Jump to content

Dokazivanje ugovora sklopljenog u USMENOM obliku


Lakonogi

Preporučene objave

Nepraktično je i naivno sklopiti takav ugovor, ali budući da u obveznom pravu vrijedi načelo usmenosti, trebalo bi biti moguće ostvariti zaštitu prava pred sudom.

 

Sklopljen je ugovor u usmenom obliku, bez svjedoka. Kako na sudu dokazati postojanje ugovora, i činjenicu da je tuženik primio novac?

 

Na pamet mi pada jedino sigurno rješenje: potajno snimiti razgovor s tuženikom, iz kojeg je jasno da je ugovor sklopljen i da je novac primio. Imate li neku bolju ideju? Mislim da je ovo u skladu sa zakonom, odnosno da je takav dokaz u građanskom pravu dozvoljen, premda nije u kaznenom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ja bih radije pokušala dokazati ostale činjenice, tipa za što je on primio novac, je li vam odradio neki posao, predao neki predmet, obavio neku uslugu koja spada u njegovu djelatnost ili bilo što slično, možete li bilo kako dokazati to što je bilo predmet ugovora, a za što je on primio novac. Je li već s nekim drugim prije tako radio, odnosno sklapao usmene ugovore... Dali je to uobičajeno u tome što vam je već bilo predmetom ugovora...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Lakonogi je napisao:

 

 

Na pamet mi pada jedino sigurno rješenje: potajno snimiti razgovor s tuženikom, iz kojeg je jasno da je ugovor sklopljen i da je novac primio. Imate li neku bolju ideju? Mislim da je ovo u skladu sa zakonom, odnosno da je takav dokaz u građanskom pravu dozvoljen, premda nije u kaznenom.

 

Nije dozvoljeno. Dozvoljeno bi bilo jedino da upozorite osobu da je snimate.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Floki je napisao:

 

Nije dozvoljeno. Dozvoljeno bi bilo jedino da upozorite osobu da je snimate.

 

Te dvojbe u vezi snimanja razgovora stalno se ponavljaju.

U KZ se nigdje ne spominje da je zabranjeno prikriveno audio snimanje vlastitog razgovora, samo slikovni zapis.

Što nije zabranjeno, ne može se sankcionirati.

 

Druga je priča hoće li sud prihvatiti takav snimak kao dokaz.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija