Jump to content

pozajmica i obrt


istra052

Preporučene objave

Postovana,

Niti jedno pitanje nije smijesno, ucimo dok smo zivi.

 

Legaliziravsi obrt, zapoceli ste hrabru poduzetnicku inicijativu (na kojoj Vam iskreno cestitam!), a za pretpostaviti je da ste time postali i porezni obveznik. Imajte na umu da poreznicima nase neznanje nikad nije bilo razlogom da nam oproste nase eventualne pogreske (koje mogu biti jako skupe).

 

Pozajmica moze knjigovodstveno ostati samo to sto je - (privremena) pozajmica (poput kredita).

 

Kod podizanja gotovine sa ziro racuna knjigovodstveno se naknadno evidentira razlog podizanja (koja je bila namjena podignutih sredstava) - da li za placanje nekih racuna (troskova poslovanja) ili za vracanje pozajmice ili za vase osobne potrebe... Pametno je odmah u pocetku nastojati razdvojiti troskove poslovanja obrta od onih osobnih (koji se ne priznaju kao trosak poslovanja), da vam se ne pomijesaju i da lakse kontrolirate tijek poslovanja.

 

Dobit (ili gubitak) je razlika izmedju prihoda i rashoda, a pozajmica u nacelu nije prihod, jer prihod nastaje uglavnom prodajom (iako moze biti i "izvanredan", npr iz ulaganja u dionice ili orocavanja viska monetarnih sredstava), a za pozajmicu se pretpostavlja da ce biti vracena onome koji ju je obrtu posudio, pa se tako i knjigovodstveno moze tretirati.

 

U svakom slucaju, dobronamjerno vam zelim da se sto prije sprijateljite s osnovnom knjigovodstvenom terminologijom i ekonomskim pravilima kako bi vas obrt bolje poslovao (a vi vise zaradili) nakon sto i sami budete razumjeli i asimilirali savjete koje vam moze dati ovlasteni knjigovodja ili ih naucili iz jednostavno pisane strucne literature za "neekonomiste".

 

Puno uspjeha :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Obrt ostvaruje dohodak a ne dobit.Dohodak je razlika između primitaka i izdataka a ne prihoda i rashoda.

 

Pozajmica se ne evidentira u KPI !

 

Gotovinu sa žiro računa možete podizati na ime materijalnih troškova (za plaćanje računa)ili na ime akontacije dohotka (obzirom da obrtnik nema plaću, na taj način podiže novac za vlastite potrebe).

 

Pozajmicu koju obrtnik uplati u svoje ime,svom obrtu,nikada ne mora vratiti na ime povrata pozajmice.

 

@ Poduzetnica

i ja Vama dobronamjerno želim da se što prije sprijateljite s osnovnom knjigovodstvenom terminologijom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ultra je napisao:

@ Poduzetnica

i ja Vama dobronamjerno želim da se što prije sprijateljite s osnovnom knjigovodstvenom terminologijom.

 

Najljepse zahvaljujem na dobronamjernom savjetu i svim pojasnjenjima Hr knjigovodstvene terminologije i prakse u segmentu obrta.

Veseli me da je pitanje tocno razjasnjeno, obzirom da su moja knjigovodstvena znanja stecena na stranom jeziku, a moje poduzece tipa doo, ne posluje ni u Hr ni na hrvatskom jeziku no kako jos uvijek nikome od zaposlenih nismo zbog krize urucili otkaz niti nam u bliskoj buducnosti prijeti nelikvidnost smatram da nesto pozitivno imam za podijeliti s pocetnicima koji se isto tako namjeravaju znojiti, tegliti i truditi (ne samo zbog vruceg ljeta ili knjigovodstva) :-D:palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ultra je napisao:

Obrt ostvaruje dohodak a ne dobit.Dohodak je razlika između primitaka i izdataka a ne prihoda i rashoda.

 

 

@ Poduzetnica

i ja Vama dobronamjerno želim da se što prije sprijateljite s osnovnom knjigovodstvenom terminologijom.

 

Pročitajte čl. 2 Zakon o porezu na dobit pa se onda svađajte o knjigovodstvenoj terminologiji!

 

Obrtnik ima opciju biti obveznikom poreza na dobit ili poreza na dohodak što ovisi o visini njegovog ostvarenog dohotka, ili ostvarenim primicima, ili vrijednosti njegove dugotrajne imovine, ili broju zaposlenika. kada te vrijednosti prijeđu brojke navedene u zakonu o porezu na dobit on gubi tu opciju i postaje isključivo obveznik poreza na dobit...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 godina kasnije...

Da li mi netko zna reći:

ako obrtnik uzima pozajmicu od fizičke osobe-građana, je li dovoljno da mu građanin sa svog tekućeg prebaci na njegov žiro ili se mora raditi ugovor o pozajmici; u tom slučaju:

- na koji rok se daje se proizvoljno utvrđuje?

- kako dalje tj na što sve utječe da li je pozajmica do 1g ili duža od 1g- da li to rezultira nekim razlikama u ugovoru

- da li se mora ugovoiti kamatna stopa ili ne mora, ako da koliko?

 

Ako se ugovori kamatna stopa onda se mora platiti onaj porez na dohodak od kapitala od 40% jelda? ali na koji dio; samo na iznos kamata ili cjelokupni iznos kamata+glavnica i tko to obračunava i uplaćuje (taj porez) obrtnik prilikom povrata pozajmice ili onaj kome se pozajmica vraća, čija bi to bila dužnost?

da li netko kasnije kontrolira je li pozajmica ikad vraćena?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 9 godina kasnije...
  • 3 tjedna kasnije...

Ako je pozajmica, mora se vratiti. Gospodarskom subjektu nije moguće nešto darovati, jer on postoji radi stjecanja profita na tržištu isporukom dobara i usluga. Međutim, ako posuditelj ne inzistira na povratu, njegovo potraživanje može pasti i u zastaru, u kojem slučaju se zajmoprimac može pozvati na zastaru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija