Jump to content

molim savjet o pravima nezbrinutih branitelja


marryah

Preporučene objave

Čovjek je bio u ratu više od 2 god. kao dragovoljac.U međuvremenu se raspala firma gdje je radio te se snalazio kako je mogao sa ženom i djetetom. u međuvremenu je postao invalid pošto se nakon prijeloma kuka otežano kreće.zbog teške depresije u koju je upao nije imao snage ni volje tražiti bilo kakvu pomoć.Ipak je na vrijeme uspio predati zahtjev za dobivanjem statusa rvi i mirovine ali su ga zbog manjkave medicinske dokumentacije odbili što ga je bacilo u još veću depresiju, očaj a ptsp mu se jako pogoršao. nedavno je i supruga s kokom zivi dozivjela moždani udar i ostala invalid.On je skupio hrabrost da krene na daljnje liječenje (do tada se panično bojao liječnika koji će ga "sigurno proglasiti ludim").Da li je zastarjela mogućnost revizije postupka ukoliko je uopće postojala? on ima 57 godina i nesposoban je za rad. Ima li on uopće ikakva prava kao branitelj?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

....naravno da ima prava,neka se javi u ured državne uprave -pododsjek za Hrvatske branitelje,prema mjestu stanovanja,tamo će dobit podrobnije obavijesti i odgovore za svoja pitanja...

 

...ima dosta toga i ovdje na podforumu -prava branitelja,a vjerujem pomoći će i forumaši HB-i...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

koliko sam shvatio na plp je dobio manje od 20%.ima pravo ponovno pristupiti na plp za dvije godine sa novom medicinskom dokumentacijom.umeđuvremenu može predati zahtjev za ik-u kod najbližeg područnog odjel hzmo.možda dobije invalidsku mirovinu.ako dobije opču ima pravo na braniteljskom mirovinom. :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

buda1965 je napisao:

koliko sam shvatio na plp je dobio manje od 20%....

Ne bih želio ispasti pesimista bez potrebe ali treba znati što se "krije" iza navoda "...ali su ga zbog manjkave medicinske dokumentacije..."; ako je rješenjem o odbijanju zahtjeva za priznavanjem statusa HRVI navedeno da postoji oštećenje organizma u svezi sudjelovanja u DR ali da je manje od 20% tada je to jedna priča i nazovimo je dobra inačica, ali ako je tim rješenjem navedeno nešto drugo kao razlog tada je to druga priča....

Neovisno o tome ne vidim zapreka da prikupi svu "papirologiju" i preda zahtjev za ostvarivanje prava na invalidsku mirovinu (normalnma stvar ako po mišljenju liječnika postoji invalidnost - nesposobnost za rad)...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala svima koji su se uključili u ovu raspravu.izgleda da u prvoj objavi nisam bila dovoljno jasna i nisam navela sve relevantne činjenice.Naime kako je branitelj o kome govorim došao iz rata u tolikoj depresiji i s teskim ptsp poremećajem on nije imao ni snage ni volje da odlazi liječnicima kojih se panično bojao jer je mislio da će ga oni proglasiti ludim i smjestiti u ludnicu te je par godina proveo doslovce u krevetu.Bojao se uopće izlaziti iz kuće u strahu da ga u gradu ne prepozna "neki četnik" koji će ga ubiti.Osim toga govorio je da se on borio iz uvjerenja a ne da poslije "mora okolo moljakati).tako da je sve papire prikupila njegova (tada još zdrava)žena te ih je on samo odnio i predao na vrijeme.psihijatrica kod koje je bio rekla mu je (ili je on tako shvatio)da ce ga pozvati na testiranje.poziv nije stigao a on je i dalje lezao u krevetu cekajući ga i misleći da se sve oteglo zbog guzvi.tada je dobio rjesenje kojim se odbija njegov zahtjev za dobivanje ststusa rvi zbog manjkave dokumentacije.Na "običnu" invalidsku mirovinu nema pravo jer ima premalo radnog staža.Trazio je opskrbninu kad mu se žena razboljela ali su ga odbili zato što je njena mirovina veća od 1000,00 kn bez obzira na to sto joj je ostao kredit u visini od skoro 2/3 mirovine.Žive u stanu koji je predmet sudskog spora a nemaju ni struje koju su im odavno isključili.još jednom hvala svima koji su se uključili u raspravu i molim ako netko ima još kakav savjet da pomogne jer je situacija više nego očajna.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Naime kako je branitelj o kome govorim došao iz rata u tolikoj depresiji i s teskim ptsp poremećajem on nije imao ni snage ni volje da odlazi liječnicima

 

Za početak najvažnije bi bilo napravit kontrolni pregled kod izabranog doktora spec.-psihijatra te obaviti obavezno psihologijsko testiranje te nakon tih i takvih prikupljenih nalaza i mišljenja zatražiti kompletnu med. obradu kod liječnika OP za izlazak na IK-U .

 

Također s obzirom na težinu opisanih poremečaja i dob preporučuje se i uključenje u rad PSP Centra u mjestu prebivališta ....

 

Također "maknut" se iz kreveta,i za ili protiv uvijek treba naći motiv...

 

Sretno.. ;-)

 

P.S.- u današnje doba nitko nije zaslužio da živi u kući bez struje a ponajmanje Hrvatski branitelj, stoga izboriti se za ono što ga pripada svim raspoloživim sredstvima...ako nikako drugačije isprovocirajte ga da ustane iz kreveta jer od ležanja nema ništa...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

upomoć evo mene opet s novim izvješćem. dakle, branitelj o kome je riječ uzeo je svoju "manjkavu medicinsku dokumentaciju" i uputio se najprije privatnoj psihijatrici (privatnoj = ne znači da je za pregled imao novaca nego je preko ženine prijašnje r.o.imao privatno zdravstveno osiguranje pa mu croatia osig. placa preglede). dobio je ravno 7 (sedam) verificiranih dijagnoza i to ptsp i psihosomatske smetnje nastale uslijed toga.s tim papirom otišao je u novu bolnicu Dubrava liječnici kod koje je bio samo jednom prije 4-5 god. pa ga je ona pitala da li pije na što je on odgovorio da je puno pio nakon razvojačenja a sada nema novaca za taj luksuz pa tu i tamo popije koje pivo.Na to ga je liječnica uputila da se odmah danas javi u vinogradsku bolnicu na liječenje od alkoholizma jer je navodno svemu uzrok "koje pivo" naravno da nije otišao tamo jer smo čuli da se sada svi branitelji pokušavaju strpati pod dijagnozu "alkoholizam". molim Vas još jednom za savjet i to: da li bi bilo najbolje da taj papir nigdje ne polazuje i da se javi u neku drugu bolnicu drugom liječniku? ionako je liječnica opće prakse rekla da spadamo na rebro.Jer se svi bojimo da ga u novoj bolnici žele prikazati kao starog pijanca koji si je sam sebi kriv? i šta bi se dogodilo da on stvarno ode u vinogradsku?Da li bi ga zauvijek pratila dijagnoza alk. umjesto ptsp? molim bilo kakav savjet na kojem unaprijed zahvaljujem. help pliz ljudi su zaista gladni, bolesni i diskriminirani!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Alkohol i probleme sa alkoholom nigdje ne spominjati,(jer kombinacija alkohol i ptsp ne idu zajedno).Znam neke ljude koji su dobili mali vojni omjer upravo zbog problema s alkoholom,tako da je tu sve jasno.Sada sve znate što i kako treba napraviti.Tom branitelju je potrebno liječenje od PTSP-a i psihičkih problema a ne od alkohola zato što je branitelj a ne npr.pružni radnik.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

branko5 je rekao:

 

Alkohol i probleme sa alkoholom nigdje ne spominjati,(jer kombinacija alkohol i ptsp ne idu zajedno).Znam neke ljude koji su dobili mali vojni omjer upravo zbog problema s alkoholom,tako da je tu sve jasno.Sada sve znate što i kako treba napraviti.Tom branitelju je potrebno liječenje od PTSP-a i psihičkih problema a ne od alkohola zato što je branitelj a ne npr.pružni radnik.

 

Ne bih se složio sa tim savjetom. Alkohol i PTSP su itekako povezani, a dokaz su mnogi tragični događaji koje su uzrokovali branitelji oboljeli od PTSP-a.

Ne mali je broj onih branitelja, (ja bih rekao čak i 30 pa i više posto) koji izlaz iz svoje psihičke, teške materijalne ili druge (kako oni misle - bezizlazne) situacije pokušavaju pronaći kroz čašicu ili flašu, nerijetki uzimaju i drogu pa, pokušavaju (jedan je i uspio u tome) ubijediti naše pravosuđe da mu "marica" pomaže u liječenju od PTSP-a.

 

S obzirom da je isti hrvatski branitelj, dijagnosticiran mu je i alkoholizam od strane liječnika, marryah, moja Vam je preporuka da postupite onako kako su liječnici preporučili, a ne da sami određujete dijagnoze i na kraju da se čovjek liječi samo od PTSP-a, a zanemari problem sa alkoholom.

 

Što se tiče (kako je branko5 naveo vojnog omjera) onog dijela koji se odnosi na sudjelovanje u Domovinskom ratu, vještaci i liječničko povjerenstvo će kroz njegov ratni put, medicinsku i ostalu dokumentaciju, kao i vrijeme koje je proveo u ratu odrediti postotak iz uvida u narečeno.

 

Može se liječiti istovremeno i od alkoholizma i PTSP-a jer ukoliko se bude liječio samo od PTSP-a, a zanemari probleme sa alkoholom te miješa tablete (Xanaxe, Mizare,Normabele .....) sa alkoholom,(a svi znamo kakva je to "leteća kombinacija") posljedice po njega i Vas odnosno obitelj i prijatelje, okolinu, mogu biti vrlo loše, jer iz primjera mnogih samoubojstava, ubojstava i sl. krvnih delikata koje su napravili rastrojeni branitelji kumovao je alkohol.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

gđo Marryah,ispričavam se što sam ispao kao zloguki prorok,te sam postavio stvari čitajući kako ljudi prolaze na komisijama a da nemam uvid u to.Branitelj o kome je riječ tek je na početku ozbiljnog liječenja,te vjerujem da će doktori pomoći i učiniti sve što je u njihovoj moći da pomognu čovjeku.U brzini da odgovorim zaboravio sam reći da dvojica koju poznajem su više bili uz čašicu nego na liječenju,te su zato loše prošli.Odgovor moderatora Mrljavca je primjeren situaciji u kojoj se dotični branitelj nalazi te vas molim da zanemarite moj post.Ponekad impulzivno reagiram,te vas molim da zanemarite moj post,a Poslušate savjet g.Mrljavca.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

još jednom najljepša hvala svima koji su - svako na neki način- pomogli svojim savjetima. naročito bih gospodinu Branku5 htjela reći da se nemam razloga ljutiti na njega već mu samo zahvaliti na trudu koji je uložio da pomogne koliko može.i hvala gospodinu Mrljavcu na njegovom iskrenom mišljenju za koje vjerujem da je pošteno, najpoštenije do sada. no, nažalost mi baš i ne živimo u poštenoj državi u kojoj bi svi a naročito liječnici morali bili takvi. u svakom slučaju ujak i ujna o kojima se radi ipak su se naručili na pregled kod još jednog liječnika pa ćemo im svi nekako pomoći da, kad zaista sa svime time i započnu što će biti krajem 8. mjeseca (kad završe godišnji odmori, odluče što i kako dalje.Ukoliko se opet pojave neki problemi sada znamo da ima - i to najviše na ovom forumu puuuno dobrih ljudi koji su dobri, dragi ,pošteni i uvijek voljni pomoći.još jednom puuuno hvala svima i jedan lijepi veliki pozdrav od Marryah.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija