B i C)

 

Razmjenom ovih informacija (katastra i zemljišnika) i njihovom provedbom dolazi do usklađivanja podataka. Budući da se na tome radi tek kraće vrijeme, podaci se ponajprije zbog nasljeđa mogu razlikovati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

marijanaj je napisao:

može li tko objasniti privremenu mjeru kod smetanja posjeda........... može i stranica klarićeve knjige...........

nisam sigurna jel to isto što i privremena naredba ima tako kod smetanja posjeda spominje se

 

Mene je to pitao Miletić (smetanje posjeda-privremena mjera) i ja mu odgovorila:

 

U tijeku postupka sud može po službenoj dužnosti i bez saslušanja protivne stranke odrediti privremene mjere koje se primjenjuju u ovršnom postupku radi:

otklanjanja hitne opasnosti protupravnog oštećenja ili

sprečavanja nasilja ili

otklanjanja nenadoknadive štete. Protiv tog rješenja nije dopuštena posebna žalba.

 

Bilo mu je dosta, nije kopao ništa dalje...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija