Jump to content

pomoć, uprava


kiki2603

Preporučene objave

Evo ovako...Konačnost nastupa kad se više ne može izjaviti žalba, pa se samo može ići na spor, a pravomoćnost kad se ne može izjaviti više ni žalba , ni tužba.

 

1.U slučaju kad je protekao rok za žalbu, a da ona nije izjavljena , konačnost i pravomoćnost istovremeno nastupaju, protekom roka za žalbu, a to je 15 dana od dana dostave rješenja.

2.Drugi slučaj - imaš rješenje,bude izjavljena žalba, 2 stupanjski riješi, i 1 stupanjsko ostane na snazi, 2 stupanjsko rješenje dostaviš stranci, danom dostave tog 2 stupanjskog, 1 stupannjsko rješenje je konačno.Pa ako stranka u roku od 30 dana ne izjavi tužbu US-u, rješenje postaje pravomoćno ( znači tu imaš 2 datuma, jedan konačnosti, drugi pravomoćnosti ).

3.Ako pak stranka izjavi tužbu, ionda će postati rješenje pravomoćno tek donošenjem odluke US-a.

 

- u svakom slučaju, pravomoćnost konzumira i konačnost, ali konačnost ne apsorbira pravomoćnost.

 

Nadaam se da sam pomogla.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

- konačnost konzumira žalbu,

 

ukoliko stranka ne uloži žalbu u roku npr. 15 dana upravni akt postaje konačan, i pravomoćan jer stranka ne može podnijeti tužbu ako nije podnijela žalbu.

 

- ukoliko stranka uloži žalbu, pokreće se II st postupak, odluka II st tijela je konačna jer nema mogućnosti žalbe ako stranka u roku od 30 dana od dostave II st odluke ne podnese tužbu odluka postaje pravomoćna

 

- ukoliko stranka podnese tužbu, pravomoćnost nastupa danom otpreme presude kojom se tužba odbija ili rješenja kojim se tužba odbacuje

 

- ukoliko sud uvaži tužbu upravni akt se poništava i dostavlja se nadležnom I. ili II. st organu koji je dužan postupiti onako kako je u presudi određeno, novi upravni akt može se pobijati žalbom i tužbom

 

- ukoliko sud uvaži tužbu, poništi upravni akt i odluči sam utvrditi činjenično stanje te presudom rješiti upravnu stvar kao spor pune jurisdikcije pravomoćnost nastupa danom otpreme presude strankama

 

 

jel što jasnije??? ja bi to ovako rekla, ali ako netko misli drukčije neka me ispravi jer moje je znanje krhko

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pojma nemam Kiki, žao mi je.Ali mislim da to nikada nisam ni znala.Ne trabaš se time zamarati.Drži se vidimo se na pismenom.

Marmolada, ide kako ide, stalno kasnim tako da ću ako bude sreće tek večeras početi sa gpp - om,ali više me baš briga, biti će kako bude jer i tako sve zaboravim čim ponovim.Završila kp i kpp.Organizaciju nikako da zapamtim, sve mi je izmiješano.A trgovačkog se više uopće ne sjećam , to ću u subotu ako do onda završim gpp, a moram negdje i obiteljsko utrpati.A dobro imam i tamo koji dan poslije pisanja presuda...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo da odgovorim na pitanje zašto Upravni sud RH odbacuje tužbu ako je sudska zaštita osigurana izvan upravnoga spora - npr. kod Zakona o izvlaštenju u 1¤ odlučuje ured državne uprave u županiji, u 2¤ min. pravosuđa. E sad, protiv konačnoga rješenja min pravosuđa NE može se podnijeti tužba Upravnom sudu, već ŽUPANIJSKOM sudu, zato što to Zakon o izvlaštenju tako određuje. Dakle, kod izvlaštenja je sudska zaštita osigurana na drugi način, preko županijskih sudova u RH.

Nadam se da sam pomogao!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ljudi jel mi može netko reći 3. razlog kada Upravni sud obustavlja postupak?

1. kad tužitelj odustane od tužbe

2. kad u tijeku sudskog postupka tijelo koje je donijelo upravni akt donese novi i tužitelj izjavi da je zadovoljan s njim pa upravni sud donese riješenje o obustavi postupka

i koji je 3. slučaj? :misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

viki81 je napisao:

Hej!!! Mislim da ti je 3. slučaj obustave postupka kad stranka umre u toku postupka, a radi se o strogo osobnim pravima. To ti je i slučaj u Zpp-u, a kako ZUS ima odredbe o supsidijarnoj primjeni Zpp-a, evo i trećeg slučaja. Ja ću mu reći taj...

 

Pozdrav!!! :vrti:

 

hvala ti viki81....vidim da svagdje u pitanjima piše da su 3 slučaja a ja vrtila i po zakonu i nigdje ne mogu naći taj 3.!

ja ću mu isto reći taj, pa šta bude! :frajer:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne, treći slučaj vam je kad tijelo koje nije donijelo akt pa zbog toga bude pokrenut upravni spor naknadno donese akt. I ona dva koja ste naveli. Smrt je razlog obustave, ali to je opći razlog kao i ukoliko se stranke nagode ili stranka odustane od svog zahtjeva. To su dakle tri razloga obustave postupka. A ona tri su kod upravnog spora. Pala kod Vlahinje i ponavljala kod Vlahinje, a to je njegovo pitanje tako da vjerujte to je to. :-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nipa je napisao:

Ne, treći slučaj vam je kad tijelo koje nije donijelo akt pa zbog toga bude pokrenut upravni spor naknadno donese akt. I ona dva koja ste naveli. Smrt je razlog obustave, ali to je opći razlog kao i ukoliko se stranke nagode ili stranka odustane od svog zahtjeva. To su dakle tri razloga obustave postupka. A ona tri su kod upravnog spora. Pala kod Vlahinje i ponavljala kod Vlahinje, a to je njegovo pitanje tako da vjerujte to je to. :-D

 

znači nipa, obustava sudskog postupka u ova 3 slučaja:

1. kad tužitelj odustane od tužbe

2. kad u tijeku sudskog postupka tijelo protiv čije je odluke pokrenut upravni akt donese novi i tužitelj je s njime zadovoljan pa upravni sud donese rješenje o obustavi postupka

3. kad tijelo koje nije donijelo upravni akt pa zbog toga bude pokrenut upravni spor naknadno donese akt.

 

i nipa, vlahinja pita diskriminaciju koja je tolerirana zakonom?na jednom roku je nešto pričao o dojiljama?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Tako je. Što se tiče diskriminacije, pita te koja je to pozitivna diskriminacija. To je ta tolerirana zakonom, očituje se u recimo zaštiti invalida, majki, dojilja... Dakle pravi se razlika između njih i ostalih radnika, ali to je pozitivno. Štiti se određena skupina radnika. Eto, ako bude još nešto trebalo tu sam.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nipa je napisao:

Tako je. Što se tiče diskriminacije, pita te koja je to pozitivna diskriminacija. To je ta tolerirana zakonom, očituje se u recimo zaštiti invalida, majki, dojilja... Dakle pravi se razlika između njih i ostalih radnika, ali to je pozitivno. Štiti se određena skupina radnika. Eto, ako bude još nešto trebalo tu sam.

 

i još ću te nešto pitati, oprosti šta te gnjavim!

isto pitanje od vlahinje:

 

koje rješenje može postati konačno?da li svako može postati konačno?

 

pretpostavljam da konačno može postati samo ono rješenje kojim se udovoljava zahtjevu stranke jer ono kojim se zahtjev stranke odbija ona zahtjev može ponovno podnijeti?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

viky i nipa,

 

dajte mi molim vas objasnite zasto je konacnost vezana za udovaljavanje odnosno odbijanje zahtjeva? Pa zar ne znaci to da je postupak donošenja upravnog akta završen i da nema red.prav.lijeka te da se taj akt može pobijati izvanred.prav.lijekom i protiv istog se može pokrenuti upr.spor?

 

ne kuzim logiku sa odlukom suda.pa i rješenje kojim je odbijen zahtjev može se pobijati izvanred.prav.lijekovima i može se pokrenuti uprav.spor?!ili se varam? vise nis ne znam..

 

:glavomozid:

 

i jos nesto - vidim da vlahinja non stop vrti pitanje o zapošljavanju 5 godišnjeg djeteta. molim vas !! imam osjecaj da nesto ne vidim, garant postoji neka caka?! nemoguce da je odgovor da se osoba mladja od 15 ne može zaposliti, osim iznimno uz prethodno odobrenje inspektora rada za sudjelovanje u filmovim i bla,bla...znate na koju odredbu mislim :-P

 

cure, nadam se odgovoru, totalno ste me zaintrigirale s ovom konačnošću..

 

btw. nikad se ne bi sjetila ovog 3.razloga za obustavu.. i ovo s pozitivnom diskriminacijom..

 

:neznam:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

qwer ti i ja smo ocito u istoj kasi :dvoje:

 

protiv pravomoćnog rješenja ne možes izjaviti žalbu NITI upravni spor. Konačnost vremenski nastupa prije pravomocnosti, ali postoji mogucnost da se podudara (npr. kad protiv 2st.rješenja nije dopuštena žalba). A ne postoji mogućnost da se konačnost javi nakon pravomoćnosti.

 

nadam se da si skužila.. kad imas usmeni?kako ti idu ostali predmeti? meni je ovako sa svakim..gubim se na ovakvim stvarima,a ak ih nastrebam napamet, zaboravit cu za par sati..

 

nipa i viky! imam jos jedno pitanje - naisla sam kod piculjana na pitanje o hijerarhiji propisa u radnom pravu? znate možda odgovor?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ahha..tebe qwer buni ovo da je postupak donošenja upravnog akta dovršen. Upravni sud donosi presudu,kojim zamjenjuje upravni akt. a ne novi upravni akt. kuzis? ili rješenje kojim odbacuje tužbu.

 

nadam se da sam ok shvatila, da netko ne bi nesto krivo naucio!

 

ak grijesim,ljudi ispravite me! :poguzi:

 

hahahha! btw. meni su ovi smajlici zaaaaaaaaaakon...sva sreca njih ne moramo napamet..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Koliko ja znam ( a govorim iz prakse, nisam ovaj put učila upravu) i rješenje kojim se odbija zahtjev može postati konačno jer bitno je samo to da stranka nema više pravo na žalbu, već da protiv takvog rješenja može podnijeti samo tužbu.

Dakle, to što će ona umjesto toga podnijeti novi zahtjev,u nadi da će joj ovo tijelo po zahtjevu pozitivno riješiti ,o tome će se odlučivati u novom postupku koji nema veze s konačnošću ovog prijašnjeg rješenja.To samo znači da stranka može neki zahtjev postaviti neograničeno puta.Eventualno se ti zahtjevi, ako su o istoj stvari mogu povezati u istu košuljicu.

Dakle kad više ne može podnijeti žalbu, konačno je, a kad više ne može tužbu pravomoćno je.Neki iPL podnose se protiv konačnih a neki protiv pravomoćnih akata.

:-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

eda je napisao:

qwer ti i ja smo ocito u istoj kasi :dvoje:

 

protiv pravomoćnog rješenja ne možes izjaviti žalbu NITI upravni spor. Konačnost vremenski nastupa prije pravomocnosti, ali postoji mogucnost da se podudara (npr. kad protiv 2st.rješenja nije dopuštena žalba). A ne postoji mogućnost da se konačnost javi nakon pravomoćnosti.

 

nadam se da si skužila.. kad imas usmeni?kako ti idu ostali predmeti? meni je ovako sa svakim..gubim se na ovakvim stvarima,a ak ih nastrebam napamet, zaboravit cu za par sati..

 

nipa i viky! imam jos jedno pitanje - naisla sam kod piculjana na pitanje o hijerarhiji propisa u radnom pravu? znate možda odgovor?

 

Eda ovo sa konačnosti i pravomoćnošću ću pustiti da ti odgovori netko pametniji, meni ti to nije previše jasno i neću uopće ulaziti u dubinu toga jer tek onda više ništa ne znam. To da konačno postaje rješenje kojim se udovoljava zahtjevu stranke vidjela sam među pitanjima od vlahinje (pa je netko kraj toga napisao i odgovor).

 

glede zapošljavanja djeteta od 5 god....ja bi odgovorila ovako: dijete NE ZASNIVA RADNI ODNOS ono evenutalno može sudjelovati u snimanju filmova, umjetničkih scena itd. uz odobrenja inspektora rada i za to ima pravo na novčanu naknadu ali ono se NE ZAPOŠLJAVA i NE ZASNIVA RADNI ODNOS.

 

Glede hijerarhije propisa u radnom zakonodavstvu mislim da ide ovako:

ugovor o radu

kolektivni ugovor

pravilnik o radu

zakoni

ustav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovo za konačnost sam i ja vidjela u pitanjima i taj odgovor i isto mi nije bilo najjasnije, ali nitko mi nije znao objasniti. Tako da kad me je to pitao ja sam mu tako i rekla moleći se da sam dobro rekla, a čovjek sav oduševljen. E da kolegice, dobro ste to rekli. Tako da recite tako i ne razbijajte glavu zašto. Bitno da se prođe!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija