Jump to content

Zakonski rok??


kvacica

Preporučene objave

kvacica je napisao:

Molim Vas možete li mi odgovoriti postoji li zakonski rok od saznanja za kazneno djelo prijevare u kojem se mora pokrenuti kazneni postupak??

Te postoji li razlika u vremenskom roku za pokretanje po službenoj dužnosti (dorh) ili privatnom tužbom??

 

kod kaz.djela koja se progone po prijedlogu i privatnom tuzbom, rok je 3 mjeseca od dana saznanja za djelo i pocinitelja

kod kaz. djela koja se progone po sluzbenoj duznosti nema roka, ali se svakako vrijeme podnosenja prijave cijeni pri odlucivanju o osnovanosti navoda, razlozima nepodnosenja odmah/neposredno nakon pocinjenja djela, moguci motiv itd.

s tim da DO onda obvezuju rokovi zastare kaznenog progona, pa tu moze biti recimo razlog ne pokretanja kaz. postupka

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo pokušat ću biti konkretna o čemu se naime radi?

Moja jako dobra prijateljica je vec dva puta dobila odštetni zahtjev za povrat novca na temelju zajma.

Odštetni zahtjev za povrat novca dobila je od dva različita odvjetnika.

S tim da su oba odštetna zahtjeva za istu stvar tj. povrat novca koji je dan kao zajam a sad ta osoba koja hoće povrat navodi da je prevarena tj. da je pod neistinitim okolnostima posuđivala novac. Dakle kazneno djelo (indicirano)...ok al to tako klasika bude,optužba za prijevaru kod ne vraćanja novca itd...

 

Ono što nju zanima a ja joj ne znam dati odgovor je:

Prvi odštetni zahtjev za povrat novca od strane prvog privatnog odvjetnika bio je u drugom mjesecu. I u tom odštetnom zahtjevu stoji da je ona tu osobu prevarila

 

Nakon toga šest mjeseci kasnije stiže i odštetni zahtjev drugog privatnog odvjetnika a skoro identičnim sadržajem.

 

 

Dali sad nju ta osoba ima pravo kazneno goniti pošto je prošlo od prvog odštetnog zahtjeva 6 mjeseci (ona ima papir za to)Dali je prošao zakonski rok za pokretanje takvog postupka?

I dali ju za to ima pravo goniti Dorh??

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija