Jump to content

Placanje poreza na prvu nekretninu


Zok_m

Preporučene objave

Bog svima!

 

Imam jedan problem u vezi placanja poreza na stan od 36m2 koji je kupljen u Zadarskoj opcini prije 5 godina.

Naime punac koji je drzavljinin RH sa suprugom kupio je stan za koji se nadao da nece morati placati porez posto mu je to prva nekretnina u HR, ali u poreznoj upravi Zadra traze od njega da predoci dokumente o posjedovanju nekretnina u drugoj drzavi(BiH).

U BiH(Posavina) posjeduje jedan komad zemlje i u Zadru su mu rekli da mora platiti porez za nekretninu koju je kupio u HR iako mu je to prva nekretnina.Sad me interesuje dali posjedovanje nekretnine u drugoj drzavi igra neku ulogu pri placanju poreza za prvu nekretninu u HR.

 

P.S Imamo prijatelje koji se nalaze u identicnoj situaciji, kupili su stan ali nitko im nije trazio placanje poreza posto im je prva nekretnina u HR.

 

 

Hvala na pomoci jer nista nam nije jasno, kako netko placa a netko ne placa porez na prvu nekretninu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

To nije komplicirano pravno pitanje. Punac nema pravo na oslobađanje od porezne obveze jer već ima u vlasništvu nekretninu kojom može zadovoljiti svoje stambene potrebe. Može biti oslobođen ako priloži potvrdu da se radi o poljoprivrednom zemljištu, dakle zemljištu na kojem se ne može graditi npr. obiteljska kuća.

Evo, usudio sam ti se odgovoriti :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kad dobije porezno rješenje neka uloži žalbu a ako bude trebalo i tužbu Upravnom sudu.

za oslobađanje plaćanja poreza treba imati prijavljeno prebivalište na nekretnini (ako je prva nekretnina).

ako ne prijavi prebivalište plaća porez

 

 

 

porez plaća jedino ako ima useljivu nekretninu koja može zadovoljiti njegove stambene potreba .

ili imovinu veče vrijednosti .

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija