Jump to content

blokada obrta


scampy

Preporučene objave

još u 10 mj.2008 god. žiro račun obrta blokiran je zbog neplačanja osobnog kredita obrtnika..obrt dalje radi i račune plaća preko druge banke (ne preko žira obrta) dakle ne polaže promet na žiro...dokada može tako poslovati i dali je uopće u koliziji sa zakonom...

upravo ovih dana treba knjige nosit na poreznu a radi god.obaračuna...šta će porezna reć kad vidi sve gotovinske uplate...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Po Zakonu o obrtu,poslovanje obrtnika tj.plaćanje računa dobavljaču može biti bezgotovinsko i gotovinsko (plaćanje rn.do 5.000,00 kn gotovinom iz blagajne,bez polaganja utrška).

Međutim,ukoliko obrt ima blokadu žiro računa ,ne smije raditi gotovinska plaćanja ukoliko je blokada uzrokovana neizmirenim dugovanjima (poreznim,kreditnim ili prema dobavljaču).

Kako će reagirati porezna,ne znam.Ukoliko se slijepo drže zakona, moglo bi biti "nezgodno".Ukoliko budu imali imalo sluha za Vas kao poduzetnika koji se u ovoj tržišnoj recesiji nastoji održati na površini i nastaviti poslovanje, ne bi trebali praviti probleme.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

obrt=fizička osoba

 

obrtnik (vlasnik obrta)=obrt

 

dakle,potraživanja banke po pitanju osobnog kredita obrtnika mogu se teretiti po dohotku obrtnika (jer obrtnik nema plaću koju bi ovršili)pa tako mogu blokirati žiro račun obrtnika ili u nemogućnosti naplate s računa, ovrhom nad imovinom obrtnika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

scampy je napisao:

još u 10 mj.2008 god. žiro račun obrta blokiran je zbog neplačanja osobnog kredita obrtnika..obrt dalje radi i račune plaća preko druge banke (ne preko žira obrta) dakle ne polaže promet na žiro...dokada može tako poslovati i dali je uopće u koliziji sa zakonom...

upravo ovih dana treba knjige nosit na poreznu a radi god.obaračuna...šta će porezna reć kad vidi sve gotovinske uplate...

 

 

jasno mi je šta banka može...krucijalno pitanje je da li porezna može pravit probleme u smislu kazne...zatvaranja obrta ilim slično????

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...

Ja sam imala isti problem; blokada 2 godine. Poreznu to ne zanima. Ali javlja se problem kaznene prijave- navodno obavljanje djelatnosti obrta čiji žiro račun je blokiran duže od tri mjeseva podliježe kaznenom progonu. Daj bože da to nije tako, ali se meni "prijete" iz državnog odvjetništva da će ga pokrenuti ( saznali slučajno, u sud. postupku zbog nečeg trećeg). Moj savjet- vadi se iz blokade kako znaš, ili zatvori pa otvori pod drugim nazivom, ili zatvori i osnuj doo, bilo šta. Mene je skupo koštalo!

E da, i obavezno uplaćuj pdv i doprinose hzzo za radnike- tu najviše hvataju; te obavezno obavijesti dobavljače i vjerovnike o blokadi- njima to neće smetati jer plaćaš gotovinom a ti se time možeš osigurati da ti isti neće tužiti ne daj Bože..)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 godina kasnije...

poštovani

ja sam nova u tome.dobila sam savjete od knjigovođe da ako imam dug koji nema veze sa poreznom,mogu otvoriti obrt iako će biti blokiran...zanima me da li po obujmu posla mogu zaposliti drugog radnika i njemu isplaćivati plaću???i da li ako obrt dobro posluje ,ostaje išta na žiro računu za slobodno raspolaganje...ili ovrha uzima ama bas sve što je kucano u kasu???molim savjet

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija