Jump to content

oporuka, darovni ili nešto treće?


deci

Preporučene objave

Imamo kompliciranu situaciju, pomozite molim ...

Dakle, moj otac želi rasporediti svoju imovinu na način da najbolje zaštiti moju majku.

On ima troje djece: moja sestra ,ja i naš polubrat iz njegovog prvog braka.

On je imao popriličnu zajedničku imovinu kada se je rastavljao s prvom ženom te je sve ostavio njoj kako bi sin bio zbrinut a on slobodan za novi početak.

S mojom majkom je bio u braku 25 god a tada su se razveli bez da su prestali živjeti zajedno. Dakle žive zajedno ali ona je sve ove godine prijavljena na jednoj adresi (bivši stan) a on na ovoj gdje žive i imaju kuću koja glasi na njega ali su je stekli zajedno.

Od imovine tu je auto, kuća, dionice, ušteđevina.

Tu je i zemlja, njegova očevina koju namjerava ostaviti sinu. Boji se da sin iz prvog braka ne bi osporavao oporuku kojom sve ostalo ostavlja mojoj majci.

Kako bi je najjednostavnije pravno zaštitio da li ugovor o darovanju ili oporuka ili što drugo?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

ugovor o darovanju nekr. - učinak - imovina darovana za života pa ne ulazi u ostavinu, vrlo teško pobijanje poslije

(izvor : zak o obv. odnosima)

 

ugovor o doživotnom uzdrž. -učinak- trenutak prijenosa nekr. i ostale imovine odgođen do trena smrti primatelja uzdržavanja, zak naslj. u ostavini mogu pobijati valjanost tog ugovora

(izvor: zak. o nasljeđivanju i zak . o obv. odnosima)

 

ugovor o dosmrtnom uzdrž. - učinak- trenutak prijenosa nekr. i ostale imovine "za života primatelja uzdržavanja" (kaže zakon o obveznim odnosima) u praksi to znači "odmah po sklapanju ugovora", može se pobijati

(izvor: zak. o obveznim odnosima)

 

oporuka -učinak- nakon smrti oporučitelja imovina navedena u oporuci raspoređuje se po oporučiteljevoj volji ali zakonski nasljednici mogu svi osporavati valjanost i istinitost oporuke k tome nužni nasljednici mogu tražiti uračunavanje darova zbog povreda prava na nužni dio

(izvor: zak. o nasljeđ.)

 

ugovor o ustupu i raspodjeli imovine za života - učinak-"ono što su potomci ostavitelja već dobili ustupom i raspodjelom ne ulazi u ostavinu , te se ne uzima ni u kakav račun prigodom utvrđivanja vrijednosti ostavine2 čl. 108/2 ZN) + "ustup i raspodjela imovine valjani su samo ako su se s time suglasili sva djeca i ostali potomci ustupiteljevi koji su po zakonu pozvani naslijediti ga" čl. 106 ZN

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija