Jump to content

dioba


jaaa

Preporučene objave

Otac ostavio ugovorom o doživotnom izdražavanju svu imovinu jednom sinu.Ja sam kad sam saznao pokrenuo tužbu za pobijanje ugovora na osnovu toga što u trenutku potpisivanja otac bio na samrti i dužina života je bila izvjesna a moj drugi brat i sestra su u isto vrijeme tužili i tražili izdvajanje majčinog dijela iza koje nije pokrenuta ostavinska a zajedno s ocem je stekla imovinu. Interesuje me ako bi sud donio odluku o izdvajanju majčinog dijela hoću li i ja,u čijem tužbenom zahtjevu se to nije tražilo dobiti dio od majke?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

povreda bračne stečevine je razlog poništenja ugovora o doživotnom uzdržavanju.

povredu dodati tužbi za poništenje ugovora kao razlog i to na prvoj raspravi ali svakako prije završetka rasprave.

majka je vanknjižni vlasnik u braku stečenih nekretnina i trebalo je provesti ostavinsku raspravu

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

očito je da je sva imovina je bila na ocu

otac je trebao prijaviti za ostavinsku raspravu svu imovinu stečenu u braku a on to očito nije napravio.

ako možete dokazati da su nekretnine bračna stečevina tražite ponavljanje postupka ili svoj dio od oca (kao da je održana ostavinska iza majke)

 

II. Prethodne radnje

 

1. Smrtovnica

Sastav¬¬lja¬¬nje smrtovnice

Članak 192.

(1) Kad neka osoba umre ili bude proglašena umrlom, matičar nadležan za upis či¬¬njenice smrti u maticu umrlih sastavit će smrtovnicu i dostaviti je sudu, ili je predati osobi na čiji ju je zahtjev sastavio.

(2) Smrtovnica se sastav¬¬lja na teme¬¬lju podataka iz matice umrlih, podataka dobivenih od srodnika umrlog, od osoba s kojima je umrli živio te od drugih osoba koje ih mogu pružiti.

(3) Ako je ostavinskom sudu predana nepotpuna smrtovnica ili samo izvadak iz matice umrlih, on će na zapisnik u ostavinskoj raspravi utvrditi sve podatke koje treba sadržavati smrtovnica.

(4) Smrtovnica ima dokaznu snagu javne isprave samo glede podataka koji su preuzeti iz matice umrlih.

Sadržaj smrtovnice

Članak 193.

(1) U smrtovnicu se unose:

1. prezime i ime ostavite¬¬lja, po mogućnosti jedinstveni matični broj građanina, ime jednoga od ¬¬nje¬govih rodite¬¬lja, ostavite¬-ljevo zanima¬¬nje, datum rođe¬¬nja i držav¬¬ljanstvo, a za ostavite¬¬lja koji je bio u braku i prezime koje je imao prije sklapa¬¬nja braka,

2. dan, mjesec i godina, mjesto i, po mogućnosti, sat smrti,

3. mjesto u kojemu je ostavite¬¬lj imao prebivalište, odnosno boravište.

(2) U smrtovnici treba, ako je to moguće, navesti:

1. prezime i ime, datum rođe¬¬nja, zanima¬¬nje, prebivalište, od¬nos¬no boravište ostavite¬¬ljeva bračnog druga i bračne, izvanbračne i posvojene djece,

2. prezime i ime, datum rođe¬¬nja i prebivalište, odnosno bo¬ravište ostalih srodnika koji bi mogli biti pozvani na nas¬¬ljedstvo na teme¬¬lju zakona, kao i osoba koje su pozvane na nas¬¬ljedstvo na teme¬¬lju oporuke,

3. mjesto gdje se nalazi imovina koju je ostavio ostavite¬¬lj, ima li imovine za čije drža¬¬nje, čuva¬¬nje ili prijav¬¬ljiva¬¬nje postoje posebni propisi, ima li gotovog novca, vrijednosnih papira, dragocjenosti, uložnih k¬¬njižica ili kakvih drugih važnih isprava, je li ostavite¬¬lj ostavio dugova i koliko, je li ostavio pisanu oporuku ili ugovor o doživotnom uzdržava¬¬nju ili sporazum o ustupu i raspodjeli imovine za života i gdje se oni nalaze, a ako je ostavite¬¬lj napravio usmenu oporuku, onda prezime i ime, zanima¬¬nje i boravište svjedoka pred kojima je usmena oporuka naprav¬¬ljena,

 

provjeri smrtovnicu (matični ured)

iako je bračna stečevina upisana kao imovina jednog bračnog partnera ona je vlasništvo oba bračna partnera i to 1/2 i 1/2 .

bračni partnerna čijem imenu nije upisana imovina je vanknižni vlasnik 1/2 bračne stečevine.

pokušajte sa naknadno pronađenom imovinom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne znam da li bih trebala otvoriti novu temu , ne ljutite se

ali me interesira nesto,naime

 

Ako sam ja naslijedila kuću : od prabake, pa baka pa moja majka i sad ja i uknjiženo je vlasništvo zemljišnoknjižno na mene - ja sam vlasnik nekretnine

U braku sam više od deset godina a majka je umrla prije pet godina.

Ima li moj suprug recimo na primjer , da se rastajemo, pravo na tu kuću?

 

unaprijed hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 9 mjeseci kasnije...

klopa je napisao:

Naslijeđena imovina nije bračna stečevina nego Vaša vlastita imovina te Vaš suprug nema pravo na takvu imovinu.

 

Hvala na odgovoru - ali imam još nešto pitati...kako ja ne radim , suprug ( samo smo crkveno vjenčani ne kod matičara ) plača račune za režije, zaostatke računa je platio , čak je i obnovio tu moju kuču..

 

Ja ne radim ali mi gleda svaku kunu, moram ga moliti za nju. Kupuje hranu i plača režije ali kažem to je sve., uglavnom prijeti da ga ja ne mogu izbaciti iz svoje kuće i slično...

 

On je svoju imovinu poklonio bratu, nema svoje ništa, u dugovima je jer je tekuči račun dao trećoj ženskoj osobi,sve pripisuje da sam ja kriva za takvu situaciju, ne radim....

 

Sad me samo interesira kako bi sud u toj situaciji djelovao?

 

p.s i znam da sad ovo njegovi čitaju , spije, ali samo neka....

 

hvala unaprijed

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

izbacite ga iz svoje kuće i potražite posao -

 

žhmm - dao tekući račun drugoj ženskoj osobi

- ne bi on meni dana jednoga stajao u mojoj kući!!!!!

 

neka trči na sud i dokazuje koliko je uložio u kuću - ja bih mu sve negirala - na njemu je teret dokazivanja

 

a te spije skinite s vrata - ne dozvolite da vam rade pritisak

 

pozdrav

:zao:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija