Jump to content

Naslijeđen dug?


zoki007

Preporučene objave

Poštovani

Moj slučaj glasi ovako otprilike.

Moj pokojni otac je podigao kredit u štedno kreditnoj zadrugi. Budući da je imao već ovrhu na mirovini u punom iznosu dotična kreditna zadruga se nije imala čime naplatiti te je pokrenula ovrhu. Budući da otac nije imao drugih primanja niti nekretnina u vlasništvu pokrenuli su postupak utvrđivanja vlasništa nad nekretninom čija je vlasnica 1/1 moja majka da bi se mogli naplatiti iz nje. Njihova teza je da je nekretnina stečena u braku. Ponavaljam majka je jedina vlasnica nekretnine a upisana je kao jedini vlasnik jer je otac bio je uzdržavan od majke.

Budući da je u međuvremenu otac umro a ja i brat kao zakoniti nasljednici nećemo pokretat ostavinsku raspravu ( jer jedino što nam je ostavio je dug)zanima me dali kreditna zadruga i dalje ima zakonite osnove da utvrđuje vlasništvo nad nekrentinom moje majke.

 

Unaprijed hvala na svim odgovorima

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

na koji način je majka došla do nekretnine.

 

ako je nekretnina kupljena za vrijeme trajanja bračne zajednice i novcem od rada u bračnoj zajednici a bez obzira ko je više zarađivao nekretnina je bračna stečevina.

 

ali ako je Vaša majka novac za kupnju nekretnine i izgradnju kuće dobila od svojih roditelja,brata ili sestre kao dar tada je kuća njena osobna imovina a ne bračna stečevina.

 

tužitelj tj.kreditna zadruga treba dokazati da je nekretnina bračna stečevina.

mislim da utvrđivanje bračne stečevine može tražiti samo bračni partner.

nikako nemojte pokretati ostavinsku iza oca.

kao što ste naposali možete samo nasljediti dug.

ostavinsku raspravu pokreču nasljednici.

 

a ukoliko kreditna zadruga uspije da pokrene ostavinsku

tada se nasljedničkom izjavom odrecite nasljedstva.

 

SMRT (Zakon o obveznim odnosima)

Članak 213.

Smrću dužnika ili vjerovnika prestaje obveza samo ako je nastala s obzirom na osobna svojstva koje od ugovornih strana ili osobne sposobnosti dužnika.

 

 

Kad zastara počinje teći

Članak 215.

(1) Zastara počinje teći prvog dana poslije dana kad je vjerov¬nik imao pravo zahtijevati ispunjenje obveze, ako zakonom za pojedine slučajeve nije što drugo propisano.

(2) Ako se obveza sastoji u tome da se nešto ne učini, da se propusti ili trpi, zastara počinje teći prvog dana poslije dana kad je dužnik postupio protivno obvezi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija