Jump to content

Mogu li dopuniti tužbu u upravnom postupku?


Kutjevo1

Preporučene objave

POdnio sam uz ispunjenje svih uvjeta tužbu zbog šutnje administracije drugostupanjskog organa.

Nakon podnošenja tužbe došao sam putem zakona o slobodi pristupa informacijama do novih dokaza, te sam dopunio tužbu. Očekujem ubrzo još neke dokaze, ali ne znam do kada i koliko puta mogu tužbu dopunjavati? Da li uopće mogu dopunjavati tužbu - odnosno da li će te dopune sud razmotriti i da će ih uopće uvažiti??

Do sada mi nije dostavljeno na odgovor eventualno naknadno doneseno drugostupanjsko rješenje. Je li sud o obvezi da mi to rješenje dostavi ukoliko bude doneseno?

Kako će i na temelju čega sud odlučivati ako drugostupanjski organ ni naknadno ne donese rješenje.

Molim za odgovore!

:-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pa sad steta je informacije ne poslati kada ih vec posjedujete, ali je upravnosudska praksa takva da načelno nisu duzni uzimati u obzir dodatne navode tuzitelja odaslane nakon isteka tuzbenog roka. medjutim, jasno je da ce netko vase dodatne navode procitati pa ce i to vjerojatno utjecati na vijece..

sto se drugog dijela pitanja tiče - ukoliko sam dobro shvatio vi spominjete drugostup rjesenje zbog cijeg nedonosenja ste i pokrenuli upr spor? ako je tako onda je uprav tijelo najprije vama duzno dostaviti doticno rjesenje...(doduse, vjerojatno ce u isti mah dostaviti vama i sudu) tako da nemate straha da necete biti obavijesteni o tom rjesenju!

treci dio pitanja je jednostavan - odlucuje na temelju vase tuzbe, odgovora tuzenog i relevantnih propisa temeljem kojih odlucuje da li je tuzeni bio duzan donijeti trazeni upr akt!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Raulisimo je napisao:

pa sad steta je informacije ne poslati kada ih vec posjedujete, ali je upravnosudska praksa takva da načelno nisu duzni uzimati u obzir dodatne navode tuzitelja odaslane nakon isteka tuzbenog roka. medjutim, jasno je da ce netko vase dodatne navode procitati pa ce i to vjerojatno utjecati na vijece..

sto se drugog dijela pitanja tiče - ukoliko sam dobro shvatio vi spominjete drugostup rjesenje zbog cijeg nedonosenja ste i pokrenuli upr spor? ako je tako onda je uprav tijelo najprije vama duzno dostaviti doticno rjesenje...(doduse, vjerojatno ce u isti mah dostaviti vama i sudu) tako da nemate straha da necete biti obavijesteni o tom rjesenju!

treci dio pitanja je jednostavan - odlucuje na temelju vase tuzbe, odgovora tuzenog i relevantnih propisa temeljem kojih odlucuje da li je tuzeni bio duzan donijeti trazeni upr akt!

 

Odličan odgovor. Potpisujem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Raulisimo je napisao:

pa sad steta je informacije ne poslati kada ih vec posjedujete, ali je upravnosudska praksa takva da načelno nisu duzni uzimati u obzir dodatne navode tuzitelja odaslane nakon isteka tuzbenog roka.

 

Ne slažem se jer u konkretnom slučaju nema roka za tužbu. Naime, budući se radi o šutnji administracije (u ovom slučaju 2-stupanjskog organa), stranka nije prekludirana rokom za podnošenje tužbe. Ona može podnijeti tužbu sve dokle drugostupanjski organ šuti.

 

Stoga, prema mojem shvaćanju, stranka budući nije prekludirana rokom za podnošenje tužbe, ona ne može biti ni prekludirana u svom pravu da se njezina dopuna tužbe smatra pravovremenom sve dok postoji šutnja administracije.

 

Kutjevo1 je napisao:

Je li sud o obvezi da mi to rješenje dostavi ukoliko bude doneseno?

Kako će i na temelju čega sud odlučivati ako drugostupanjski organ ni naknadno ne donese rješenje.

Molim za odgovore!

:-?

 

Tuženo tijelo je dužno obavijestiti sud o eventualno donesenom rješenju. Prema tome, ako ga tuženo tijelo donese, sud će vam dostaviti to rješenje i upitati vas jeste li zadovoljni s tim rješenjem, odnsno ako niste zadovoljni, obuhvaćate li tužbom, odnosno proširujete li tužbu i na taj akt.

 

Sud će odlučivati temeljem vaše tužbe i dokaza koje ste podastrijeli, a ako tuženo tijelo ni nakon drugog poziva suda ne dostavi odgovor na tužbu i spis predmeta, sud može stvar riješiti bez spisa.

 

Ako sud vašu tužbu nađe osnovanom i usvoji je, u pravilu sud naređuje da tuženo tijelo donese rješenje uvažavajući primjedbe suda i takva pravomoćna presuda obvezuje tuženo tijelo. Ukoliko ne donese, onda drugi put sud stvar rješava meritorno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovorima. Zaista su korisni i iscrpni. U pitanju je donošenje rješenja od strane inspektora koji nije imao rješenje o postavljenju ( utvrdjeno rješenjem upravne inspekcije), a odlučio je da je moja sanacija objekta gradnja bez potrebitog odobrenja za gradjenje - bespravna gradnja.Inače se radi o postupku u kojem je bilo doneseno više upravnih akata u svezi jedne stvari i sada ima više tužbi koje su podnesene. Jedna je tužba zbog šutnje administracije drugostupanjskog organa u "redovnom" postupku, jedna tužba je je podnesena zbog šutnje administracije i prvostupanjskog i drugostupanjskog organa u svezi vanrednog pravnog lijeka proglašavanje rješenja ništavim i u tom slučaju šutnje i prvostupanjskog i drugostupanjskog organa.

U postupcima sam dolazio i dolazim do novih informacija koje ranije nisam znao, a utvrdjene su inspekcijskim kontrolama upravne inspekcije na moj zahtjev ili temeljem zakona o pravu na pristup informacijama. Nakon dobijanja svake informacije ja sam tužbe dopunjavao ( podnesene su prije 6 - 8 mjeseci)uz podnošenje dokaza da ranije nisam mogao znati za dokaze na temelju kojih je dopuna izvršena. Na žalost nadležni organi onemogućavaju i dalje pristup nekim informacijama tako da je i u vezi s tim zahtjevima podneseno 3 tužbe , ali te tražene informacije još nemam i vjerovatno ih neću imati da ih blagovremeno priložim uz podnesene tužbe u postupcima.

Radi se o, za mene, velikoj vrijednosti saniranog objekta te sam opravdano zabrinut za ishode upravnih sporova. :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 tjedna kasnije...

Problem o kojem sam pisao dalje se komplicira.

Problem je sljedeći:

Pokrenuo sam spor zbog šutnje administracije drugostupanjskog organa prije 8 mjeseci.

Spor je tijeku.

Tuženi organ u odgovoru na tužbu koji sam jučer dobio na temelju slobodnog pristupa informacijama ( sudu dostavljen bez spisa 28.04.2009) tvrdi da "navodi tužbe ne dovode u pitanje zakonitost osporenog upravnog akta u materijalno pravnom i procesnom smislu" i predlaže da se tužba odbije kao neosnovana.

Organ koji je tužen zbog šutnje nije uopće, niti naknadno, donio rješenje a iznosi tvrdnju kako sam naveo.

 

Kakav bi trebao biti sllijed dogadjaja i što mogu učiniti da se postupak kod suda konačno riješi.

Što će sud učiniti u ovakvoj situaciji?

Što ja mogu učiniti da ubrzam postupak i tražim da sud konačno donese rješenje u ovom sporu.

:misli::-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

U postupku nakon moje tužbe zbog šutnje administracije sud je donio presudu kojom se moja tužba uvažava i nalaže se tuženom tijelu uprave da donese rješenje po mojoj žalbi ) sada već od prije 3 godine) u roku od 30 dana.

Taj rok je prošao, a tuženo tijelo uprave nije donijelo rješenje po mojoj žalbi.

Problem je što rješenje na koje sam se žalio i dalje važi, mada je doneseno od nenadležnog tijela uprave u prvostupanjskom postupku.

 

Šta trebam i šta sve mogu uraditi kako bi se tijelo uprave natjeralo da donese rješenje po mojoj žalbi.

Iako očekujem da će žalbu odbiti to bi mi otvorilo put da problem riješim u upravnom sporu.

Šta da radim? :zao::misli::-(

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija