Jump to content

Istupanje iz obrta


simoneos

Preporučene objave

Poštovani,

imam nekoliko pitanja za Vas te se nadam pomoći..

Otvorila sam obrt prija nekoliko mjeseci, i zbog velikih doprinosa koje plaćam prebacila bih vlasništvo obrta na mamu koja je u stalnom radnom odnosu. Sad me zanima sljedeće: što trebam napraviti oko tog prebacivanja obrta na mamu, trebam li podmiriti moje doprinose za vrijeme rada obrta na moje ime, (tri mjeseca), i koja je papirologija potrebna za prebacivanje.

Također me zanima koliko će moja mama kao vlasnik obrta (slobodni obrt) morati plaćati doprinose, s obzirom da je već u stalnom radnom odnosu, tj. hoće li biti puno manji od mojih koji su cca 1,700 kn..

 

Unaprijed se zahvaljujem,

 

Sanja

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Otiđite kod javnog bilježnika i napravite Ugovor o ortakluku (majka ulazi u obrt kao vaš partner-zajednički obrt).Zatim napravite Ugovor o istupanju ortaka iz obrta (Vi izlazite iz obrta,majka ostaje jedini vlasnik).

Oba ugovora odnesite u Ured državne uprave u Vašem mjestu,radi se izmjena obrtnice i rješenja o obrtu (najprije na zajednički obrt a zatim na majku kao vlasnika).

 

Vi morate podmiriti svoje doprinose a majka (obzirom da je u radnom odnosu),nema obvezu plaćanja mjesečnih doprinosa, već godišnju uplatu,ovisno o ostvarenom dohotku iz obrta.Ako je obrt gubitaš-ne plaća ništa.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 mjeseci kasnije...

Čitala sam ovu raspravu i učinila mi se zanimljivom, u razmišljanju sam da zatvorim obrt koji je otvoren oko 3 godine. Imam duga prema državi oko 20 000 kn.

zanima me dali bi mogla na ovaj način dole opisan , prebaciti obrt na supruga koji je u stalnom radnom odnosu i koliko sam vidjel ane bi morao plačati socijalno, mirovinsko i ostalo a ja da ostanem raditi ( trgovina odječe) , i polako otplačujem dug državi?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru!!

 

Imam još jedan upit ...dali je moguće da supruga prvo uzmem za ortaka, onda ja izađem iz ortakluka i on ostane vlasnik obrta a tada stavimo obrt u stanje mirovanja.

Dali se za to vijeme moraju uplačivati kakvi doprinosi ? koliko dugo obrt na taj način može mirovati ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Gea99 je napisao:

Hvala na odgovoru!!

 

Imam još jedan upit ...dali je moguće da supruga prvo uzmem za ortaka, onda ja izađem iz ortakluka i on ostane vlasnik obrta a tada stavimo obrt u stanje mirovanja.

Dali se za to vijeme moraju uplačivati kakvi doprinosi ? koliko dugo obrt na taj način može mirovati ?

 

 

kad je obrt u mirovanju i dalje plaćate doprinose prema HZMO-u i HZZO-u, obrt može mirovati godinu dana a nakon toga možete produžiti mirovanje za godinu dana stime da prije isteka prvog mirovanja morate bar jedan dan prijaviti prekid mirovanja pa ponovni početak mirovanja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija