Jump to content

nasljedstvo poslije očeve smrti


MileRI

Preporučene objave

nedavno mi je umro otac pa smo pozvani na ostavinsku raspravu.Otac i majka sagradili su kuću na 2 etaže sa podrumom koji je kasnije preuređen u jednosobni stan.Na gornjoj etaži živjeli su otac i majka ja sam živjela na donjoj a sestra u tom jenosobnom stanu koji smo skupa ja i ona financirali i izgradili. Donju etažu sam ja uz pomoć svog supruga kompletno sredila (stolarija,struja, voda...) i u njoj živim 10 god.

otac nije ostavio nikakvu oporuku ali je pred menom i majkom rekao kako bih volio da se podijeli imovina.

Pitanje:

1. kakva su prava moje majke a kakva mene i sestre?

2. dali se mi majka ,ja i sastra možemo dagovoriti i odnijeti to kod javnog bilježnika da se to tako "uknjiži"

3. dali se ta izjava može mijenjati bez suglasnost sviju ?

4. dali onaj ko dobije dio kuće plaća neki porez?

 

Šta bi mi bilo najbolje i najpametnije napraviti? :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

To što je otac usmeno priopćio nema pravnog učinka i ne vrijedi kao oporuka.

 

Ako nema oporuke, majka i dvije sestre nasljeđuju cjelokupnu imovinu u jednakim dijelovima - svaka u 1/3.

 

Ostavinski postupak vodit će javni bilježnik. Pred javnim bilježnikom možete davati izjave o ustupanju nasljednih dijelova i sl. i to će onda "biti tako knjiženo". Tako date izjave su neopozive.

 

Porez ne plaćate jer se radi o prvom nasljednom redu, ali to ipak provjerite jer nisam siguran.

 

Ako kuća nije etažirana (a najvjerojatnije nije), po provedbi rješenja o nasljeđivanju u zemljišnoj knjizi možete kuću etažirati na željeni način, ako za to postoje ostali uvjeti, koji se odnose na samu građevinu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako je kuća bračna stečevina oca i majke, onda majka i prije ostavine polaže pravo na pola kuće, bez obzira što je kuća upisana na oca. Očeva polovica bi se dijelila na tri jednaka dijela - majci i sestrama po trećina, odnosno 1/6 cijele kuće.

Kako ste i sami ulagali u kuću, imate pravo na povrat uloženog, ili da se ta vrijednost uzme u obzir kod podjele.

 

Moje mišljenje je da bi bilo najbolje da se dogovorite da svakoj od vas tri pripadne dio koji sada koristite (eventualne razlike u vrijednosti možete riješiti drugačije), i da sukladno tome napravite etažiranje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija