Jump to content

Opomena pred tužbu zbog neplaćanja računa


marin55

Preporučene objave

Poštovani,

 

Ako je ova tema već bila, ispričavam se.

 

Zanima me kako se piše opomena pred tužbu zbog neplaćanja računa.

Što sve ona mora točno sadržavati i kakvi su rokovi u njoj?

 

Zanima me još s kojim zakonom korespondira neplaćanje tj. na koji se zakon i koje članke treba pozvati i da li se tužba može podnijeti i prema odgovornoj (dakle fizičkoj) osobi trgovačkog društva koje je dužnik i također na koje članke kojeg zakona se treba pozvati ako je to moguće.

 

Konkretno radi se o iznosu od nekoliko milijuna kuna koje jedna poznata hrvatska d.d. firma duguje manjoj d.O.o. firmi.

 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Za opomenu pred tužbu ne trebaju Vam nikakve posebne šprance,navođenje članaka i sl.

Dužniku pošaljite opomenu sa navedenim dospjelim potraživanjima što dokazujete priloženim računima i obračunom kamata.Ukoliko se ogluši na rok koji mu navedete u opomeni pokrenite prijedlog za ovrhu na žiro računima kod svih banaka i financijskih institucija te cjelokupnoj imovini ovršenika (dužnika).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru,

 

Još me zanima da li znate koliki je okvirni rok za dobivanje novca dužnika ukoliko dođe do tužbe? Negdje sam čuo da sud vrlo brzo (par mjeseci) osudi tuženika, ali da se novac čeka još godinama! Zašto je tome tako i kako se može, ako znate, najbrže doći do novaca?

 

Unaprijed se zahvaljujem!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Rješenje o ovrsi,ovjereno od javnog bilježnika,pošaljete banci u kojoj dužnik ima otvoren žiro račun.Dostavom Rješenja banci ovrha se smatra provedenom, s tim da je banka dužna u roku 8 dana od dostave Rješenja o ovrsi obavijestiti javnog bilježnika i ovrhovoditelja ukoliko nema ili nema dovoljno sredstava na računu.

Ukoliko dužnik ne ispuni obvezu javnobilježničkom ispravom,sud će u ovršnom postupku odrediti dužniku naknadni primjereni rok.Naknadni rok počinje teći od dostave ovršeniku prvostupanjskog rješenja kojim je taj rok određen.

 

Jednostavnije rečeno,ukoliko dužnik ima novca na računu,naplata je moguća vrlo brzo:8-10 dana.

Ukoliko nema niti novca,niti imovine, može se (nažalost)dogoditi da nikada ne naplatite Vaše potraživanje.

 

Kontaktirajte neko faktoring društvo (društva za otkup potraživanja uz proviziju).Obzirom da je veći iznos u pitanju,mogli bi Vam pomoći.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija